مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
26 شهریور 1402

برنامه عربستان برای تهیه آب شرب برای 100 میلیون نفر تا سال 2040

به نقل از فرانس24؛ عربستان سعودی به دلیل کمبود دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و بارندگی منظم، امروز به ده‌ها تسهیلات متکی است که آب خلیج فارس و دریای سرخ را به چیزی قابل شرب تبدیل می‌کند. اما نیازهای رو به افزایش نمک‌زدایی در عربستان– که با رویاهای محمد بن سلمان برای ریاست بر یک مرکز تجاری و گردشگری جهانی تقویت می‌شود – در خطر برخورد با اهداف پایداری کشور، از جمله دستیابی به انتشار صفر درصد کربن تا سال 2060 است.

پروژه‌هایی مانند جزله، اولین نیروگاهی که نمک‌زدایی را با انرژی خورشیدی در مقیاس بزرگ ادغام می‌کند، به منظور کاهش این تعارض است: مقامات می‌گویند این پنل‌ها سالانه به صرفه‌جویی در حدود 60000 تن انتشار کربن کمک می‌کند.

این یک نوآوری جدید است که با اهداف محمدبن سلمان همخوانی دارد. هیات حاکمه عربستان قصد دارد آب آشامیدنی برای 100 میلیون نفر را تا سال 2040 میلادی تامین کند. جمعیت عربستان اکنون اندکی بیش از 35 میلیون نفر است.

شرکت ملی تبدیل آب شور عربستان اکنون ظرفیت تولید 11.5 میلیون متر مکعب در روز در 30 تاسیسات را گزارش می دهد. این رشد به ویژه در نیروگاه‌های حرارتی که با سوخت‌های فسیلی کار می‌کنند، هزینه‌هایی را به همراه داشته است. تا سال 2010، تاسیسات نمک‌زدایی عربستان 1.5 میلیون بشکه نفت در روز مصرف می‌کردند که بیش از 15 درصد تولید امروز است. اما عربستان قصد دارد همراه با تامین آب، از بار محیط زیستی نمک زدایی هم بکاهد بطوریکه ی خواهد تا سال 2025 میلادی 37 میلیون تن از انتشار کربن را کاهش دهد.

این امر تا حد زیادی با انتقال از نیروگاه های حرارتی به نیروگاه هایی مانند جزله که از روش اسمز معکوس با نیروی الکتریسیته استفاده می کنند به دست می آید./شفقنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید