مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
16 مرداد 1401

طالبان در یک قدمی عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل

فاکس‌نیوز به نقل از دیده‌بان سازمان ملل گزارش داده که یک گروه ناظر سازمان ملل بر این احتمال تاکید کرده که افغانستان تحت کنترل طالبان شاید بتواند در ماه اکتبر کرسی خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را کسب کند.

به نقل از خبرگزاری افق، هیلل نویر، مدیر اجرایی دیده‌بان سازمان ملل گفته‌ است که طالبان در یک قدمی دسترسی به کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل قرار دارند.

هیلل نویر افزوده‌ است: «دولت سابق افغانستان هنوز کنترل نمایندگی دایمی سازمان ملل را به دست دارد؛ اما اگر کمیته اعتبارنامه این سازمان، سهیل شاهین، فرد معرفی‌شده از سوی طالبان را به عنوان سفیر افغانستان در سازمان ملل بپذیرد، افغانستان تحت سلطه طالبان برای دسترسی به کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل نزدیک‌تر می‌شود.»

سازمان ملل هنوز سهیل شاهین را به عنوان سفیر افغانستان در این سازمان نپذیرفته و نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل است.

افغانستان در زمان حکومت پیشین از حوزه آسیا- اقیانوسیه برای این کرسی نامزد شده‌ بود. ۷ کشور از این حوزه برای کسب سه کرسی با هم رقابت می‌کنند.

فاکس نیوز گفته‌ است که در ماه اوکتبر امسال قرار است ۱۸ کشور برای کسب ۱۴ کرسی در یک دوره سه ساله شورای حقوق بشر سازمان ملل بین هم رقابت کنند.

از حوزه آسیا- اقیانوسیه کشورهای کره جنوبی، ویتنام، بنگلادش، بحرین، قرقیزستان، افغانستان و مالدیو باهم برای سه کرسی رقابت می‌کنند./

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید