مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
25 تیر 1401

خوزستان در مسیر تند بحرانی شدن کرونا حرکت می‌کند/هشداردبیر شورای سلامت اهواز

در تازه‌ترین بروز رسانی رنگ‌بندی کرونایی کشور از سوی وزارت بهداشت، خوزستان در مسیر تند بحرانی شدن کرونا حرکت می‌کند.

پس از گذر از پیک ششم کرونا در کشور و فروکش‌کردن تعداد مبتلایان و صفرشدن آمار مرگ‌ومیر برای چند روز، برخی گمان کردند که کرونا تمام‌شده و به‌زودی جشن پایان آن را خواهیم گرفت. حالا در نیمه نخست تیرماه ۱۴۰۱ مبتلایان دراستانها افزایش یافته و رنگ‌بندی شهرها از آبی درحال تغییر است.

در تازه‌ترین بروز رسانی رنگ‌بندی کرونایی کشور از سوی وزارت بهداشت نیز، خوزستان در مسیر تند بحرانی شدن کرونا حرکت می‌کند.

امرالله مردانی دبیر شورای سلامت اهوازدر جمع خبرنگاران اظهار کرد: میزان مراجعات به مراکز بهداشتی نسبت به دو هفته قبل، ۱۰ برابر شده است.

وی افزود: پروتکل‌های بهداشتی باید با دقت رعایت شوند و با ادامه این روند افزایش مراجعات و موارد ابتلا و همچنین ادامه این روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مراجعه نکردن مردم برای تزریق واکسن، قطعا باید در انتظار ورود به پیک کرونا باشیم.

مردانی گفت: مرکز نمونه‌گیری کرونا در خیابان شهید امینی در کوی مشعلی و مرکز نمونه‌گیری واقع در خیابان ۱۵ شرقی کیان‌آباد، از ساعت ۸ تا ۱۳ آماده خدمت‌رسانی به شهروندان اهواز هستند.

دبیر شورای سلامت اهواز ادامه داد: همه مراکز بهداشت اهواز از ساعت ۸ تا ۱۳ تزریق واکسن را انجام می‌دهند. مرکز بهداشت ۱۷ شهریور در شرق اهواز و مرکز شماره ۵ در خیابان ۱۵ شرقی کیان‌آباد نیز از ساعت ۱۷ تا ۲۰ آماده تزریق واکسن برای همشهریان هستند.

مردانی می گوید: افراد ۱۲ تا ۱۸ سال دارای بیماری خاص می‌توانند برای تزریق دوز سوم واکسن اقدام کنند. افراد بالای ۱۸ سال که شش ماه از تزریق دوز سوم‌شان گذشته نیز باید دوز یادآور را تزریق کنند.

زیر سویه‌های جدید امیکرون با سرعت انتشار بیشتر

BA.۱: اولین آن بود که باعث جهش و مواجهه جهان با موج جدیدی از کرونا شد.

BA.۲ (امیکرون پنهان‌کار): نوع جهش‌یافته امیکرون بود که قدرت سرایت‌پذیری بالاتری نسبت به سویه‌های قبلی داشت. اکنون در بسیاری از کشورها نوع غالب، از نوع همین زیر سویه است.

XE: از ترکیب دو زیر سویه BA.۱ و BA.۲ به وجود آمد که سازمان جهانی بهداشت (WHO) این سویه را مسری‌ترین سویه کرونا دانسته بود. اولین بار در انگلیس شناسایی شد. جهان آماده‌باش در مقابله با این ویروس بود، اما مصونیت زیاد افراد جهان به جهت گسترش زیر سویه BA.۲ امیکرون از همه‌گیری این سویه جلوگیری کرد.

XD: این سویه نیز از خانواده امیکرون بوده و در کشورهای فرانسه، بلژیک و دانمارک شناسایی شد، اما همه‌گیر نشد.

BA۴ و BA.۵: در برخی از کشورها مانند افریقای جنوبی و انگلیس اولین بار دیده شده است. تاکنون گزارشی از میزان سرایت‌پذیری و بیماری‌زایی این دوسویه منتشر نشده است اما برخی این دوسویه را عامل وقوع موج جدید کرونا می‌دانند.

پیک هفتم در ایران ؛ موج جدید کرونا

شمار بیماران در دو هفته گذشته افزایش قابل توجهی داشته، به‌طوری‌که تعداد مبتلایان روزانه از اول تیرماه که ۲۶۵ نفر بود، روز گذشته بیست‌ودوم تیرماه، به پنج هزار نفر رسید. آمار فوتی‌ها هم باکمی نوسان، بالا رفت اما به گفته متخصصان عفونی، هنوز نگرانی از بابت تعداد فوتی‌ها وجود ندارد.

تعداد بستری‌ها هم در ابتدای تیرماه، ۶۷ نفر بود که روز گذشته به ۵۴۱ نفر رسیده است در این شرایط نگرانی‌ها از شیوع دوباره کرونا و ورود به پیک هفتم کرونا افزایش‌یافته است.

خودداری از تراکم در محیط‌های بسته، کنار نگذاشتن ماسک و جدی گرفتن علائم اولیه بیماری کرونا مانند عوارض تنفسی، سرفه، حالت آسم و اختلالات گوارشی بهترین راه پیشگیری از ابتلای افراد به کرونا است./رهیاب نیوز

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید