مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
5 مرداد 1401

ایران و برجام محور مذاکرات جانسون و لاپید

بوریس جانسون نخست‌وزیر درحال کناره گیری انگلیس و یائیر لاپید نخست‌وزیر انتقالی رژیم صهیونیستی در یک تماس تلفنی درباره ایران و توافق هسته‌ای گفتگو کردند.

دفتر نخست‌وزیری انگلیس از تماس تلفنی این دو نخست وزیر که جایگاهشان در صحنه سیاسی متزلزل است، خبر داد و به شرح جزئیات گفتگوی آنها پرداخت.

براساس این گزارش جانسون و لاپید درباره ایران گفتگو کردند و درمورد جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، ادعایی که بارها توسط مقام‌های تهران رد شده، به توافق رسیدند. جانسون در این تماس تلفنی به ادامه فعالیت انگلیس در زمینه “ترغیب ایران” برای قبول توافق روی میز و بازگشت به برجامی که اروپایی‌ها از جمله خود لندن برای نجات آن هیچ اقدامی را صورت ندادند، اشاره کرد.

بنا بر اعلام دفتر نخست وزیری انگلیس، دو طرف همچنین به مساله جنگ اوکراین پرداخته و بر حمایت از مردم اوکراین تاکید کردند.

مقام‌های اروپایی به همراه متحدان آمریکایی خود در بازی مقصرنمایی اصرار دارند که ایران را عامل تعلل در رسیدن به توافق نهایی و شکست احتمالی مذاکرات و رسیدن به یک توافق نشان بدهند درحالیکه تهران خواسته های خود را براساس توافق سال ۹۴ و تجربه نقض عهد طرف‌ غربی تنظیم کرده است.

مذاکرات هسته ای به میزبان کشور قطر، هفتم و هشتم تیر ماه بعد از سه ماه و نیم وقفه در پی مذاکرات وین، میان ایران و آمریکا به صورت غیرمستقیم و با تسهیلگری اتحادیه اروپا برگزار شد./ایرنا

 

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید