مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
21 آبان 1401

توافق ترکیه و الجزایر برای ایجاد شرکت مشترک اکتشاف نفت و گاز در منطقه

وزیر انرژی ترکیه از راه اندازی یک شرکت مشترک اکتشاف نفت و گاز با الجزایر در آینده نزدیک خبر داد.

به نقل از آناتولی، فاتح دونمز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه اعلام کرد که ترکیه و الجزایر یک شرکت مشترک اکتشاف نفت و گاز طبیعی برای فعالیت در کشورهای اطراف منطقه به ویژه در الجزایر ایجاد خواهند کرد.

دونمز افزود: هر دو کشور در مورد ایجاد یک شرکت مشترک بین سوناتراک، شرکت ملی نفت و گاز الجزایر و ترکیش پترولیوم به توافق رسیدند.

وی که به عنوان مهمان افتخاری در دومین کنفرانس سرمایه گذاری الجزایر شرکت کرده بود، با محمد ارکب وزیر انرژی و معدن الجزایری خود درباره گام های جدید دوجانبه در زمینه انرژی و معدن گفتگو کرد.

هر دو توافق کردند که کار مشترک و سرمایه گذاری های مشترک موجود بین دو کشور و تأسیس شرکت جدید را تشویق و حمایت کنند.

وزیر انرژی ترکیه ادامه داد: کارهای مشترک نه تنها در زمینه های اقتصادی، بلکه در حوزه های فرهنگی و سیاسی و به ویژه در صنایع دفاعی در حال انجام است. ما بدون وقفه به کار خود در راستای این چشم انداز ارائه شده توسط هر دو رهبر (اردوغان و تبون) ادامه خواهیم داد.

سال گذشته الجزایر و ترکیه پروژه مشترکی را در زمینه پتروشیمی آغاز کردند که طی آن یک کارخانه پتروشیمی در شهر آدانا در جنوب ترکیه تاسیس شد. این پروژه در اکتبر 2021 با مشارکت هلدینگ Ronesans از ترکیه و Sonatrach آغاز شد.

حدود 90 درصد صادرات الجزایر به ترکیه شامل مواد انرژی از جمله گاز طبیعی مایع (LNG)، گاز مایع (LPG)، نفت خام و گاز طبیعی است.

ترکیه طی سالهای گذشته همه توان خود را مصروف به تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه کرده است. ماه گذشته میلادی بود که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که ترکیه می تواند بازار انرژی روسیه برای اروپا باشد و دستورات لازم برای محیا کردن زیرساختهای آن از سوی اردوغان و پوتین صادر شد./تسنیم

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید