مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
20 دی 1402

خسارت ۱۵ میلیارد دلاری خودروسازان داخلی به صادارت بنزین کشور

جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت پالایش و پخش، با اشاره به ۲ برابر بودن مصرف سوخت خودرو‌های داخلی نسبت به استاندارد جهانی می‌گوید: اگر خودرو‌های داخلی، استاندارد بودند الان مصرف بنزین در کشور ۶۰ میلیون لیتر در روز بود و می‌توانستیم بیش از ۵۰ میلیون لیتر در روز، بنزین صادر کنیم. طبق محاسبات، صادرات این میزان بنزین درآمدی معادل ۱۵ میلیارد دلار برای کشور به همراه دارد، یعنی خودروسازان سالانه ۵ برابر ارزی که بابک زنجانی اختلاس کرد به کشور خسارت می‌زنند.
فارس: مصرف دو برابری بنزین در خودروهای داخلی موجب شده است کشور از درآمدی معادل 15 میلیارد دلار در سال محروم شود، رقمی که معادل پنج برابر اختلاس بابک زنجانی از فروش نفت بود.
«به پمپ بنزین رفتم ولی خبری از بنزین نیست، جایگاه‌دار می‌گوید که فقط می‌توانیم به نیمی از خودروها بنزین بدهیم»، این جمله می‌تواند بخشی از مصاحبه صداوسیما با صاحبان خودرو در سال 1412 باشد، آینده‌ای که چندان دور نیست و طبق برآوردها در آن زمان تقاضای بنزین به دو برابر میزان تولید خواهد رسید.
 اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی از ناترازی روزانه 10 میلیون لیتر بنزین در سال جاری خبر داد که خسارتی حدود 3 میلیارد دلار در پی دارد، معادل درآمد نفتی یک ماه ایران؛ عددی که با ادامه تولید خودروهای بی‌کیفیت سالانه 3 میلیارد دلار بر آن افزوده خواهد شد.
مدیرعامل شرکت پالایش و پخش، جلیل سالاری با اشاره به 2 برابر بودن مصرف سوخت خودروهای داخلی نسبت به استاندارد جهانی می‌گوید: اگر خودروهای داخلی، استاندارد بودند الان مصرف بنزین در کشور 60 میلیون لیتر در روز بود و می‌توانستیم بیش از 50 میلیون لیتر در روز، بنزین صادر کنیم.
طبق محاسبات، صادرات این میزان بنزین درآمدی معادل 15 میلیارد دلار برای کشور به همراه دارد، یعنی خودروسازان سالانه 5 برابر ارزی که بابک زنجانی اختلاس کرد به کشور خسارت می‌زنند./انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید