مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
7 اسفند 1402

سهم عمده شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در تامین درآمدهای اقتصادی کشور؛

قلب نفت ایران بر بام صادرات 

ثریا زندیار: شهر قلب نفت ایران، شهری که در سال 1304 اولین چاه نفتی اش حفر شد و 18 سال بعد، اولین کارخانه اش در مدار تولید قرار گرفت و به عنوان قلب نفت ایران در سال 1322 فعال شد و مردمانش کم کم طعم توسعه را چشیدند… “گچساران”، معبر رزمندگان اسلام؛ دیار فرزندان از جان گذشته ی دیروز و امروز و آن ها که در صحنه های ملی و بین المللی و در بخش های مختلف سیاسی، اجتماعی، علمی و فرهنگی، خوش درخشیدند و نام این دیار را در تاریخ به ثبت رساندند. 

گچساران امروز در اسفند 1402 بعد از 45 سال، پذیرای رسانه های استان خوزستان بود، و خبرنگاران بسیج رسانه استان خوزستان به ریاست دکتر سجاد بهمئی با عنوان اردوی راهیان پیشرفت، مهمان شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران بودند، شرکتی که 52 بار تحت بمباران رژیم بعث قرار گرفت و 31 شهید را تقدیم انقلاب کرد. این شرکت یکی از پنج شرکت اصلی تابعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و دومین تولید کننده نفت خام در این شرکت است که به طور کلی ۲۳ میدان نفتی دارد و هم‌اکنون ۱۶ میدان آن فعال است. شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران با متوسط تولید 630 هزار بشکه نفت و بیش از یک میلیارد فوت مکعب گاز خشک در روز سهم عمده ای در تامین درآمدهای اقتصادی کشور دارد. 

تحقق برنامه‌های افزایش تولید شرکت نفت و گاز گچساران 

غلامرضا کمالی مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران از ایثار و روحیه ی انقلابی کارکنانش می گوید که با از خودگذشتگی و هم افزایی، باعث تحقق صددرصدی تولید شده اند .

کمالی با اشاره به مایوس شدن دشمنان نظام جمهوری اسلامی با عبور این شرکت از تحریم‌ها عنوان می کند: این شرکت در گستره‌ای به عرض ۱۵۰ کیلومتر و طول ۳۵۰ تا ۴۰۰ کیلومتر در محدوده چهار استان فارس، خوزستان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد فعالیت می‌کند و امروز در اوج عزت و سربلندی موفق شدیم به تولید حداکثری دست یابیم. و امروز با افتخار می گوییم که نه تنها تولید کننده هستیم بلکه صادر کننده قوی نفت و گاز نیز هستیم. 

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران با اشاره به محصولات تولیدی این شرکت می افزاید: نفت خام، گاز، گاز مایع و نفتا چهار محصولی است که شرکت نفت و گاز گچساران تولید می‌کند.

او می گوید: شرکت نفت و گاز گچساران به‌عنوان یک شرکت ویژه و راهبردی در جنوب کشور، افزون بر مدیریت و راهبری کل صادرات نفت خشکی کشور، تأمین بخشی از خوراک پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌های کشور را نیز به‌عهده دارد، از این رو این شرکت را  به عنوان قلب نفت ایران نیز می‌شناسند.

کمالی تصریح می کند: با تبعیت از راهبردهای درست و اصولی تدوین‌شده از سوی دولت سیزدهم، سیاست‌گذاری‌های صادقانه وزیر نفت و آمادگی نیروهای فنی و عملیاتی توانستیم برنامه‌های افزایش تولید شرکت نفت و گاز گچساران را محقق سازیم.

۱۰۲ میلیارد تومان برای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی


مدیرعامل شرکت بهرهبرداری نفت و گاز گچساران بیان می کند: در همین مدت یک هزار و هشتصد مورد درخواست واصله از سوی فرمانداران منطقه ارسال شد که براساس هزینه یابی انجام گرفته ۱۰۲ میلیارد تومان هزینه در خصوص عمل به مسئولیت‌های اجتماعی صورت گرفت که همه این موارد با استفاده از ظرفیت های داخلی نفت گچساران به سرانجام رسیده است.

کمالی با اشاره به اینکه اعتقاد ما در تولید صیانتی و حداکثری با رضایت مندی کارکنان محقق خواهد شد، اضافه می کند: در اوج گرمای طاقت‌فرسای جنوب کشور، کارهای بزرگ و جهادی به دست کارکنان نفت گچساران رقم خورده تا نگذارند شریان اقتصاد کشور متوقف شود و این اقدامات جهادی موجب افزایش و پایداری تولید شده است.


وی به بخشی از خطوط لوله شرکت گچساران که به علت فرسودگی در مواردی با مشکلاتی مواجه شد، اشاره و تاکید می کند: اداره‌ی نگهداری و تعمیرات خطوط لوله با تلاش فراوان در کمترین زمان ممکن و با هدف صیانت از تولید و همچنین حفظ محیط زیست ، این خطوط را به مدار عملیات بازگرداند.

مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران به ظرفیت و نقش دستگاه‌های تفکیک‌گر و فرآورش سیار در توسعه اشاره می کند و می گوید: عملیات استحصال نفت از طریق دستگاه‌های تفکیک‌گر و فرآورش سیار نقش بسیار حائز اهمیتی در کاهش حجم نفت سوزانده‌شده، جلوگیری از آلودگی محیط زیست، جلوگیری از هدررفت سرمایه ملی، افزایش تولید و اعمال دقت بیشتر در اتخاذ تصمیم مقتضی برای توسعه میدان‌ها، انجام عملیات بهره‌برداری به‌موقع از چاه و طراحی تسهیلات فرآورش مناسب میدان دارد.

کمالی ادامه می دهد: از ابتدای امسال این شرکت بیش از چهارصدو هفتاد قلم  کالا به ارزش بیش از دویست و هیجده میلیارد ریال از فروشندگان و تامین کنندگان در شهر گچساران خریداری نموده است که این حجم از خرید کالا تاثیر به سزایی در ایجاد اشتغال و گردش مالی و رونق اقتصادی در شهر گچساران داشته است.

مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در گایان می گوید: از ابتدای سال ۱۴۰۲ فیمابین نفت گچساران و دانش‌بنیان‌ها، ‏۷ قرارداد جدید منعقد شد، باتوجه به قانون حمایت از  تولید کالای ساخت داخل  در جهت استفاده از توان شرکت‌های ‏دانش بنیان، برخی نیازهای فناورانه شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران از این طریق در دست پیگیری است.

خبرنگاران فرماندهان جنگ روایت‌ ها

در این نشست همچنین رییس سازمان بسیج رسانه استان خوزستان نیز می گوید: بسیج رسانه در سال ۱۳۹۰ تاسیس، و در حوزه تبیین و امید آفرینی، اردوهای راویان پیشرفت و راهیان نور راه اندازی شد.

سجاد بهمئی، جهاد تبیین، جهاد امید آفرینی و جهاد خدمت را رسالت بسیج رسانه عنوان کرد و گفت: خبرنگاران فرماندهان جنگ روایت‌ ها، جنگ شناختی و جنگ ترکیبی در مقابله با هجمه رسانه ای دشمن هستند.

وی تصویر گری عملکرد مسئولین و نیز دستاوردهای علمی و فنی جوانان بومی را از اهداف اردوهای راویان پیشرفت و راهیان نور برشمرد و اظهار کرد: در حوزه بسیج رسانه با خبرنگاران و عکاسان در حال جریان سازی در سطح کشور هستیم و تاکنون موفق عمل کرده ایم.

ترکش ها بر تن تاسیسات نفتی

بر اساس این گزارش، خبرنگاران در ادامه به بازدید از تاسیسات نفتی و دستاوردهای مهندسین شرکت نفت و گاز گچساران پرداختند و از نزدیک تاسیسات بازسازی شده ی نفت و گاز گچساران که در دوران جنگ 52 بار زیر بمباران رژیم بعث، مورد اصابت قرار گرفت و هنوز ترکش هایش بر تن تاسیسات خودنمایی می کرد و نام 31 شهید را یدک می کشید، نظاره گر بودند. 

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید