مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
15 فروردین 1403

تبدیل غدد لنفاوی به کبد برای اولین بار در یک بیمار

اولین بیمار انسانی برای نخستین بار یک روش سلول درمانی را دریافت کرد که غدد لنفاوی وی را به یک کبد کوچک تبدیل می‌کند.

یک شرکت بیوتکنولوژی مستقر در پیتسبورگ آمریکا آزمایشی منحصر به فرد را روی یک بیمار مبتلا به نارسایی کبد آغاز کرده است. هدف آنها رشد یک کبد دوم عملکردی در بدن این بیمار است، چیزی که تاکنون هرگز کسی موفق به انجام نشده است.

به نقل از نیچر، اگر این راهکار موثر باشد، می‌تواند یک درمان نجات بخش برای کسانی باشد که نیاز به پیوند کبد دارند، اما ناچار به چندین ماه انتظار برای پیدا شدن اهدا کننده و یک کبد مناسب هستند.

طبق گزارش نیچر، این آزمایش در ۲۵ مارس در هیوستون آغاز شد. این گزارش همچنین بیان می‌کند که بیمار پس از دریافت درمان به خوبی در حال بهبود است. با این حال، تشکیل اندام جدید کبد مانند در غدد لنفاوی ممکن است چندین ماه طول بکشد.

علاوه بر این، فرد تحت مصرف داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی قرار می‌گیرد تا از رد اولیه سلول‌ها جلوگیری شود.

پزشکان به نظارت دقیق بر سلامت این بیمار ادامه خواهند داد.

دکتر مایکل هافورد، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت لایجنسیس می‌گوید: برای نخستین بار ما اولین بیمار خود را در یک کارآزمایی بالینی با استفاده از غدد لنفاوی خودش به عنوان زیست‌رآکتورهای زنده برای بازسازی اندام استفاده کرده‌ایم.

روش رشد «کبد کوچک»

در این روش از سلول‌های کبدی سالم به نام هپاتوسیت‌ها(hepatocytes) استفاده می‌شود. این سلول‌ها حدود ۸۰ درصد از توده کبد را تشکیل می‌دهند و عملکردهای سلولی مختلفی از جمله وظایف متابولیک را انجام می‌دهند.

دانشمندان در این کارآزمایی، سلول‌های کبدی اهدایی را با تعلیق در یک محلول برای پیوند آماده کردند. سپس این سلول‌ها به غدد لنفاوی فوقانی شکم بیمار که ساختارهای کوچک لوبیایی شکل هستند، پیوند زده شدند. این ساختارها جزئی ضروری از سیستم ایمنی بدن هستند و مواد زائد بدن را فیلتر می‌کنند.

غدد لنفاوی به غیر از شکم، در گردن و قفسه سینه نیز یافت می‌شوند.

در بیانیه مطبوعاتی پژوهشگران آمده است: غدد لنفاوی سپس به ‌عنوان زیست‌رآکتورها عمل می‌کنند و به سلول‌های کبدی کمک می‌کنند تا پیوند، تکثیر و تولید بافت نابجای کبدی عملکردی داشته باشند./ایسنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید