مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
26 شهریور 1402

شناسایی ۱۱۷ محدوده معدنی در شرق کشور

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، خراسان جنوبی را یک استان معدنی توصیف کرد و گفت: با مطالعات انجام شده حدود ۱۱۷ محدوده معدنی را شناسایی کردیم که از این تعداد ۱۷ محدوده جدید امیدبخش طلا، ۶۰ محدوده مس، ۲۵ محدوده نیکل برای اولین بار در شرق ایران، ۹ محدوده منیزیت و ۶ محدوده سرب و روی بود.

به نقل از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در خراسان جنوبی باعث شده تا ظرفیت‌های رنگین‌کمانی معدن بیشتر نمایان شود و ایستگاه به ایستگاه تا استان‌های دیگر پیش رود.

طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در راستای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی درخصوص لزوم بهره‌گیری مناسب از منابع طبیعی، انسانی و ضرورت تحول بنیادین در بخش علوم زمین و معدن به عنوان یکی از مؤلفه‌های مهم اقتصادی، اشتغالزایی و توسعه‌ای، در قالب توافقنامه‌ سه جانبه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بخش معدن با حضور معاونت معادن و فرآوری مواد وزارت صمت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در سال ۱۴۰۰ در خراسان جنوبی آغاز شد.

این طرح اهداف کلان و برجسته‌ای از جمله توسعه مناطق کم‌برخوردار و اشتغال مولد با نگرش ویژه بر نیروی بومی متخصص، تولید اطلاعات زیرساختی متناسب با آمایش سرزمین و تکمیل اطلاعات عمقی و کشف ذخایر جدید از طریق برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی را در دستور کار دارد.

افزایش چهار برابری دقت با توجه به تغییر مقیاس، کاهش زمان تبدیل کانسار به معدن، اجرای مدل مشارکتی، تکمیل و توسعه زیرساخت‌های اطلاعاتی، فناوری و پایگاه داده‌های علوم زمین و تربیت نیروی متخصص و ایجاد تحرک در بخش خصوصی از طریق برون‌سپاری فعالیت‌ها به عنوان مزیت‌های اختصاصی طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی برای نخستین بار در کشور یاد شده است.

دکتر علیرضا شهیدی، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در همین زمینه گفت: طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی کشور در سال ۱۴۰۰ در خراسان جنوبی آغاز شد و در آن سال این قول را دادیم که این طرح را در بازه زمانی یک ساله به اتمام برسانیم که اکنون توانستیم این کار را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه هفته گذشته پس از عبور طرح از مرحله شناسایی و پی‌جویی، منابعی را که به دست آوردیم تلفیق، مدل‌سازی و رونمایی کردیم، تصریح کرد: با این اقدام حدود ۱۱۷ محدوده معدنی را شناسایی کردیم که از این تعداد ۱۷ محدوده جدید امیدبخش طلا، ۶۰ محدوده مس، ۲۵ محدوده نیکل برای اولین بار در شرق ایران، ۹ محدوده منیزیت و ۶ محدوده سرب و روی بود.

مواد معدنی» یاد می‌کنیم؛ از این رو شایسته است که زمین ایران مورد شناسایی قرار گیرد.

شهیدی با بیان اینکه معدن، پر ریسک اما سودآور است، اظهار کرد: اگر اقدامات اکتشافی در سطح کشور کامل شود، یک گنج بسیار فراوان از مواد معدنی خواهیم داشت که تاکنون شناخته نشده‌ و باید به دنبال شناسایی کامل آن در کشور باشیم و با اجرای طرح اکتشاف زمین‌شناسی، ریسک‌پذیری معدن کم و سرمایه‌گذار برای حضور و فعالیت ترغیب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در هر منطقه این استان وقت بگذاریم و کنکاش کنیم، به یک ماده معدنی خوب می‌رسیم، یادآور شد: باید این ثروت خدادادی را به بهترین شکل ممکن برای مردم به ثروت تبدیل کرده تا مسؤولیت خود را ادا کنیم./ایسنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید