مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
23 شهریور 1401

درگیری مرزی بین تاجیکستان و قرقیزستان

گارد مرزی قزقیزستان از آغاز شلیک‌های گلوله میان سربازان تاجیکستان و قرقیزستان در مرز مشترک میان دو کشور خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه از خبرگزاری تاس، گارد مرزی کمیته دولتی امنیت ملی جمهوری قرقیزستان در بیانیه ای امروز (چهارشنبه) از آغاز تنش و درگیری در مرزهای تاجیکستان و قرقیزستان از سوی گارد مرزی دو کشور خبر داد.

در این بیانیه آمده است: «امروز چهارشنبه ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۲ شاهد استفاده از سلاح در بخشی از منطقه مرزی میان قرقیزستان و تاجیکستان یودیم. این حادثه در منطقه بولاک-باشی واقع در محدوده باتکن از منطقه باتکن قرقیزستان اتفاق افتاد. »

براساس آخرین  اطلاعات تاکنون آماری از کشته شدگان یا مجروحان احتمالی این حادثه از سوی قرقیزستان گزارش نشده است.

سرویس مرزی قرقیزستان همچنین افزود نیروهای تاجیک هنگامی که از آنها درخواست شد ” موقعیت جنگی ” را ترک کنند به سوی آنها آتش گشودند. بدین ترتیب نیروهای مرزی قرقیزستان نیز در پاسخ به سمت آنها  تیراندازی کردند.

در سال‌های اخیر مناطق مرزی  کشورهای آسیای میانه صحنه زد و خوردهای مکرری بوده است که آخرین حادثه به روز گذشته میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بازمی‌گردد که مرگبارترین برخورد از سال ۲۰۲۰ میان دو کشور است.

تاجیکستان با قرقیزستان ۹۷۲ کیلومتر مرز مشترَک دارد. از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی (سابق) تا کنون دو کشور همسایه تنها بر سر تعیین و علامت‌گذاری نزدیک ۵۲۰ کیلومتر خط مرزی به توافق رسیدند.

بقیه خط مرز دو کشور مشخص نشده و به این دلیل ساکنان مناطق مرزی بر سر استفاده از منابع آب، راه، چراگاه و زمین با هم اختلاف نظر دارند. این اختلاف‌ها گاهی منجر به زخمی و حتی کُشته شدن شهروندان دو کشور همسایه می‌شود./ایرنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید