مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
27 اردیبهشت 1403

سران عرب و جامعه جهانی خواستار توقف تجاوزات به غزه و تشکیل کشور فلسطین شدند

ولیعهد عربستان ضمن اعلام حمایت کشورش از تشکیل کشور مستقل فلسطین گفت: جامعه جهانی باید تجاوز وحشیانه علیه برادران فلسطینی ما را متوقف کند.

بن سلمان، ولیعهد سعودی در سخنرانی خود در سی و سومین نشست سران کشورهای عربی در منامه، پایتخت بحرین گفت: پادشاهی سعودی از تلاش‌ها برای رسیدگی به شرایط انسانی در غزه حمایت کرد. او تاکید کرد: پادشاهی میزبان نشستی بود که تجاوز اسرائیل به غزه را به هر بهانه محکوم کرد. 

براساس گزارش الجزیره، او گفت: پادشاهی سعودی توجه زیادی به مسائل اعراب داشته و همواره خواستار حل و فصل اختلافات از طریق راه‌های مسالمت آمیز است. بن سلمان گفت: ما از تشکیل کشور فلسطین و به رسمیت شناختن بین‌المللی آن حمایت می‌کنیم. ما از جامعه جهانی می‌خواهیم از تلاش‌های آتش بس در غزه حمایت کند. جامعه جهانی باید تجاوز وحشیانه علیه برادران فلسطینی ما را متوقف کند. ما بر لزوم اجرای مسئولیت جامعه بین المللی در قبال توقف فوری تجاوزات اسرائیل تاکید می‌کنیم.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت حفظ امنیت منطقه دریای سرخ گفت: ما خواستار توقف هر گونه فعالیتی هستیم که ایمنی ناوبری دریایی را تحت تاثیر قرار دهد.

پادشاه بحرین نیز با قدردانی از تلاش‌ها و ابتکارات ملک سلمان در دوران ریاست وی در نشست قبلی اجلاس سران عرب گفت: نشست سران کشورهای عربی در شرایط بسیار پیچیده‌ای برگزار می شود.

او گفت: سازمان آزادیبخش فلسطین نماینده قانونی فلسطینیان باقی می‌ماند. منافع مردم فلسطین بر اساس وحدت صفوف آن است.  ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی تأثیر مثبتی بر منطقه خواهد داشت. ما از به رسمیت شناختن کامل کشور فلسطین و پذیرش عضویت آن در سازمان ملل حمایت می کنیم. ما خواستار برگزاری کنفرانس بین‌المللی برای صلح در خاورمیانه هستیم . آنچه مردم فلسطین در معرض آن قرار دارند، نیاز به یک موضع بین‌المللی واحد را برجسته می‌کند.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب نیز در سخنانی گفت: اسرائیل به عملیات پاکسازی قومی خود در غزه با زور سلاح ادامه می‌دهد.تجاوز اسرائیل به غزه اهمیت پایان فوری اشغال را برجسته کرد. جابجایی اجباری در همه اشکال آن غیرقابل قبول است.

وی افزود: برای ایجاد کشور فلسطین باید مسیری قابل اعتماد و برگشت ناپذیر ایجاد شود. متحدان اسرائیل پوشش سیاسی برای ادامه جنگ در غزه فراهم کرده‌اند. ما خواستار برگزاری کنفرانس بین‌المللی صلح هستیم که مظهر چشم انداز راه حل دو دولتی باشد.

وی با اشاره به اوضاع در سودان نیز گفت: جنگ در سودان جان میلیون ها نفر را تهدید می‌کند و اسلحه‌ها باید فوراً خاموش شوند. 

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز در سخنان خود گفت: ما از آنچه در غزه اتفاق می‌افتد بسیار رنج می‌بریم و امیدواریم که این امر بر سایر مناطق تأثیر نگذارد. آنچه در غزه اتفاق می افتد بزرگترین درگیری است که در دهه های اخیر به غیرنظامیان آسیب رسانده است. جنگ در غزه وحشتناک است و من سیاست مجازات دسته جمعی فلسطینی‌ها را رد می‌کنم. از گسترش شهرک‌ها و خشونت‌ها در کرانه باختری آشفته‌ام و  بار دیگر خواستار آتش بس در غزه هستم.

گوترش تاکید کرد: مردم فلسطین به شدت رنج می‌برند و حمله به رفح غیرقابل قبول است. تنش‌ها در بیت‌المقدس بالا گرفته و شهرک نشینان به طرز وحشتناکی مانع رسیدن کمک ها به غزه می شوند.

دبیرکل سازمان ملل نیز خواستار آتش بس در سودان و گذار به یک روند سیاسی شد.

رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا نیز  هر گونه تاخیر در راه حل دو دولتی را به معنای ادامه فاجعه دانست و گفت: ما تخریب بی‌سابقه غزه را محکوم می‌کنیم. ما خواستار تلاش‌های هماهنگ برای توقف جنگ در غزه و اجرای یک راه حل سیاسی بر اساس اصل راه حل دو کشوری هستیم. ما از جهان می‌خواهیم که جنگ علیه غزه را متوقف کند و حمایت‌های بشردوستانه از فلسطینی‌ها را افزایش دهد. ما به تعهدات مشارکت آفریقایی-عربی پایبند هستیم و آنها را احیا می‌کنیم.

دبیر سازمان همکاری اسلامی نیز تصریح کرد: فلسطین در معرض یک جنگ وحشیانه است که باید فورا متوقف شود. ادامه جنگ در غزه ناقض تمام قطعنامه‌های بین المللی است. فلسطینی‌ها باید در سرزمین خود ساکن شوند و آوارگی آنها رد شود.

پادشاه اردن در سخنان خود اظهار داشت: منطقه ما شاهد یک واقعیت دردناک و بی سابقه به دلیل اتفاقاتی است که در غزه می‌افتد. دولت فلسطین باید برای انجام وظایف خود مورد حمایت قرار گیرد. جنگ غزه باید فورا متوقف شود. ویرانی‌هایی که غزه شاهد آن است، اثرات منفی برای نسل‌های آینده خواهد گذاشت. فلسطینی‌ها باید کشور خود را با پایتختی بیت المقدس شرقی به دست آورند. ما بر لزوم ادامه حمایت از آنروا تاکید می‌کنیم.  ما آوارگی فلسطینی ها از سرزمین هایشان و جدایی غزه از کرانه باختری را رد می‌کنیم و با باندهای جنایتکار و شبه نظامیان قاچاق اسلحه و مواد مخدر مقابله می‌کنیم.

رئیس‌جمهور مصر هم گفت: اسرائیل در کشتار و انتقام افراط کرده و کل مردم را در تلاش برای آواره کردن آنها محاصره کرده است. جنگ اسرائیل علیه غزه، انتخاب بین راه صلح یا هرج و مرج است. ما در حال تلاش جدی برای نجات منطقه از فروپاشی هستیم. ما اراده سیاسی بین‌المللی واقعی برای پایان دادن به مناقشه فلسطین و اسرائیل نمی‌بینیم. ما انحلال آرمان فلسطین را با آواره کردن فلسطینی‌ها رد می‌کنیم اسرائیل از زیر بار مسئولیت خود طفره می‌رود و با عملیات نظامی در رفح پیش می‌رود.

سیسی افزود: نظام بین‌الملل در حال آزمایش است و پیامدهای آن برای صلح و امنیت جهانی بزرگ خواهد بود. اسرائیل با آواره کردن مردم نوار غزه به دنبال غیرممکن کردن زندگی در غزه است. زندگی فلسطینی‌ها کمتر از جان دیگران نیست و آنها حق دارند کشور خود را به دست آورند. سیاست حاشیه نشینی در غزه نمی‌تواند صلح را به ارمغان بیاورد./انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید