مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
14 تیر 1402

با توجه به گران شدن گوشت قرمز، مردم به گوشت مرغ تمایل پیدا کرده اند / واسطه گر‌ها در زمینه افزایش قیمت موثرند / به مرغ یک روزه که نمی‌توان گفت صبر کن یک ماه دیگر سویا می‌رسد

محمدعلی کمالی‌سروستانی، مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی:

محمدعلی کمالی‌سروستانی، مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی درباره علت گران شدن مرغ تا ۱۰۰ هزار تومان گفت: ما امیدوار هستیم با توجه به میزان جوجه‌ریزی‌هایی که انجام می‌شود مقداری تعادل به بازار برگردد. اما چند مشکل اساسی در یک ماه و نیم گذشته وجود داشت. با وجود اینکه نزدیک به ۱۱۳ میلیون جوجه ریزی داشته‌ایم، عدم تامین کنجاله سویا در کاهش تولید موثر بود است. بخش مهمی از جیره غذایی را تشکیل از طریق کنجاله سویا تامین می‌شود که روی میزان تلفات تاثیر می‌گذارد. یک عامل مهم دیگر که می‌تواند عرضه را کمتر از تقاضا کند، مسئله گرمی هواست که تولید را کاهش می‌دهد.

گران شدن مرغ تنها به بحث اقتصادی خلاصه نشد و در روز‌های اخیر شاهد خبر کشته شدن یک فرد در اثر درگیری برای قیمت مرغ بوده ایم. شاید جوجه‌های یک روزه هیچگاه فکر نمی‌کردند به قیمت دست یابند که برای تصاحبشان یک نفر مرتکب قتل شود! رسیدن قیمت مرغ به صد هزارتومان از سوی مرغداران با توجیهاتی از جمله فقدان غذا لازم با قیمت دولتی، حضور واسطه‌گران و افزایش میزان تقاضا همراه است اما جامعه نیز با توجه به میزان تورم نگران افزایش بیشتر مرغ بخصوص با جهش های چند برابری این کالا در دوسال اخیر است.

محمدعلی کمالی‌سروستانی، مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی، در آغاز درباره علت گران شدن مرغ تا 100 هزار تومان به «انتخاب» گفت: ما امیدوار هستیم با توجه به میزان جوجه‌ریزی‌هایی که انجام می‌شود مقداری تعادل به بازار برگردد. اما چند مشکل اساسی در یک ماه و نیم گذشته وجود داشت. با وجود اینکه نزدیک به 113میلیون جوجه ریزی داشته‌ایم، عدم تامین کنجاله سویا در کاهش تولید موثر بود است. بخش مهمی از جیره غذایی را تشکیل از طریق کنجاله سویا تامین می‌شود که روی میزان تلفات تاثیر می‌گذارد. یک عامل مهم دیگر که می‌تواند عرضه را کمتر از تقاضا کند، مسئله گرمی هواست که تولید را کاهش می دهد. در مناسبت‌های مختلف از جمله عید قربان و غدیر هم شاهد افزایش تقاضا هستیم. به نظر می‌رسد، باتوجه به اینکه قیمت مرغ نسبت به کالاهای مشابه مانند گوشت قرمز و ماهی تفاوت خیلی معنی داری دارد و مردم با توجه به اینکه نمی‌توانند گوشت قرمز را به صورت روزمره تهیه کنند، بیشتر به گوشت مرغ تمایل پیدا می‌کنند.

وی در ادامه در رابطه با توافقی که ما با وزارتخانه برای مرغ زنده کرده بودیم، بر این مبنا بود که جوجه یک روزه را 16 هزار و نهصد تومان به ما بدهد، نهاده‌ها نیز باید به موقع دست مرغدار برسد، به مرغ یک روزه که نمی‌توان گفت صبر کن یک ماه دیگر سویا می رسد! نتیجتا مرغدار علاوه بر پولی که برای غذا دولتی می‌دهد، در بازار آزاد نیز سویا بگیرد. یعنی یک پول اضافه تحمیل می‌شود که باعث افزایش قیمت مرغ تا 100هزار تومان می‌شود. واسطه گر‌ها نیز بعد از کشتار وارد می‌شوند و در زمینه افزایش قیمت موثر‌اند. در میادین تره بار با قیمت مصوب مرغ دولتی توزیع می‌شود و اگر نظارت بر آن صورت بگیرد که خارج از شبکه توزیع رسمی به فروش نرسند، مقداری قیمت‌ها متعادل می‌شود.

کمالی‌سروستانی، در پایان درباره قیمت مرغ در ماه‌ پیش رو گفت: قیمت مرغ دولتی در صورت ارائه با قیمت مرسوم مرغ زنده باید 53هزار تومان ارائه شود اما به شرطی که دولت در هزینه‌های تولید با مرغدار همراهی کند. البته در ارتباط با مصرف کننده، من هنوز مصوبه رسمی جدید ندیدم اما عنوان شده بود که قیمت مقداری از 73 هزار تومان افزایش داشته است./انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید