داوود میرشکار امروز (۳۰ شهریورماه) در گفت‌وگویی رسانه‌ای با اشاره به وضعیت آلودگی هوای خوزستان در پی انتشار دود آتش‌سوزی در هورالعظیم اظهار کرد: ساعت ۱۲ شب دود ناشی از سوختن بخش عراقی تالاب هورالعظیم موجب آلودگی هوای استان خوزستان شد. این انتشار دود از سوسنگرد آغاز شد و تا اهواز ادامه داشت.

وی با اشاره به مهار حریق افزود: در حال حاضر دود ناشی از این آتش‌سوزی دو سه شهرستان خوزستان را درگیر کرده و وضعیت هوای اهواز و شوش ناسالم است و اگر این شرایط در روز عادی اتفاق می‌افتاد، مدارس باید تعطیل می‌شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: در سال‌های گذشته هم آتش‌سوزی در بخش عراقی تالاب هورالعظیم رخ داده است و این مساله به دلیل تغییرات اقلیم، خشکی تالاب‌ها و  بارش کم در این قسمت اتفاق می‌افتد.

لغو هماهنگی‌های انجام‌شده برای مهار آتش در بخش عراقی هورالعظیم

وی بیان کرد: در سال‌های گذشته هماهنگی‌هایی برای مهار آتش در بخش عراقی هورالعظیم انجام شد تا حداقل حریق بخش ایرانی تالاب نرسد اما همه هماهنگی‌ها به سرانجام نرسید.

میرشکار عنوان کرد: در گذشته همه ارکان کشور درصدد بودند که این اتفاق را اصلاح کنند. امسال نیز پیش‌بینی می‌کردیم این آتش‌سوزی‌ها دوباره اتفاق بیفتد بنابراین مراقبت‌ها برای جلوگیری از وقوع حریق در بخش ایرانی تالاب یا سرایت آتش از بخش عراقی به ایرانی افزایش یافت و با دقت نظر و تجهیزات بیشتر، شرایط هورالعظیم رصد شد.

سوختن ۶۳۰ هکتار از بخش عراقی هورالعظیم در شهریورماه

وی افزود: امسال از ۴ تا ۷ شهریورماه ۴۸۰ هکتار و در ۲۷ شهریورماه نیز ۱۵۰ هکتار از نیزارهای بخش عراقی تالاب هورالعظیم در آتش سوخته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: این موضوع را به سازمان حفاظت محیط زیست کشور اعلام کرده‌ایم تا دفتر امور بین‌الملل سازمان پیگیری‌ها را از طریق وزارت امور خارجه انجام دهد و این مساله از طریق روابط دیپلماتیک مشکل حل شود اما قطعا نتیجه کارها به امسال نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه با آغاز بارندگی‌ها آتش‌سوزی‌ها رفع می‌شوند، عنوان کرد: از استانداری خوزستان خواسته‌ایم که حق‌آبه تالاب را در نظر بگیرند و استاندار هم پیگیر این موضوع است.

میرشکار افزود: در خصوص بخش عراقی تالاب هم باید راهکار داشته باشیم تا حداقل آتش به موقع مهار شود.

۹۰ درصد آتش‌سوزی‌های هورالعظیم، عمدی است

وی گفت: متاسفانه ۹۰ درصد موارد آتش‌سوزی‌ها حتی در داخل کشور، عمدی است. کشاورزان و دامداران برای رشد نی جدید برای دام‌ها اقدام به آتش زدن نیزارها می‌کنند. درصدد هستیم علاوه بر پیگیری‌های ملی و دیپلماتیک، با استفاده از ظرفیت‌های داخل استان خوزستان در فرهنگ‌سازی برای جلوگیری از آتش زدن نیزارهای تالاب کار کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: باید تسهیل‌گری در آن طرف مرز را هم داشته باشیم تا مردم آن سوی مرزها هم آگاه شوند که آتش زدن نیزارها چه عواقبی برای مردم دارد.

وی عنوان کرد: باید با استاندار طرف مقابل رایزنی داشته باشیم تا اجازه حضور ما برای اطفای حریق در بخش عراقی هورالعظیم را بدهند البته برای این کار باید وزارت امور خارجه نیز مجوز صادر کند.

میرشکار بیان کرد: در حوزه مقابله با گرد و غبار، استان‌های خوزستان و ایلام و طرف عراقی طرح پایلوت را اجرا می‌کنند تا تجارب به طرف عراقی منتقل شود و کار در عراق هم اجرا شود./ایسنا