مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
3 فروردین 1403

حمله گسترده روسیه به سراسر اوکراین؛ کی‌یف به همراه زیرساخت‌های کلیدی موشک‌باران شد

به گفته مقام‌های اوکراینی، روسیه شب گذشته در یک حمله گسترده با موشک و پهپاد به زیرساخت‌های کلیدی اوکراین حمله کرده که در نتیجه آن دو نفر کشته شده‌اند و دسترسی میلیون‌ها نفر نیز به برق قطع شده است.در جریان این حمله همه جانبه، کی‌یف پایتخت اوکراین نیز هدف موشک‌باران روسیه قرار گرفته است.این بزرگ‌ترین حمله روسیه در چند هفته اخیر است و پس از آن رخ می‌دهد که مسکو وعده داد از حملات اخیر اوکراین به مناطق مرزی این کشور، انتقام بگیرد.

بی بی سی: به گفته مقام‌های اوکراینی، روسیه شب گذشته در یک حمله گسترده با موشک و پهپاد به زیرساخت‌های کلیدی اوکراین حمله کرده که در نتیجه آن دو نفر کشته شده‌اند و دسترسی میلیون‌ها نفر نیز به برق قطع شده است.

در جریان این حمله همه جانبه، کی‌یف پایتخت اوکراین نیز هدف موشک‌باران روسیه قرار گرفته است.

نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد ۳۱ موشک پرتاب شده از جانب روسیه به سوی کی‌یف پایتخت این کشور را رهگیری کرده است.

به گفته مقام‌های اوکراین دست‌کم ۱۷ نفر از جمله یک کودک بر اثر ریزش آوار ناشی از این حملات زخمی شده‌اند و چهار نفر از آنها در بیمارستانند.

این بزرگ‌ترین حمله روسیه در چند هفته اخیر است و پس از آن رخ می‌دهد که مسکو وعده داد از حملات اخیر اوکراین به مناطق مرزی این کشور، انتقام بگیرد.

این حمله باعث شد که زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین درخواست کمک نظامی بیشتر از متحدان غربی خود را تکرار کند.

اولین آژیرهای خطر ساعت سه بامداد به وقت محلی با هشدار تهدید حمله موشکی بالستیک به صدا درآمد و اولین انفجارها دو ساعت بعد رخ داد.

سرهی پوپکو رئیس اداره نظامی شهر در تلگرام گفته است ساختمان‌ها در ناحیه پودیلسکی، شوچنکیفسکی و سویاتوشین فروریخته‌اند و باعث آتش‌سوزی در سقف یک ترانسفورماتور برق، چندین ساختمان مسکونی و خودرو شده است.

آقای پاپکو گفت: «در نتیجه عملیات رزمی موفقیت‌آمیز، همه موشک‌های دشمن بر فراز کیف و در نزدیکی پایتخت ساقط شده‌اند.»

بر اثر حملات در لوکیانیوکا، یکی از مناطق مسکونی کیف، یک گودال بزرگ در خیابان ایجاد شده و انفجار باعث شکسته شدن شیشه‌ها و آسیب به ساختمان‌های اطراف شده است.

یک کیوسک قهوه‌فروشی اوراق شده و کسب و کارهای دیگری مثل یک فروشگاه مواد غذایی و کلینیک‌های پزشکی ویران شده‌اند. کارکنان این مراکز با اندوهی آشکار شیشه‌های شکسته را جارو می‌کردند و ساکنان طبقات بالا تلاش می‌کردند که دارایی‌هایشان را از میان ویرانه‌ها بیرون بکشند.

بسیاری از مردم برای امنیت خود ساعات اولیه روز را در پناهگاه‌های زیرزمینی و ایستگاه‌های مترو سپری کردند.

سوفیا زنی که برای تولد پنجاه سالگی مادرش به کیف سفر کرده است می‌گوید: «می‌خواهند گذشته و آینده ما را نابود کنند.»

او که معتقد است جهان به سوی فراموش کردن اوکراین حرکت می‌کند می‌گوید: «شاید لازم است تعداد بیشتری از ما بمیریم، رنج بکشیم و خون بیشتری از ما ریخته شود.»

زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین گفته است در حمله روز چهارشنبه روسیه به شهر خارکیف نیز پنج نفر کشته شده‌اند.

مقامات منطقه سامی در همان نزدیک گفته‌اند از هفته پیش تاکنون بیش از ۳۰۰ نفر به دلیل تشدید گلوله‌باران و حملات هوایی روسیه ناچار به فرار شده‌اند و تعداد دیگری نیز در حال تخلیه شهرند.

آقای زلنسکی طی روزهای اخیر درخواست‌ خود را برای کمک‌های نظامی بیشتر تکرار کرده است، و به ویژه از غرب خواسته است تا سیستم‌های دفاع هوایی بیشتری را به اوکراین ارسال کند.

وی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا از طریق ویدیو، گفت که میزان گلوله‌های توپخانه‌ای که در اختیار سربازان اوکراینی قرار گرفته است «برای اروپا تحقیرآمیز است.»

به گفته او «دسترسی روسیه به بازارهای کشاورزی اروپا همچنان نامحدود است.»

آقای زلنسکی گفت «در شرایطی که که غلات اوکراینی در جاده‌ها یا خطوط راه‌آهن بیرون ریخته می‌شوند، کالاهای روسی و محصولات بلاروس که تحت کنترل پوتین است همچنان به اروپا فرستاده می‌شوند و این منصفانه نیست.»

رئيس جمهوری اوکراین ساعاتی پس از به حمله کی‌یف در تلگرام نوشت: «چنین وحشتی هر روز و شب ادامه دارد و اتحاد جهانی زمانی می‌تواند این را متوقف کند که به ما در سیستم‌های دفاع هوایی‌مان کمک کند.»

به گفته او «این نیروی حفاظتی اکنون در اوکراین مورد نیاز است و اگر شرکای این کشور اراده سیاسی کافی داشته باشند، عملی کردن آن کامل ممکن است.»

آقای زلنسکی ماه گذشته در جریان یک کنفرانس بین‌المللی در آلمان درخواست کرد فورا سلاح‌های بیشتری در اختیار این کشور گذاشته شود.

او گفت نگه داشتن اوکراین در شرایط کمبود مصنوعی تسلیحات به خصوص کمبود توپخانه و توان دوربرد، به پوتین اجازه می‌دهد خود را با شدت کنونی جنگ سازگار کند.

در آن سوی مرز، شهرهای روسیه نیز مورد حمله قرار گرفته‌اند. ویاچسلاو گلادکوف فرماندار شهر مرزی بلگورود گفته است در اوایل این هفته و در یک سلسله حمله به این شهر ۱۶ نفر کشته و ۹۸ نفر زخمی شده‌اند.

او افزوده است که هزاران کودک طی هفته‌های آینده از شهرها و مناطق اطراف تخلیه خواهند شد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که به تازگی جایگاه خود را به عنوان رئیس‌جمهوری روسیه برای شش سال دیگر تضمین کرده وعده داده است جنگ را ادامه دهد.

آقای پوتین هفته گذشته گفت که حملات اوکراین به روسیه «بی‌جواب باقی نمانده‌اند و نخواهند ماند.»

این تهدید برای اوکراینی‌ها به معنی شب‌های پرتنش بیشتر، موشک‌های بیشتر و ویرانی بیشتر است.

در بروکسل رهبران اتحادیه اروپا برای بحث در مورد افزایش کمک‌های نظامی و مالی به اوکراین از جمله انتقال میلیاردها یورو از منابع مالی مسدود شده روسیه به کی‌یف تشکیل جلسه می‌دهند.

اولاف شولتز صدراعظم آلمان بر حمایت خود از این طرح تاکیده کرده است.

شارل میشل رئیس شورای اروپا در نامه‌ای که پیش از اجلاس به رهبران اروپایی ارسال شده نوشت که این اتحادیه با «نقطه عطفی» روبه‌روست و این نشست فرصتی برای سرعت بخشیدن به تلاش‌های اتحادیه اروپا برای تسریع تلاش‌ها و ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین خواهد بود. آقای میشل همچنین نوشت که اتحادیه اروپا باید اقتصاد خود را در وضعیت آمادگی جنگی قرار دهد./انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید