مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
19 تیر 1401

ایران سطح غنی‌سازی در فردو را افزایش داده است

خبرگزاری رویترز روز شنبه در گزارشی به نقل از آژانس بین المللی انرژی اتمی ادعا کرد که ایران سطح غنی‌سازی در تاسیسات فردو را افزایش داده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش محرمانه‌ای برای کشورهای عضو شورای حکام که به رویت خبرگزاری رویترز رسیده نوشته است: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه راستی‌آزمایی کرد که ایران شروع به تغذیه گاز هگزا فلوراید اورانیوم با غنای ۵ درصد به سانتریفیوژهای پیشرفته IR-۶ در فردو کرده است.
در این گزارش آمده است که ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داده است که قصد دارد از این دستگاه ها برای غنی سازی تا خلوص ۲۰ درصد استفاده کند. این میزان، به گزارش رویترز کمتر از خلوص مورد نیاز برای تولید سلاح اتمی و ۶۰ درصدی است که در تاسیسات دیگر تولید می‌شود.
آژانس بین المللی انرژی اتمی ۳۱ خرداد گذشته گزارش داده بود که ایران قصد دارد تا با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته IR-۶ در تاسیسات فردو سطح غنی سازی اورانیوم را افزایش دهد.
در گزارش آژانس آمده بود که ایران اطلاع داده است مرحله «غیرفعال‌سازی»، فرآیندی را که قبل از غنی‌سازی انجام می‌شود، آغاز کرده است.
این تحولات در حالی صورت می‌گیرد که جمهوری اسلامی ایران در پی تصویب قطعنامه سیاسی و شتابزده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برخی همکاری‌ها با این سازمان را که فراتر از پادمان بود و تنها بر مبنای حسن نیت صورت می‌گرفت، متوقف کرد
وزارت امور خارجه ایران با صدور بیانیه‌ای گفته بود که به دلیل رویکرد غیرسازنده آژانس و تصویب قطعنامه یادشده، گام های عملی متقابلی را اتخاذ نموده که نصب سانتریفیوژهای پیشرفته و غیرفعال سازی دوربین های فرا پادمانی از جمله آنهاست.
محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران چندی پیش درباره انتشار برخی اخبار مبنی بر نصب زنجیره‌های جدید سانتریفیوژها در فردو گفت: این موضوع در زمینه برنامه اقدام راهبردی و تکمیل زنجیره‌ها مطابق اهداف قانون دنبال شده و در راستای این قانون، اقداماتی را با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، دنبال خواهیم کرد./ایرنا

 

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید