مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
30 شهریور 1401

دیدار رئیسی با نخست‌وزیر عراق در نیویورک

رئیس‌جمهوری در دیدار نخست‌وزیر عراق گفت: امیدواریم تفاهم طرف‌های عراقی و تسریع در روند سیاسی به تشکیل دولتی مقتدر در عراق منجر شود.

سیدابراهیم رئیسی بعدازظهر سه‌شنبه به وقت محلی در دومین روز از سفر خود به نیویورک در دیدار «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق که در هتل محل اقامت رئیس‌جمهوری انجام شد، با ابراز تقدیر صمیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی و دولت ایران از دولت و ملت عراق به خاطر میزبانی خالصانه و برگزاری باشکوه مراسم اربعین امسال گفت: امیدواریم هرچه سریع‌تر روند سیاسی در عراق با تفاهم و گفتگو به تشکیل دولتی مقتدر منجر شود.

رئیسی همچنین با اشاره به سخنان نخست‌وزیر عراق درباره لزوم تسریع در تکمیل پروژه مسیر ریلی بصره به شلمچه اظهار داشت: رفع گره کوچک این پروژه و تکمیل سریع‌تر آن نتایج و دستاوردهای عظیمی در گسترش تعاملات و همکاری‌های دوجانبه و نیز تسهیل تردد زائران به اماکن مقدسه دو کشور خواهد داشت.

رئیس‌جمهوری در ادامه ابراز امیدواری کرد که روند سیاسی انتخابات پارلمانی عراق هرچه سریع‌تر با گفتگو و تفاهم طرف‌های عراقی به نتیجه برسد و دولتی قوی و مقتدر تشکیل شود.

او در ادامه با قدردانی از حسن نیت و تلاش‌های دولت عراق و شخص نخست‌وزیر این کشور برای بهبود روابط کشورهای منطقه با یکدیگر و از جمله ایران و عربستان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از اصلاح روابط با عربستان استقبال می‌کند اما اصرار داریم که این روند بر اساس توافقات و تفاهمات انجام‌شده در گفتگوهای مسئولان دو کشور در عراق پیش برود.

رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در مناسبات منطقه‌ای خود همواره منافع امت اسلامی را در نظر داشته است.

«مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق، نیز در این دیدار با سپاسگزاری از ابراز رضایت مقامات و مردم ایران از مهمان‌نوازی مردم عراق از زوار اباعبدالله الحسین(ع) گفت: مردم عراق تنها به وظیفه خود در قبال زوار عزیز سید و سالار شهیدان عمل کرده‌اند.

او با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت سیاسی کشورش، از حسن نیت و تلاش‌های دولت جمهوری اسلامی ایران برای افزایش همکاری‌ها با عراق نیز قدردانی کرد.

پیش از این محمدمهدی رحیمی، مدیر کل روابط عمومی دفتر ریاست‌جمهوری، با انتشار عکس این دیدار در توییتی نوشته بود: «تقدیر از پذیرایی گرم دولت و ملت عراق در اربعین حسینی نخستین محور سخنان دکتر رئیسی به مصطفی الکاظمی»./ایسنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید