مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
25 اردیبهشت 1402

تحولات پاکستان، از اتهامات جدید رهبر مخالفان تا گمانه‌زنی‌ها درباره میانجیگری

نخست وزیر برکنار شده پاکستان، حزب حاکم را به تلاش برای تحت فشار قرار دادن قوه قضائیه متهم کرد و گفت که قرار است طی یک توطئه، وی محکوم به خیانت به کشور شده و برای ۱۰ سال زندانی شود، این درحالی است شنیده‌ها حاکی از آمادگی امارات برای کمک به حل جدال سیاسی در پاکستان است.

به گزارش روز دوشنبه، «عمران‌خان» در حساب کاربری رسمی خود در توییتر از آنچه وی “طرح لندن” خواند، سخن گفت و افزود که تحت این نقشه دولت به سرکوب مخالفان ادامه داده و علیه من پرونده خیانت به کشور را تشکیل خواهد داد.
وی دولت ائتلافی پاکستان را به تلاش برای تحت فشار قرار دادن قضات دیوان عالی متهم‌ کرد و افزود که رهبر حزب حاکم نمی‌خواند تا دیوان عالی مطابق قانون اساسی کشور رای بدهد به همین خاطر فیلمنامه به اصطلاح تحصن در مقابل دیوان عالی طراحی شده است.
اشاره عمران‌خان به برنامه حزب جمعیت علمای اسلام به عنوان حزب متحد با دولت پاکستان است که امروز در اعتراض به رویکرد گزینشی قضات دیوان عالی، قرار است دست به تحصن بزند. رهبران حزب جمعیت علمای اسلام مدعی شدند که هزاران نفر از هواداران این حزب و فعالان سیاسی در حال رساندن خود به اسلام‌آباد هستند و تحصن بزرگی در مقابل دیوان عالی شروع خواهد شد.


رسانه‌های پاکستانی در همین حال از تماس تلفنی فرمانده ارتش این کشور با رئیس امارات متحده عربی خبر دادند. برخی از این منابع مدعی شدند که رئیس امارات آمادگی خود را برای کمک به حل بحران در پاکستان اعلام کرده تا ثبات سیاسی و اقتصادی به کشور برگردد. گفته می‌شود این تماس در آستانه سفرهای رسمی ژنرال «عاصم منیر» به قطر و امارات صورت گرفته است در عین حال منابع رسمی درباره این رایزنی تلفنی اظهار نظری نکرده‌اند.
شبکه خبری «دنیا نیوز» ساعاتی پیش اعلام کرد که فرمانده ارتش پاکستان و رئیس امارات طی گفت وگوی تلفنی آخرین تحولات مرتبط با همکاری‌های مشترک دفاعی و نظامی را مورد بررسی قرار دادند.
نخست وزیر برکنار شده پاکستان در ادامه مدعی شد که بازداشت همسر وی نیز در برنامه دولت قرار دارد سپس آنان به دنبال سرکوب هواداران حزب تحریک انصاف هستند و در مرحله نهایی حزب تحریک انصاف ممنوع الفعالیت خواهد شد.
عمران‌خان نوشت: پیام من به مردم پاکستان این است که من تا آخرین قطره خونم برای آزادی حقیقی می‌جنگم زیرا برای من مرگ به اسارت توسط حاکمان کلاهبردار ارجحیت دارد. از همه مردم می‌خواهم که به یاد داشته باشند که ما عهد کرده‌ایم جز خدای یگانه در برابر هیچ بت ترسی سر تعظیم فرود نیاوریم. کشورهایی که در آن بی‌عدالتی وجود دارد و قانون جنگل حاکم است، برای مدت طولانی زنده نمی‌مانند.
در عین حال وزیر اطلاع رسانی دولت پاکستان امروز طی گفت وگو با شبکه الجزیره گفت که هیچ خطری این کشور را تهدید نمی‌کند و بازداشت عمران خان نیز هیچ ارتباطی با دولت ندارد زیرا این بازداشت مرتبط با پرونده اختلاس کلان مالی بود که با نظر و حکم دیوان ملی احتساب، حکم بازداشت عمران خان صادر و این تصمیم به اجرا درآمد.
«مریم اورنگزیب» تاکید کرد که انتخابات عمومی در پاکستان تنها پس از اتمام مدت قانونی پارلمان ملی و دولتی فعلی برگزار خواهد شد و این روند هرگز مطابق میل مخالفان نخواهد بود.

این درحالی است که فضای اسلام‌آباد پایتخت پاکستان به شدت امنیتی شده و در آستانه برگزاری تحصن هواداران حزب جمعیت علمای اسلام، مسیرهای منتهی به منطقه قرمز (جایی که ساختمان‌های مهم ریاست جمهوری، نخست وزیری، دیوان عالی، سفارتخانه‌های خارجی قرار دارد) برای رفت و آمد عمومی محدود شده در عین حال رهبر جمعیت علمای اسلام گفته که از تصمیم خود برای برگزاری تحصن در مقابل ساختمان دیوان عالی عقب نشینی نخواهد کرد.
حزب مردم پاکستان به عنوان دیگر حزب متحد با دولت فعلی این کشور، بحران داخلی را متوجه حزب تحریک انصاف دانست و با انتقاد از آنچه آنان، رویکرد تهاجمی و غیرمنطقی عمران خان عنوان کردند، اعلام کرد که حامیان حزب مردم نیز به سوی اسلام‌آباد حرکت کرده و منتظر دستورات آتی رهبران خود هستند.
این درحالی است که نخست وزیر سابق پاکستان که هفته گذشته پس از آزادی از بازداشت توسط نیروهای پلیس و کسب قرار وثیقه، اعلام کرد که برای رفتن دوباره به زندان آماده است. وی مدعی است که دولت برای خاموش کردن صدای مخالفان دوباره دسترسی به اینترنت را محدود و اقدام به قطع شبکه‌های اجتماعی خواهد کرد.

هرچند محدودیت‌های اینترنتی در پاکستان از بامداد شنبه برداشته شد اما گزارش‌ها حکایت از ادامه قطع توییتر و برخی دیگر از شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب دارد. شبکه خبری «جیو» گزارش‌ داد که باوجود برداشته شدن محدودیت‌های اینترنتی، برخی از شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر همچنان در پاکستان مسدود است.
نابسمانی‌های سیاسی در پاکستان از فروردین سال گذشته و پس از برکناری عمران خان از قدرت آغاز شد. با وجود روی کار آمدن دولت ائتلافی در این کشور و تلاش «شهباز شریف» نخست وزیر پاکستان برای کنترل بحران اقتصادی، آشفتگی‌های معیشتی و همزمان جدال سیاسی میان دولت و اپوزیسیون بالا گرفت و هر کدام، دیگری را مسبب هرج و مرج و ورشکستگی کشور عنوان کردند.
درپی آشفتگی‌های اخیر در پاکستان پس از بازداشت عمران‌خان و گمانه‌زنی‌ها درخصوص اعمال وضعیت اضطراری یا تصمیم رهبران ارتش برای کنترل کشور، سخنگوی نیروهای مسلح پاکستان هرگونه احتمال کودتای نظامی در کشور را قویا رد کرد. سرلشکر «احمد شریف» جمعه گذشته طی گفت‌وگویی با شبکه پاکستانی «جیو» اعلام کرد که رهبران نظامی متحد هستند و شک و گمانی مبنی بر روی کار آمدن حکومت نظامی یا کودتا نادرست است.
وی تاکید کرد ‌که به رغم چالش‌ها داخلی و خارجی و توطئه‌ها، رهبری ارتش منسجم و متحد هستند و نیروهای مسلح پاکستان اعتقاد راسخ به رای مردم و نظام دموکراتیک دارند./ایرنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید