مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
9 اردیبهشت 1399

شلوغی اهواز در بحبوحه بی‌صدای افزایش موارد کرونا

پس از کاهش محدودیت‌هایی که از اسفندماه برای کنترل و کاهش شیوع ویروس کرونا اعمال شده بود، به تدریج رفت و آمدها از ۱۷ فروردین و پس از آن ۲۳ فروردین بیشتر شد و مردمی که به نظر می‌آمد از خانه‌نشینی خسته شده‌اند، به خیابان‌ها آمدند؛ حتی بدون دلیل ضروری.

این‌گونه بود که استاندار خوزستان ۴ اردیبهشت‌ماه گفت که در ۱۰ روز اخیر اهوازی‌ها بی‌احتیاطی کرده‌اند و تعداد بیماران نسبتا افزایش یافته است. وی به مردم اهواز هشدار داد که مراقبت بیشتری کنند.
فرماندار اهواز نیز افزایش نمونه‌گیری، رفع محدودیت‌ها و بازگشایی مشاغل و عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را از علل افزایش بیماران مبتلا به کرونا در اهواز برشمرد.
امروز نیز دبیر شورای سلامت اهواز نسبت به افزایش موارد ابتلا به کروناویروس در اهواز هشدار داد و گفت: خیابان‌ها، مغازه‌ها و فست‌فودی‌ها در اهواز شلوغ هستند و اماکن تهیه و توزیع غذا، هیچکدام از پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.
مهرداد شریفی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش موارد کروناویروس در اهواز اظهار کرد: در حال حاضر مردم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را کنار گذاشته‌اند. با این روند، به تدریج همه مناطق اهواز دچار مشکل بیشتری می‌شوند و منطقه خاصی در امان نیست.
وی افزود: هر چند آموزش‌های لازم در زمینه پیشگیری از ابتلا به کروناویروس به مردم داده شد و مردم حساس شدند اما هیچ تغییر رفتار و نگرشی در مردم مشاهده نشد.
رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز گفت: همچنان مراسم عروسی و عزاداری در برخی مناطق اهواز برگزار می‌شود. همچنین مشاهده کرده‌ایم که در دفاتر پیشخوان، مردم برای دریافت یک سیم‌کارت، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را فراموش کرده‌اند و فاصله لازم ۱.۵ تا ۲ متری به فاصله چند سانتی‌متری رسیده است.
شریفی بیان کرد: اگر فرد بیمار از ماسک استفاده کند، ۷۰ تا ۸۰ درصد بار انتقال ویروس کاهش می‌یابد اما اگر بیمار از ماسک استفاده نکند، انجام مراقبت‌ها از سوی افراد سالم، شاید در پیشگیری از بیماری نقشی نداشته باشد.
وی ادامه داد: سازمان‌ها نیز پیوست سلامت ندارند و در برخی ادارات، حساسیت لازم ایجاد نشده است. ادارات مراجعین زیادی دارند و تا زمانی که حلقه انتقال ویروس شکسته نشود، شاهد ابتلای تعداد زیادی از مردم خواهیم بود.
دبیر شورای سلامت اهواز بیان کرد: مشارکت مردمی جزء لاینفک حوزه سلامت است و تا زمانی که مردم نخواهند، این مشکل حل نخواهد شد. اگر همه استانداردها در حوزه سلامت فراهم شود اما مردم مشارکت نکنند، در شکست کروناویروس راه به جایی نخواهیم برد.
وی تصریح کرد: از مردم می‌خواهیم به توصیه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی توجه و حتما از ماسک و دستکش استفاده کنند. همچنین ترددهای کمتری داشته باشند و تنها برای موارد ضروری از منزل خارج شوند و در صورت خروج از منزل فاصله ۱.۵ تا ۲ متری را رعایت کنند زیرا اگر یک فرد آلوده ۱۵ دقیقه در محیطی حضور داشته باشد، می‌تواند دیگران را نیز آلوده کند.
شریفی گفت: متاسفانه در حال حاضر، خیابان‌ها، مغازه‌ها و فست‌فودی‌ها در اهواز شلوغ هستند و اماکن تهیه و توزیع غذا، هیچکدام از پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.
وی افزود: مردم باید برای سلامت خود ارزش بیشتری قائل شوند و زمانی که مشاهده می‌کنند صنفی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کند، به سامانه ۱۹۰ اطلاع دهند.
دبیر شورای سلامت اهواز با تاکید بر لزوم ضدعفونی مناطق اهواز، تصریح کرد: ضدعفونی و گندزدایی مناطق مختلف اهواز باید انجام شود اما شاهد افت این اقدامات در سطح شهر هستیم.
وی عنوان کرد: قطعا اگر شرایط به درستی مدیریت نشود، در روزهای آینده مجبور به محدودسازی می‌شویم.
منبع:ایسنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید