مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
14 تیر 1402

احیای روابط دیپلماتیک ترکیه و مصر؛ تعیین سفیر بعد از ۱۰ سال

ترکیه و مصر بعد از ۱۰ سال قطع روابط دیپلماتیک، روز سه‌شنبه با تعیین سفرای جدید، روابط دوجانبه را به بالاترین سطح رساندند. وزارت‌خانه‌های خارجه ترکیه و مصر روز سه‌شنبه ۱۳ تیرماه با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند احیای روابط دیپلماتیک دوجانبه با تصمیم رؤسای جمهوری دو کشور برای عادی‌سازی روابط انجام شده است. این بیانیه می‌افزاید احیای روابط دیپلماتیک در راستای «منافع» مردم دو کشور است.
ترکیه و مصر بعد از ۱۰ سال قطع روابط دیپلماتیک، روز سه‌شنبه با تعیین سفرای جدید، روابط دوجانبه را به بالاترین سطح رساندند.

وزارت‌خانه‌های خارجه ترکیه و مصر روز سه‌شنبه ۱۳ تیرماه با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند احیای روابط دیپلماتیک دوجانبه با تصمیم‌ رؤسای جمهوری دو کشور برای عادی‌سازی روابط انجام شده است.

این بیانیه می‌افزاید احیای روابط دیپلماتیک در راستای «منافع» مردم دو کشور است.

اسفند ۱۴۰۱ برای نخستین‌بار وزیر خارجه ترکیه به مصر سفر کرد و پیش از آن نیز رؤسای جمهور دو کشور در حاشیه بازی‌های جام جهانی قطر دیدار داشتند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه ماه گذشته در پی دریافت پیام تبریک عبدالفتاح السیسی همتای مصری خود به مناسبت پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری، او را برای سفر به آنکارا دعوت کرد.

دولت حزب «عدالت و توسعه» ترکیه به‌رهبری رجب طیب اردوغان ساقط‌ شدن حکومت اخوان‌المسلمین در مصر را که عمری بسیار کوتاه داشت، «کودتا» و آقای اردوغان عبدالفتاح سیسی را که بعد از ریاست ستاد ارتش مصر به ریاست‌جمهوری مصر رسید، «دیکتاتور» نامیده بود.

از حدود یک سال و نیم پیش، یخ روابط آنکارا- قاهره کم‌کم آب شد، اما هنوز اختلافاتی میان دو کشور در حمایت از گروه‌های منازع در لیبی وجود دارد./انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید