مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
2 فروردین 1403

برای اولین بار کلیه خوک به یک بیمار «عادی» در آمریکا پیوند زده شد

گروهی از جراحان آمریکایی موفق شدند تا برای اولین بار در جهان کلیه یک خوک را که از نظر ژنتیکی اصلاح شده است به بدن یک بیمار عادی (بیماری که مرگ مغزی نشده) پیوند بزنند. بیمارستانی در ایالت ماساچوست که این عمل جراحی روز شنبه در آن انجام شد از آن به عنوان «نقطه عطف مهم» یاد کرد. بیماری که کلیه اصلاح شده از نظر ژنتیکی به او پیوند زده شده یک مرد ۶۲ ساله است که در مرحله پایانی یک بیماری کلیوی قرار داشت.  خبر انجام موفقیت‌آمیز این عمل جراحی روز پنجشنبه اعلام شد. این جراحی می‌تواند زمینه‌ساز پیوند‌های سریع‌تر اعضای بدن به بیمارانی باشد که در انتظار پیوند عضو هستند.

گروهی از جراحان آمریکایی موفق شدند تا برای اولین بار در جهان کلیه یک خوک را که از نظر ژنتیکی اصلاح شده است به بدن یک بیمار عادی (بیماری که مرگ مغزی نشده) پیوند بزنند.

بیمارستانی در ایالت ماساچوست که این عمل جراحی روز شنبه در آن انجام شد از آن به عنوان «نقطه عطف مهم» یاد کرد. بیماری که کلیه اصلاح شده از نظر ژنتیکی به او پیوند زده شده یک مرد ۶۲ ساله است که در مرحله پایانی یک بیماری کلیوی قرار داشت. 

خبر انجام موفقیت‌آمیز این عمل جراحی روز پنجشنبه اعلام شد. این جراحی می‌تواند زمینه‌ساز پیوندهای سریع‌تر اعضای بدن به بیمارانی باشد که در انتظار پیوند عضو هستند. 

کمبود عضو برای پیوند به بیماران یکی از چالش‌های علم پزشکی در سراسر جهان است. تنها در بیمارستانی که روز شنبه عمل پیوند کلیه خوک به انسان در انجام شد ۱۴۰۰ بیمار در انتظار پیوند کلیه هستند. 

در جریان روند اصلاح ژنتیکی کلیه خوک برخی از ژن‌های مضر این حیوان از این عضو پاکسازی می‌شوند و ژن‌های انسانی جای آنها را می‌گیرند. 

به گفته گروهی که عمل جراحی را انجام داده است حال بیمار ۶۲ ساله رضایت‌بخش است و انتظار می‌رود که او به زودی از بیمارستان مرخص شود. این بیمار مبتلا به دیابت نوع دوم و بیماری فشار خون بود. او پیش از این در سال ۲۰۱۸ تحت عمل جراحی پیوند کلیه قرار گرفته بود اما کلیه پیوندی پس از پنج سال از کار افتاد و به همین دلیل او به طور مرتب دیالیز می‌شد. 

عمل پیوند کلیه خوک به انسان پیش از این در بیمارانی که مرگ مغزی شده بودند سابقه داشت اما این اولین بار است که یک بیمار بدون اینکه دچار مرگ مغزی شده باشد تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرد. عمل پیوند قلب خوک به انسان اخیرا برای دو بیمار در آمریکا انجام شد اما هر دو نفر کمتر از دو ماه بعد جان باختند./انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید