مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
22 اردیبهشت 1403

بازگشت لاتاریِ ثبت‌نام خودرو با حذف سامانه یکپارچه توسط وزارت صمت

فارس: در حالی که با راه‌اندازی سامانه یکپارچه خودرو مشکلات ثبت‌نام متقاضیان رفع و لاتاری ثبت‌نام حذف شده بود، با کنارگذاشتن سامانه توسط وزارت صمت، در عرضه‌های جدید خودروسازان خودرو به سبدگردان عرضه و یا با رانت توزیع می‌شود.

در نبود سامانه یکپارچه و کمرنگ‌شدن عامدانه آن، به تازگی مونتاژکاران رویه‌ای جدید در عرضه خودرو پیش گرفته‌اند.

در عرضه‌های جدید مونتاژکاران، خودرو از سوی مونتاژکاران به سبدگردان‌ها و نمایندگی‌ها داده شده و آنها با قیمت بالاتر از نرخ مصوب، به مردم عرضه می‌کنند.

یا در شیوه‌ای دیگر که نظیر همان لاتاری خودرو در دوران قبل از سامانه یکپارچه است، مونتاژکار اعلام می‌کند که عرضه خودرو خود را از یک تاریخ مشخص آغاز خواهد کرد اما در همان دقایق اولیه فروش تکمیل شده و سایت فروش مونتاژکار هم بلافاصله دچار اختلال می‌شود.

به عنوان مثال بر اساس اعلام قبلی شرکت کرمان موتور از امروز شنبه 22 اردیبهشت‌ماه قرار بود فروش خودرو «KMC A5» به مبلغ کارخانه‌ای یک میلیارد و 286 میلیون و 500 هزار تومان در سایت فروش کرمان موتور آغاز شود. 

اما با ورود متقاضیان خرید این خودرو به سایت کرمان‌موتور، با بیان «بروز خطا» ‌فرآیند ثبت‌نام متوقف می‌ماند.

نام‌نویسی خودرو‌ 10 دقیقه پس از آغاز ثبت‌نام با اختلال مواجه شد‌

پیگیری خبرنگار فارس از چندین نماینده کرمان‌موتور در سطح شهر تهران حاکی‌ است بسیاری از متقاضیان خرید این خودرو در نخستین ساعات آغاز ثبت‌نام به نمایندگی‌ها هم مراجعه کرده‌اند اما موفق به ثبت‌نام نشده‌اند از سوی دیگر کسانی هم که از طریق اینترنت شخصی اقدام به ثبت‌نام کرده‌اند از اواسط مراحل ثبت‌نام موفق به ادامه ثبت‌نام نشده‌اند‌ و با پیغام بروز خطا در ثبت اطلاعات مواجه شدند. 

تعدادی از کارشناسان نمایندگی‌های مجاز فروش کرمان موتور نیز در پاسخ به خبرنگار فارس در رابطه با این موضوع، اعلام کردند که در دقایق اول‌ باز شدن سایت فروش، موفق شدیم چند ثبت‌نام‌ انجام دهیم اما پس از گذشت 10 دقیقه دیگر امکان ثبت نام وجود نداشت و متقاضیان زیادی در صف انتظار ثبت‌نام مانده‌اند.

یکی از کارشناسان نمایندگی مجاز فروش کرمان موتور به خبرنگار فارس، گفت: ما درباره تعداد خودروهای ثبت‌نامی اطلاعی نداریم؛ سایت فروش دچار مشکل شده است و کمپانی خودروساز هم پاسخگو نیست. اما براساس تجربه های قبلی به نظر می‌رسد که ثبت نام تکمیل شده و دیگر متقاضیان امکان ثبت‌نام ندارند.

مسئول فروش یکی دیگر از نمایندگی‌های کرمان‌موتور در پاسخ به این سؤال فارس که بهتر نبود عرضه خودرو در سامانه یکپارچه انجام شود؟ گفت: برای ما هم همین شیوه سامانه یکپارچه بهتر بود برای مردم هم خوب بود، چون بدون دغدغه و اضطراب ثبت‌نام می‌کردند اما متاسفانه ظاهرا سامانه یکپارچه دیگر فعال نیست.

فقط سبدگردان‌ها امکان ثبت‌نام پیدا می‌کنند؟

پس از اینکه سیدرضا فاطمی امین در مجلس شورای اسلامی استیضاح شد و از وزارت صمت رفت، عباس علی آبادی سکان‌دار وزارت صمت شد. 

علی آبادی به عنوان سیاستگذار جدید این وزارتخانه بعد از رفتن فاطمی امین از طرح عرضه خودرو در سامانه یکپارچه استقبال نکرد و عرضه خودرو ‌براساس سیاست‌های جدید وزارت صمت شکل گرفت و سامانه یکپارچه خودرو به تدریج کنار گذاشته شد.

علی‌آبادی اعتقاد چندانی به سامانه یکپارچه و حتی نرخ‌های تکلیفی خودرو (آن هم در این بازار انحصاری) نداشت

در واقع در دوره فعالیت ‌فاطمی امین در وزارت صمت در راستای حل مشکلات ثبت نام خودرو و جلوگیری از رانت و فراهم سازی امکان ثبت نام برای همه متقاضیان خودرو،  سامانه یکپارچه خودرو طراحی و مقرر شد همه خودروسازان، در این سامانه خودرو عرضه کنند و براساس سیاستگذاری های انجام شده عرضه‌ها به صورت یکجا صورت می گرفت.

لذا متقاضیان در این سامانه ثبت نام می‌کردند و براساس ظرفیت خودروساز همه ثبت نام کنندگان در نوبت تحویل خودرو قرار می‌گرفتند./انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید