مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
5 شهریور 1401

آمریکا بخش مهمی از خواسته‌های ایران را پذیرفته است

معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: آمریکا بخش مهمی از خواسته‌های جمهوری اسلامی را پذیرفته و اروپا نیز به دنبال اتمام آن است، اما مذاکرات چه به سرانجام برسد چه نرسد دولت در مسیر خودش حرکت می‌کند.

محمد دهقان به عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه چهارم شهریورماه کرج گفت: هیچ دولتی طی یک سال به ۳۱ استان سفر نکرد و در طول تاریخ پیروزی انقلاب اسلامی این اقدام دولت سیزدهم ویژه بود.

وی ادامه داد: دولت سیزدهم  روزهای پنجشنبه و جمعه خود را صرف ارتباط با مردم و حل مشکلات آنان کرده و ارتباط با مردم در اقصی نقاط کشور برقرار ساخته است.

دهقان بیان کرد: در استانداری ها و فرمانداری ها حضور میدانی و مستقیم دولت را داریم به طوری که شخص آیت الله رئیسی یا معاون اول  رییس جمهور طی یک سال گذشته این حضور رابه اثبات رساندند و باید این امر را با دولت های قبل که از پشت شیشه های دودی ماشین می‌گفتند وضعیت مردم خوب است، مقایسه کرد.

وی تاکید کرد: مروری بر اقدامات یک ساله دولت سیزدهم می‌تواند تحلیل روشنی از وضعیت کنونی  و آینده کشور ارائه دهد.

معاون حقوقی رییس جمهور گفت: یکی از ویژگی های اصلی دولت که به فرموده حضرت امام خمینی (ره)  « مردم  ولی نعمت هستند»، این مهم در دولت سیزدهم محقق شده و دولت تمام تلاش خود را برای این امر طی یک سال گذشته به کار بست .

وی اضافه کرد: موضوع بعدی که در دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفت بحث ایجاد توازن و تعادل در سیاست خارجی بود که درسال‌های گذشته به لحاظ روابط خارجی از جاده اعتدال و توازن خارج شده بودیم به طوریکه دولت گذشته رابطه با رقبای آمریکا و اروپا را قطع کرد و به دنبال روابط با آمریکا و اروپا بود که هشت سال عمر خود  را صرف این امر کرد و اشتباه فاحشی بود.

دهقان ادامه داد: دولت سیزدهم در آغاز به کار خود روابط را باکشورهای همسایه را تقویت کرد و امضای تفاهم نامه ۲۵ ساله با چین از بزرگترین اقدامات این دولت است.

معاون حقوقی رییس جمهور عملیاتی شدن برخی از تفاهم نامه ها و تبدیل به قرارداد، امضای تفاهم نامه سرمایه گذاری با کشورهای بزرگ منطقه در داخل کشور را از جمله اقدامات موثر دولت سیزدهم برشمرد.

وی اضافه کرد: امضای تفاهم نامه برای پیوستن به شانگهای که مقدمات آن فراهم شده، بستر تقویت جمهوری اسلامی را فراهم کرد به طوری که موجب شد تا تمام ظرفیت ها را در یک بخش دنیا قرار ندهیم  که این امر از دیگر اقدامات موثر دولت سیزدهم است .

دهقان اظهار کرد: سرمایه گذاری هایی نیز در داخل کشور داشتیم و با استفاده از ظرفیت های منطقه ای و همسایگان بستر سیاست متوازن توسط دولت سیزدهم فراهم شد .

وی افزود: ارتباط با هر کشور دیگر باید از موضع اقتدار صورت گیرد چرا که اگر از موضع ضعف باشد باید امتیاز داد که در دولت سیزدهم این مهم مدنظر قرار گرفت بطوریکه درابتدای فعالیت دولت آیت الله رییسی شاهد آن هستیم تا قبل از محکم کردن موضع خود تن به مذاکره ندادیم .

معاون حقوقی رییس جمهور با اشاره به اینکه در دولت گذشته رییس دستگاه  دیپلماسی کشور در جلسه عمومی در جمع دانشجویان گفته بود که ما قدرتی نداریم و آمریکا با فشار یک دکمه سیستم دفاعی ما را از بین می برد، بیان کرد: امروز قدرت نظامی، موشکی و دفاعی که توسط جوانان و دانشمندان کشور  ایجاد شده دشمن را به وحشت انداخته است .

دهقان اضافه کرد: در دولت سیزدهم روابط با کشورهای منطقه و همسایگان تقویت شد و بی ثباتی هایی که دراین زمینه بود بهبود یافت و حاضر شدیم پای میز مذاکره بنشینیم ولی با عزت و یک لحظه از خنثی سازی تحریم ها غافل نشدیم .

وی تاکید کرد: امروز با تمام قوت مسیر خود را طی می کنیم و ارتباط با دنیا از موضع قدرت داریم.

معاون حقوقی رییس جمهور درادامه افزود: وقتی آب خوردن مردم به برجام گره زده شد (دولت قبلی ) امروز شاهد پیامدها و مشکلات اقتصادی ناشی از آن  هستیم که در طول تاریخ پیروزی انقلاب اسلامی بی سابقه بوده است .

وی افزود: پس از خروج آمریکا از برجام چند اتفاق افتاد؛ اول آنکه برای اینکه ضعف نشان ندهند خزانه کشور را خالی کردند و گفتند هرچقدر ارز ۴۲۰۰ تومانی می خواهند بیایند و بگیرند و ده‌ها میلیارد تومان ارز کشور ازبین رفت ؛ در ادامه  ۶۰ تن طلا به سکه تبدیل شد و  با قیمت ارزان فروختند و خزانه کشور را از بین بردند چون راه خنثی کردن تحریم ها هم کنار رفته بود و  امکان فروش نفت نبود و درآمد کشور افت کرد، بنابراین(در دولت قبل )  استقراض از بانک‌ها را شاهد بودیم و صدها هزار میلیارد تومان دولت سیزدهم بابت پیمانکاران بدهکاری پرداخت کرد و بااین شرایط  آیت الله رییسی دولت  جدید را تحویل گرفت .

دهقان گفت: امروز در دولت سیزدهم شاهد آن هستیم نفت کشور فروخته و پولش برگشت داده می شود ضمن آنکه مطالبات از کشورها دریافت شده و در مسیر خنثی سازی تحریم ها و استفاده از ظرفیت ها هستیم .

وی اضافه کرد: در سال های گذشته صدها هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه داده می شد و دچار تورم وحشتناک شدیم اما دولت سیزدهم کنترل کرد؛  با این شرایط جدید نمی گویم که تورم پایین آمد اما حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کار سختی بود و روی کالاها اثر می گذاشت که دولت سیزدهم با شجاعت انجام داد و مابه تفاوت را به مردم بازگرداند .

معاون حقوقی رییس جمهور یادآورشد: امروز با تلاش شبانه روزی دولت سیزدهم شاهد جلوگیری از ایجاد بسترهای رانت و فساد در کشور هستیم.

وی در پایان گفت: آمریکا بخش مهمی از خواسته‌های جمهوری اسلامی را پذیرفته و اروپا نیز به دنبال اتمام آن است، اما مذاکرات چه به سرانجام برسد چه نرسد دولت در مسیر خودش حرکت می‌کند./ایسنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید