مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
9 مرداد 1401

اعلام آماده‌باش ۴۸ ساعته در خوزستان / گرد غبار اهواز بیش از ۶۶ برابر حد مجاز

فعالیت سامانه مانسون که از روز جمعه در استان خوزستان آغاز شده بود، امشب با تندبادهای شدید و بارش در نقاط مختلف استان تشدید شد.

گرد و خاک و باد شدید و ناگهانی که از حدود ساعت ۲۰:۳۰ آغاز شد، فعالیت و رفت و آمد را در شهر اهواز با اختلال و مشکل مواجه کرده و بسیاری از شهروندان را در خیابان‌ها سرگردان کرده است.

این شرایط همراه با بارندگی در دیگر شهرهای خوزستان نیز گزارش شده است.

بنا بر اعلام اداره‌کل هواشناسی خوزستان، بارندگی تا غیزانیه رسیده و شادگان نیز شاهد باد و گرد و خاک شدید است. وزش باد در ماهشهر نیز ۲۰متر بر ثانیه گزارش شده است.

اورژانس خوزستان نیز تاکنون دو فوتی بر اثر حوادث ناشی از فعالیت این سامانه در بعد از ظهر امروز در استان گزارش کرده است. در دو حادثه جداگانه در هفتکل و باغملک دو تن جان باخته‌اند.

ثبت بارندگی ۸۵ میلیمتری درخوزستان / گرد و خاک، آغاز فعالیت مانسون در اهواز 

مدیرکل هواشناسی خوزستان از حرکت سامانه مانسون به سمت غرب استان در ساعات آینده خبر داد.

محمد سبزه‌زاری اظهار کرد: از بعد از ظهر امروز پدیده همرفتی در مناطق شرقی، جنوب شرقی و شمال شرقی خوزستان رخ داد که این مساله موجب فعالیت‌های پدیده همرفتی شدید منجر به بارش شدید در مناطق شرقی شد.

به گزارش ایسنا، وی افزود: در مدت یک ساعت در قلعه تل ۸۵ میلیمتر و در صیدون باغملک ۵۰ میلیمتر بارندگی داشته‌ایم. احتمالا در مناطق دیگر بیش از این نیز بارندگی رخ داده است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: در این نقاط بارش‌های رگباری شدید داشتیم که به سمت مرکز استان در حال حرکت است. این گرد و خاک شدید ابتدای فعالیت سامانه است و احتمالا بعد از این گرد و خاک، در اهواز هم بارندگی رخ دهد.

سبزه‌زاری با بیان اینکه سامانه‌های رگباری گذرا هستند و حداکثر یک تا یک و نیم ساعت فعالیت دارند، گفت: سپس سامانه به سمت غرب خوزستان می‌رود. فردا نیز سامانه فعال خواهد بود اما نه به شدت امروز.

کاهش دید افقی در شهرهای خوزستان 

اداره‌کل هواشناسی خوزستان اعلام کرد در ساعت ۲۱:۳۵ آبادان و خرمشهر سرعت باد به ۳۳ نات و دید افقی به ۱۰۰ متر رسیده است.

در دزفول نیز سرعت باد به ۱۵ متر در ثانیه و کاهش دید بر اثر گرد و خاک به ۱۰۰ متر رسید.

برگزاری جلسه کمیته اضطرار استان خوزستان 

جلسه کمیته اضطرار استان خوزستان نیز در محل ستاد بحران استانداری خوزستان سالن مرکز کنترل حوادث با حضور صادق خلیلیان،  استاندار خوزستان تشکیل شد.

طوفان و گرد وغبار شدید در اهواز  

اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز اعلام کرد در پی تند باد شدید و خیزش گرد وغبار میزان غلظت گرد و غبار در هوای اهواز در ساعت ۲۰ به نزدیک ۱۰ هزار میکرو گرم بر متر مکعب  رسید که این میزان گرد و غبار، حد مجازی است که دستگاه های سنجش آلودگی هوا قابلیت اندازه‌گیری دارند.

فعالیت سامانه مانسون که از روز جمعه در خوزستان آغاز شده بود، امشب با تندبادهای شدید و بارش در نقاط مختلف استان تشدید شد.

گرد و خاک و باد شدید و ناگهانی که از حدود ساعت ۲۰ امشب آغاز شد، باعث کاهش شدید کیفیت هوا در بعضی از شهرهای استان شد.

ورود آب به منازل شهری و روستایی در باغملک 

فرماندار باغملک گفت: در پی بارندگی، آب وارد برخی منازل روستایی و شهری شده است و ارزیابی اولیه خسارات فردا انجام می‌شود.

بهروز فرج اللهی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه همچنان بارندگی در باغملک ادامه دارد، اظهار کرد: در حال حاضر جاده ارتباطی حدود ۹ روستا مسدود شده است و تلاش برای بازگشایی مسیرها ادامه دارد.

وی افزود: برق شهر نیز دچار آسیب شد که با فعالیت اکیپ‌هایی که از قبل پیش‌بینی شده بودند، برق وارد مدار شد. مشکل قطعی آب برخی روستاها نیز رفع شده است و در برخی روستاها نیز آبرسانی با تانکر انجام می‌شود.

فرماندار باغملک با اشاره به کشته شدن یک نفر در پی اصابت صاعقه در یکی از روستاهای این شهرستان گفت: در پی بارندگی، آب وارد برخی منازل روستایی و شهری شده است و ارزیابی اولیه خسارات فردا انجام می‌شود.

گرد غبار اهواز بیش از ۶۶ برابر حد مجاز 

مدیر روابط عمومی اداره کل هواشناسی خوزستان با اشاره به وقوع تندبادها و گرد و خاک ناگهانی در پی فعالیت سامانه مانسون گفت: در ساعت ۲۰ امشب گرد غبار اهواز به بیش از ۶۶ برابر حد مجاز رسید.

شهریار عسگری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه طوفان و گرد وغبار شدید اهواز  را  فرا گرفته است، اظهار کرد: در پی تند باد شدید و خیزش گرد و غبار میزان غلظت گرد وغبار در هوای اهواز در ساعت ۲۰:۰۰ به نزدیک ۱۰ هزار میکرو گرم بر متر مکعب رسید که این میزان گرد و غبار بیش از ۶۶ برابر حد مجاز است.

وی افزود: این میزان گرد و غبار، بیشترین حد مجازی است که دستگاه های سنجش آلودگی هوا قابلیت اندازه گیری آن را دارند.

عسگری بیان کرد: فعالیت سامانه مانسون از روز جمعه در خوزستان آغاز شده بود اما امشب با تندبادهای شدید و بارش در نقاط مختلف استان تشدید شد. گرد و خاک و باد شدید و ناگهانی از حدود ساعت ۲۰ امشب آغاز شد و موجب کاهش شدید کیفیت هوا در بعضی از شهرهای استان شد.

اعلام آماده‌باش ۴۸ ساعته در خوزستان / شرایط قابل کنترل است 

جلسه کمیته اضطرار استان خوزستان به منظور بررسی فعالیت سامانه مانسون، با حضور استاندار در مرکز کنترل حوادث استان برگزار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری خوزستان، جلسه کمیته اضطرار استان خوزستان در محل ستاد بحران استانداری خوزستان سالن مرکز کنترل حوادث استان خوزستان با حضور صادق خلیلیان، استاندار خوزستان، شهاب صدیقی، مدیر کل مدیریت بحران، محمد خانچی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان، محمد سبزه زاری، مدیرکل هواشناسی و سایر اعضای کمیته اضطرار استان برگزار شد.

در این جلسه گزارشات مربوط به آخرین وضعیت شهرستان‌ها از فرمانداران مربوطه به صورت تلفنی دریافت شد؛ دستگاه‌های خدمات‌رسان مانند شرکت برق، آب و فاضلاب، گاز، شبکه زیرساخت مخابرات نیز آخرین وضعیت مجموعه خود را ارائه کردند.

همچنین هلال‌احمر و راهداری آمادگی کامل خود را اعلام کردند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان در این نشست نیز شرایط استان را مساعد و قابل کنترل اعلام کرد.

لازم به ذکر است در این نشست به تمامی دستگاه‌ها تا ۴٨ ساعت آینده اعلام آماده باش شد و مدیران دستگاه‌ها ملزم شدند تا به صورت شبانه روز در خدمت مردم باشند.

گفتنی است، سیستم اتوبوسرانی تا ساعت ١٢ امشب و در صورت لزوم تا ساعات اولیه بامداد ملزم به پوشش تخلیه معابر شد.

همچنین در این نشست بنا شد شرکت‌های بزرگ مانند نفت، گاز و پتروشیمی پشتیبانی لازم را از برخی شهرها داشته باشند.

نجات ۱۷ شهروند اهوازی گرفتار در آسانسورها 

رئیس سازمان آتش نشانی خدمات ایمنی شهرداری اهواز با اشاره به آماده‌باش کامل این سازمان در پی فعالیت سامانه مانسون از نجات ۱۷ شهروند گرفتار در آسانسورها خبر داد.

ابراهیم قنبری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در پی وقوع پدیده مانسون، کلیه ایستگاه‌های آتش نشانی اهواز  برای خدمات رسانی به شهروندان در حالت آماده‌باش کامل درآمده‌اند.

رئیس سازمان آتش‌نشانی خدمات ایمنی شهرداری اهواز گفت: در پی فعالیت این سامانه در اهواز و قطعی برق در برخی نقاط، هشت مورد حادثه آسانسور حین وقوع طوفان به سامانه ۱۲۵ این سازمان گزارش شد که با حضور به موقع آتش‌نشانان در محل این حادثه‌ها، ۱۷نفر از درون آسانسورها نجات داده شدند.

اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی اهواز در خصوص برگزاری کلاس‌ها در روز یکشنبه 

دانشگاه علوم پزشکی چندی شاپور اهواز با توجه به شرایط جوی، در خصوص برگزاری کلاس‌های روز یکشنبه( ۹ مردادماه) اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به نقل از وبدا خوزستان، با توجه به هشدار قرمز هواشناسی به اطلاع کلیه دانشجویان شهرستانی که محل کلاس‌های آنها در اهواز است می‌رساند که عدم حضور در کلاس‌های فردا یکشنبه ۱۴۰۱/۵/۹ مجاز بوده و برای پیشگیری از هرگونه خطر احتمالی در شهرستان محل سکونت خود بمانند.

در خصوص روزهای بعد با توجه به شرایط آب و هوایی تصمیم‌گیری و اطلاع رسانی خواهد شد.

لازم به ذکر است که این اطلاعیه فقط در خصوص دانشجویان شهرستانی می‌باشد.

آبگرفتگی منازل روستایی و واحدهای دامپروری و گلخانه‌ها در ایذه 

فرماندار ایذه با اشاره به قطع راه ارتباطی ۱۰ تا ۱۵ روستا، از آبگرفتگی برخی منازل، واحدهای دامپروری و گلخانه‌ها در روستاهای این شهرستان در پی فعالیت سامانه مانسون خبر داد.

حسن نبوتی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در پی فعالیت سامانه بارشی مانسون روان‌آب سطحی در معابر ایذه جاری و منجر به آبگرفتگی معابر شد که اکنون این آبگرفتگی‌ها رفع شده است.

وی افزود: در شهر ایذه گزارشی مبنی بر آبگرفتگی منازل نداشتیم اما در برخی روستاها در منازل، واحدهای دامپروری و گلخانه‌ها آبگرفتگی رخ داده است.

نبوتی با بیان اینکه تاکنون مشکل حادی در ایذه نداشته‌ایم، گفت: قطع درختان و تیر برق، تخریب دیوار برخی از حیاط‌های منازل روستایی و ریزش آوار حیاط روی خودروها در مناطق روستایی برخی از خسارت‌های فعالیت این سامانه در ایذه بوده است.

فرماندار ایذه بیان کرد: راه ارتباطی بین ۱۰ تا ۱۵ روستا قطع شده است که پس از پایان بارندگی اداوات بسیج می‌شوند تا مسیرها بازگشایی شوند اما اهالی این روستاها از مسیرهای دیگر راه ارتباطی دارند و می‌توانند به محدوده‌های شهری برسند.

وی عنوان کرد: آمادگی کامل برای کنترل شرایط موجود است اما این مساله بستگی به حجم و شدت باران دارد./ایسنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید