مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
8 مرداد 1402

سرنوشت مرموز کودک مفقود شده در رودخانه هراز؛ خانواده «علی» به تنهایی مشغول جستجوی پیکر فرزندشان هستند!

روزنامه اعتماد نوشت: در این چندین روز خانواده از کنار رودخانه تکان نخوردند و دارند به جست‌وجوهای‌شان به تنهایی ادامه می‌دهند.

 

تیشرت سفید و شلوار سرمه‌ای به تن داشت که به داخل رودخانه سقوط کرد و مفقود شد. حالا با گذشت ۱۶ روز از او هیچ خبری نیست.

به گزارش اعتماد، «علی منصوری» کودک ۹ ساله؛ شنبه ۲۴ تیرماه جاری هنگامی که به همراه خانواده‌اش از تهران به یکی از شهرستان‌های شمال عازم بودند برای خوردن صبحانه کنار رودخانه هراز در روستای «آب اسک» توقف می‌کنند. همان جا علی مقابل چشمان مادر و خواهرانش داخل رودخانه می‌افتد.

یکی از خواهران این کودک وقتی متوجه می‌شود برادر کوچکش داخل آب افتاده سریع داخل رودخانه می‌شود تا او را نجات دهد، اما شدت آب به قدری بود که خواهر این کودک نتوانست او را از داخل رودخانه خارج کند و علی به‌طور مرموزی مفقود می‌شود …

پس از این ماجرا خانواده به پلیس اطلاع می‌دهند و پلیس در همین راستا پرونده‌ای تشکیل می‌دهد.

عموی این کودک در مورد شرایط خانواده به «اعتماد» توضیح می‌دهد: «مادر و پدر او اصلا وضع روحی خوبی ندارند و دو، سه بار خواستند خودشان را از بالای یک پل به پایین پرت کنند و به زندگی‌شان پایان دهند.»

نیروی انتظامی، آتش‌نشانی و نیروهای هلال احمر هم نتوانستند پیکر زنده یا مرده این کودک را پیدا کنند تا جایی که نیروهای امدادی و هلال احمر سه روز اطراف رودخانه را گشتند و سپس به خانواده عنوان کردند که بیشتر از ۷۲ ساعت نمی‌توانیم به جست‌وجوهای‌مان ادامه دهیم.

«اعتماد» در رابطه با پاسخی که این خانواده از نیروهای هلال احمر شنیدند با معاون عملیات امداد و نجات سازمان هلال احمر ارتباط برقرار می‌کند، اما «مرتضی مرادی‌پور» در رابطه با این سوال که چرا نیروهای هلال احمر تا گرفتن نتیجه در محل حادثه نماندند و در چنین مواقعی چه سازمان‌هایی وظیفه دارند تا پایان عملیات در محل رخداد حضور داشته باشند؛ اینگونه به «اعتماد» پاسخ می‌دهد: «اصلا جست‌وجو در رودخانه وظیفه هلال احمر نیست و به وزارت نیرو مربوط است. به خاطر خلأ قانونی نیروهای هلال احمر وارد عملیات جست‌وجو می‌شوند و همکاری می‌کنند. معمولا متناسب با حادثه نیروهای هلال احمر به جست‌وجو ادامه می‌دهند.»

در این چندین روز خانواده از کنار رودخانه تکان نخوردند و دارند به جست‌وجوهای‌شان به تنهایی ادامه می‌دهند…

عموی علی منصوری؛ کودکی که داخل رودخانه سقوط کرده و مفقود شده در مورد روز حادثه به «اعتماد» می‌گوید: «علی روز حادثه به همراه خانواده‌اش از تهران عازم شمال بود. خانواده قصد داشتند برای تفریح چند روزی به شمال بروند.

پدر علی به خاطر مشغله کاری تهران مانده بود. به گفته دایی، خواهر و مادر علی؛ آنها وقتی بساط‌شان را کنار رودخانه پهن کرده بودند تا صبحانه بخورند ناگهان علی که کنار رودخانه رفته بود زیر پایش خالی می‌شود و به داخل رودخانه پرت می‌شود. خواهر بزرگ‌تر علی خود را به داخل رودخانه می‌رساند تا برادرش را نجات دهد، اما شدت آب زیاد بوده و نتوانسته کاری کند و این بچه با جریان آب از نظرها دور شده است. حتی خواهر علی هم جانش به خطر می‌افتد و دایی‌شان خواهر علی را از داخل رودخانه بیرون می‌کشد. متاسفانه با گذشت ۱۶ روز هنوز هیچ نشانی از علی پیدا نشده است. گروه امداد و نجات هلال احمر، آتش‌نشانی، کمک‌های مردمی و نیروی انتظامی سه روز گشتند، اما اثری از بچه پیدا نکردند. علی فرزند آخر خانواده بود و بعد از چهار دختر به دنیا آمده بود.»

اطلاع دارید که رودخانه به کجا ختم می‌شود؟ 

رودخانه هراز در روستای آب اسک ابتدا به آمل و بعد هم به دریای خزر ختم می‌شود.

   خانواده این کودک در چه وضعی هستند؟ 

اصلا شرایط روحی مناسبی ندارند. پدر و مادر علی چند بار در حال پرت کردن خودشان از یک پل بودند که ما آنها را نجات دادیم. بعد از این اتفاق خانواده یک خانه در روستا اجاره کردند و هر روز مشغول گشتن هستند .

   در حال حاضر چه افرادی برای جست‌وجو به خانواده کمک می‌کنند؟ 

هیچ‌کس. خود خانواده مشغول جست‌وجو هستند. نیروهای هلال احمر هم سه روز بیشتر به جست‌وجوهای‌شان ادامه ندادند و بعد از سه روز گفتند؛ وظیفه ما برای جست‌وجو ۷۲ ساعت است و بعد از سه روز کارمان تمام می‌شود. نیروهای هلال احمر به خانواده گفتند که اگر کسی غرق می‌شود بعد از سه روز باید جسدش پیدا شود.

   کفش یا لباسی هم از این کودک پیدا نشده است؟ 

هیچی. این مساله کمی مشکوک به نظر می‌رسد. اصلا نمی‌دانیم پس از افتادن علی در رودخانه چه اتفاقی برایش افتاده و این موضوع شک‌برانگیز است. یک‌سری بنرهای بزرگ هم کنار رودخانه و اطراف روستا زده شده که اگر کسی جسد علی را هم کشف کند و اطلاع دهد به او مژدگانی داده می‌شود. خانواده برای کشف جسد فرزندشان هم مژدگانی تعیین کردند.

روزی که علی منصوری این کودک ۹ ساله در رودخانه هراز سقوط کرد و مفقود شد، جسد کودکی ۱۲ ساله را پس از ۲۰ ساعت جست‌وجو از همین رودخانه بیرون کشیدند. «جمشید نیک‌زاد» رییس جمعیت هلال احمر شهرستان آمل در مورد کشف جسد این کودک ۱۲ ساله گفته بود: «تیم‌های امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر آمل پیکر کودک ۱۲ساله بابلی را که در حاشیه رودخانه به آب افتاده و غرق شده بود پس از حدود ۲۰ ساعت از رودخانه هراز پیدا کردند. پیکر بی‌جان محمدمهدی ۱۲ ساله اهل شهرستان بابل در ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه صبح شنبه بیست و چهارم تیر ماه درحد فاصل بعد از پل وانا در مسیر جاده هراز پس از جست‌وجوی تیم‌های مردمی، آتش‌نشانی و امداد و نجات هلال احمر پیدا شد. خانواده این کودک بابلی در حاشیه رودخانه هراز در نزدیکی روستای وانا برای استراحت کوتاه به حاشیه رودخانه رفته بودند که متاسفانه پسر ۱۲ ساله این خانواده به داخل رودخانه سقوط کرد.»

طی سال‌های اخیر برخی از شهروندان بومی و غیربومی به علت رعایت نکردن موارد ایمنی و اقامت در حاشیه رودخانه خروشان هراز با مفقودی یا جانباختن اعضای خانواده‌های خود مواجه شده‌اند.

۱۹ تیر ماه سال ۱۳۹۵ نیز «امیرعلی بدری» کودک ۵ ساله اهل تهران در حاشیه رودخانه هراز در منطقه پل سیاه بیشه مفقود می‌شود و خبری مبنی بر کشف جسد او منتشر نمی‌شود …/اعتماد

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید