مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
8 مرداد 1402

رئیس سازمان امور دانشجویان: به «دانشجویان چینی» بورسیه تحصیلی می دهیم

دکتر هاشم داداش پور طی سفر به کشور چین و حضور در سی و یکمین یونیورسیاد جهانی ۲۰۲۳ تصریح کرد: دنیا به سمتی حرکت می کند که در نیمه دوم قرن ۲۱ آسیا قاره مسلط دنیا خواهد بود به طوری که کشور چین در شرق و کشور ایران در غرب آسیا از جایگاه بسیارمهمی برخوردار خواهند شد.

وی ادامه داد: ایران و چین از دیرباز تلاش کرده اند تا از طریق جاده های ارتباطی غرب و شرق آسیا را بهم متصل کنند. اگر به تاریخ نگاه کنیم خواهیم دید که روابط بین المللی کشور چین و ایران بسیار حسنه بوده است به طوری که جاده ابریشم از گذشته راه ارتباطی این دو کشور بوده است اکنون این جاده درحال احیا است و ما باید آن را به جاده ابریشم علمی و فناوری نیز تبدیل کنیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه خوشبختانه اخیرا ایران به پیمان شانگهای پیوسته است و ما عملا در حال حرکت به سمت روابط راهبردی در حوزه سیاسی هستیم؛ اظهار کرد: این روابط راهبردی باید به روابط راهبردی در حوزه علم و فناوری نیز تسری یابد.

معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری تصریح کرد: محورهای اصلی سخنان رئیس جمهور چین در سفر به کشور ایران در سال ۲۰۱۶ و رئیس جمهور ایران در سفر به کشور چین در سال ۲۰۲۳ تاکید ویژه ای بر مسائل علمی و دانشگاهی داشتند. علاوه بر این، در قرارداد جامع همکاری مشترک میان ایران و چین نیز روابط علمی و دانشگاهی از محورهای اصلی به شمار می رود.

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: ما برای این که بتوانیم به روابط علمی و دانشگاهی میان دو کشور دست یابیم نیازمند طراحی گام های عملی در این زمینه هستیم؛ تصریح کرد: در راستای افزایش روابط علمی به صورت عملی پیشنهاد ما برگزاری نشست مشترک میان دانشگاه های مهم دو کشور ایران و چین است. ما این آمادگی را داریم تا میزبان برگزاری این نشست در میان دانشگاه‌های کشور ایران و چین باشیم.

دکتر داداش پور با اشاره به اینکه در این نشست دانشگاه‌ها می توانند نقشه راه کوتاه مدت و بلند مدت خود را ترسیم کنند؛ بیان کرد: اگر این نشست برگزار شود در حقیقت اولین گام برای حرکت در مسیر روابط راهبردی خواهد بود. وی افزود: گام عملی دوم تبادل بورسیه های دانشجویی میان دو کشور است. در عین حال که رهبران کشورها به هم نزدیک می‌شوند نیاز است تا این روابط به نخبگان و مردم نیز تسری یابد زیرا به هر میزان که نخبگان و مردم به یگدیگر نزدیک تر شوند ارتباطات میان دو کشور نیز افزایش خواهد یافت. در این شرایط، اهمیت تبادل دانشجویان بین دو کشور نیز نمایان می شود.

وی تاکید کرد: ما آماده ایم بورس هایی را به دانشجویان چین اختصاص دهیم تا به موجب آن دانشجویان چینی بتوانند برای تحصیل به کشور ایران سفر کنند و این انتظار نیز وجود دارد تا شرایطی فراهم شود تا دانشجویان ایرانی نیز بتوانند از بورس تحصیلی کشور چین بهره مند شوند.

رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه به هر میزان دانشجویان دو کشور به یکدیگر نزدیک تر شوند روابط میان دو کشور ایران و چین نیز ماندگارتر خواهد شد؛ اظهار کرد: همچنین این امکان وجود دارد تا دانشجویان دکترای چینی و ایرانی بتوانند از طریق فرصت های مطالعاتی به دو کشور سفر کنند تا به پژوهش های مطالعاتی مشترک کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه زبان مهم ترین ابزار ارتباط است و باعث تقویت روابط میان دو ملت خواهد شد؛ تصریح کرد: برخی از دانشگاه‌های ایران گروه‌ آموزش زبان چینی را راه اندازی کرده‌ و بدنبال توسعه هستند. این انتظار از طرف چینی وجود دارد که از توسعه گروه های آموزش زبان فارسی نیز در دانشگاه های کشور چین حمایت کند تا به شناخت دو کشور کمک بیشتری کند. معاون

به گزارش روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، وزیرعلوم با اشاره به اینکه محور چهارم در خصوص همکاری در حوزه علوم و فناوری راهبردی است؛ خاطرنشان ساخت : در کشور ایران نانو فناوری، بیو فناوری و هوش مصنوعی و نظیر این موارد به خوبی رشد یافته است به طوری که کشور ایران یکی از کشورهای مهم دنیا در این زمینه محسوب می ‍‌شود از آنجایی که کشور چین نیز در این راستا گام های زیادی برداشته است همکاری راهبردی در این زمینه می تواند سودمند واقع شود./شفقنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید