مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
19 آذر 1402

صالحی، عضو اتاق بازرگانی: ۸۰ درصد صنایع ما گازی هستند؛ اگر ناترازی گاز امسال هم به ما برسد، این صنایع دچار تعطیلی می‌شوند / علت عمده ناترازی، عدم سرمایه گذاری است / دولت ممکن است بگوید من پول ندارم، اما بخش خصوصی توان سرمایه گذاری دارد / بخش خصوصی ما بلد است فاینانس کند، اما با سیاست‌های جاری، دستش بسته است / اگر دولت سیاست واقعی سازی قیمت‌ها را داشته باشد، پیشنهاد نمی‌کنیم که قیمت‌ها به یکباره بالا برود

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی می گوید دولت باید زمینه سرمایه گذاری را باز کند و اگر سیاست واقعی سازی قیمت‌ها را داشته باشند پیشنهاد نمی‌کنیم به یکباره قیمت بالا برود. باید بتوانیم در مقابل آن تولید را بالا ببریم تا فاصله ناترازی از بین برود. دولت ممکن است بگوید من پول ندارم، اما بخش خصوصی توان سرمایه گذاری دارد.

حمیدرضا صالحی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، درباره وضعیت فعلی ناترازی گاز گفت: علت عمده ناترازی به عدم سرمایه گذاری برمی گردد. ما دو مسیر را باید مورد تجدید نظر قرار دهیم، اول تولید و سپس مصرف؛ در مسیر تولید عدم سرمایه گذاری باعث عدم تولید شده است. در موضوع مصرف، روش‌های بهینه سازی سوخت و تبدیل بخاری‌ها و بهینه سازی ساختمان و… پیشنهاداتی مطرح شده است. دولت تبلیغاتی در این زمینه دارد، اما با توجه به فاصله ناترازی که عمدتا هم بر صنایع اعمال می‌شود و تعطیلی صنایع باعث زیان جدی به اقتصاد می‌شود، تبلیغات کافیست؟ دولت با توجه به درآمد‌ها و کسری بودجه اش نمی‌تواند سرمایه گذاری کند.

وی در رابطه با انتظار بخش خصوصی از دولت در زمینه تامین انرژی بیان کرد: انتظاری که ما به عنوان بخش خصوصی داریم این است که دولت باید زمینه سرمایه گذاری را باز کند و اگر سیاست واقعی سازی قیمت‌ها را داشته باشند پیشنهاد نمی‌کنیم به یکباره قیمت بالا برود. باید بتوانیم در مقابل آن تولید را بالا ببریم تا فاصله ناترازی از بین برود. دولت ممکن است بگوید من پول ندارم، اما بخش خصوصی توان سرمایه گذاری دارد. اگر امنیت اقتصادی فراهم باشد بخش خصوصی توانایی دارد که گاز را تولید و پیش فروش کند. بخش خصوصی ما بلد است فاینانس کند و پروژه‌های کشور را جلو ببرد، اما در مقابل سیاست‌ها و قواعدی که الان جاری و حاکم است، دست بخش خصوصی بسته شده است. اگر در این بین تسهیلگری صورت بگیرد و امکان بروز و ظهور بخش خصوصی وجود داشته باشد، بحث ناترازی گاز در زمستان و برق در تابستان را حل کنیم.

صالحی درباره احتمال تعطیلی صنایع گفت: با توجه به اینکه ناترازی مثل همیشه امسال هم به ما برسد، صنایع ما که ۸۰ درصدشان گازی هستند، دچار مشکل و تعطیلی می‌شوند. به نظر می‌رسد ضمن اینکه روش‌های نوین را باید در تولید برق اجرا کنیم تا به مرور بحث تجدیدپذیر‌ها نیز مدنظر قرار بگیرد. با این وضعیت به تنهایی نمی‌توان از گاز استفاده کرد و باید سبد انرژی را متنوع کرد./انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید