مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
29 مهر 1402

استعفای وزیر دادگستری بلژیک در پی حمله تروریستی بروکسل

وزیر دادگستری بلژیک چند روز پس از وقوع حمله تروریستی در پایتخت این کشور که دو کشته بر جای گذاشت، از استعفای خود خبر داد.

به گزارش شبکه خبری «آر تی عربی» روسیه از خبرگزاری «آسوشیتد پرس» آمریکا (AP) نقل کرد که پس از گذشت چهار روز از کشته شدن دو شهروند سوئدی و زخمی شدن یک نفر دیگر به ضرب گلوله در جریان یک حمله تروریستی در شهر بروکسل، پایتخت بلژیک، «وینسنت ون کویکنبورن»، وزیر دادگستری این کشور شامگاه جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی که به صورت شتابزده برگزار شد، استعفای خود را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، ون کویکنبورن پس از آن از منصب خود استعفا داد که مشخص شد تونس اواسط آگوست سال گذشته میلادی درخواست استرداد «عبدالسلام الاسود»، عامل حمله تروریستی دوشنبه شب گذشته بروکسل را به دفتر دادستانی عمومی این شهر ارائه داده بود با این حال، این درخواست مورد رسیدگی قاضی مسئول پرونده قرار نگرفت.

وزیر مستعفی دادگستری بلژیک در این باره اظهار داشت: تونس سال گذشته خواستار دستگیری عامل تیراندازی شده بود و مقامات بلژیکی به دلیل یک اشتباه فاحش، در پاسخ به درخواست آن ناکام ماندند.

ون کویکنبورن در ادامه تصریح کرد: 15 آگوست 2022 درخواستی از تونس برای استرداد این مرد وجود داشت. قاضی مسئول این درخواست استرداد را پیگیری نکرد و به پرونده نیز رسیدگی نشد.

وزیر مستعفی دادگستری بلژیک همچنین عنوان کرد: این یک اشتباه فردی است، یک اشتباه بزرگ، یک اشتباه غیر قابل قبول. این اشتباهی است که پیامدهای سنگینی دارد.

این در حالی است که ون کویکنبورن پیش از این نیز گفته بود که فرد مظنون حادثه تروریستی بروکسل، از بلژیک تقاضای پناهندگی کرده و پیشتر نیز در تونس به دلیل ارتکاب برخی جرایم رایج محکوم شده بود، با این حال کشورش هیچ گزارشی درباره این که وی خطر تروریستی دارد، دریافت نکرده است.

شایان ذکر است که الاسود 45 ساله و تونسی تبار که به طور غیر قانونی در بلژیک اقامت داشت، دوشنبه شب گذشته و اندکی پیش از برگزاری مسابقه فوتبال میان تیم های ملی بلژیک و سوئد در ورزشگاه «بودوئن» شهر بروکسل در چارچوب بازی های مقدماتی «یورو 2024»، در نزدیکی میدان «سانکتلت» این شهر به سمت دو شهروند سوئدی تیراندازی کرد و آنها را به قتل رساند در حالی که در جریان این حادثه، یک راننده تاکسی نیز به شدت زخمی شد.

در حالی که الاسود پس از حمله مذکور توانست از محل حادثه بگریزد، نیروهای پلیس بلژیک این فرد افراط گرا که در شبکه های اجتماعی خود را عامل حمله معرفی کرده و گفته که از گروهک ترورستی داعش الهام گرفته را تحت تعقیب قرار دادند و سرانجام طی عملیاتی در بامداد سه شنبه، وی را به ضرب گلوله زخمی کردند که در نتیجه آن نیز، در بیمارستان جان خود را از دست داد./شفقنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید