مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
19 مرداد 1401

برای روز خبرنگار یادگاری از نخستین خبرنگار خوزستانی باغملکی دوران نفت دکترمصدق؛

یادگاری از نخستین خبرنگار خوزستانی باغملکی دوران نفت دکترمصدق؛

آقبادبیژنی از زندانی بودن تا صدور حکم اعدام

آقباد بیژنی و حسینعلی رستمی از نخستین خبرنگاران فعال سیاسی خوزستان بودند که سرپرستی روزنامه های خوزستان(اهواز)،بوشهر،چهارمحال بختیاری،کهگیلویه و ایلام را داشتند.
۱۷ آمرداد۱۴۰۱ به پاسداشت روز خبرنگار،بهانه ای شد تا نخستین خبرنگار باغملکی که شجاعتی در فن بیان و قلم داشت را،یادی و یادگاری از آن ها داشته باشیم.
قباد بیژنی سال ۱۳۰۶ در آلخورشید باغملک متولد شد که سال اول ابتدایی خود را از تنها مدرسه باغملک آغاز کرد و در سن ۱۶ سالگی به دلیل هوش و سواد بالای خود به *گریشمن* باستان شناس انگلیسی معرفی شد و طی ۴ سال با وی در مسیر باستان شناسی همکاری و فعالیت داشت .
در سال ۱۳۳۸ تا ۱۳۴۱ مسئول جنگلبانی ایذه بود و در سال ۱۳۴۲ نیز،سرپرستی روزنامه اطلاعات خوزستان که زیر مجموعه آن ها،استان های ایلام،بوشهر و چهارمحال بختیاری بود را به عهده داشت.
همزمان در سال ۱۳۴۰ مسئول خانه انصاف جدیدالتاسیس بود و در سال ۱۳۴۲ نیز،نویسنده (کاتب)تقسیمات زمین های (اراضی)اداره ثبت و املاک حوزه آلخورشید را بر عهده گرفت.
وی در دوران انقلاب نفت مصدق نیز،سرپرست روزنامه را به عهده داشت که البته خواهر زاده وی *حسینعلی رستمی* نیز با وی همراه بود.
در دوران مصدق همراه با منصور شجاعی سردبیر روزنامه روز هفتکل،همکاری داشتند که منصور شجاعی از کشور خارج شد و پس از ۱۲ سال یا شاید بیشتر،با ورود امام،وی نیز وارد کشور شد و حکم اعدام نیز برای قباد بیژنی صادر که با پادرمیانی بزرگانی از فعالان سیاسی و خبری،حکم اعدام وی،پس گرفته(لغو)شد ‌.

 
خاطرات طلایی و بحران های سیاسی و خبرنگاری قباد بیژنی در آینده به چاپ خواهد رسید و نام وی به عنوان خبرنگار شجاع و مردم دار و مدافع منافع ملی کشور ایران در آن زمان بر هیچ کس،نباید پوشیده بماند.
جا دارد دو یادنگار از آن روزگار به یاد بیاریم:
آناصرزنگنه قاسمی به یادگار گذاشت که؛”سال ۱۳۳۹ که از آبادان به باغملک می آمدیم،نخستین تابلویی که به چشم مان آمد،نوشته بود؛نمایندگی روزنامه اطلاعات در باغملک؛.و خبرنگار فعال روزنامه آحسینعلی رستمی بود.سال ۱۳۴۲ نمایندگی روزنامه کیهان را به صفی خون عباسی دادند و در سال ۱۳۴۳ نمایندگی مجله سپیدسیاه را آجوادامیری،گرفت و من مشترک همه آن ها شدم”.

علی میلاسی در یادگار امروزی،گفته؛”سال ۱۳۵۴کلاس پنجم دبستان بودم.معلم پنج پایه آن سال در روستای چال محمدحسین(میلاس گرمسیر)آقای قاسمی سپاه دانش شیرازی بود که مجله های هفتگی با خودش می آورد و من و لهراسب آن ها را دست پا شکسته،می خواندیم.یک روز که پدرم رفته بود باغملک،به او گفتم؛یه مجله برام بگیر و بیار.پدرم پیش آحسینعلی رستمی رفت و گفت؛یه مجله بده برای پسرم؛.آحسینعلی هم روزنامه اطلاعات را به او داد و آوردش.
به پدرم گفتم؛مجله می خواستم.گفت؛همین روزنامه داد و گفت،بده به پسرت بخونه.این شد که نخستین دست بگیرانم در روزنامه نگاری امروزی،آموزگارسپاه دانش،پدرم(زنده یاد خانمحمد) و نیک اندیش و ماندگار نام آحسینعلی رستمی بودند”.
خبرنگار:زاهدمرادی

منبع:ققنوس

 

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید