مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
29 دی 1402

عربستان: صاحب انرژی هسته‌ای خواهیم شد و مانند نفت آن را به آژانس خواهیم فروخت

عادل بن احمد الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی گفت که کشورش صاحب انرژی هسته‌ای خواهد شد و همانطور که نفت را می‌فروشد، آن را به آژانس انرژی اتمی خواهد فروخت.

این مساله طی یک جلسه گفت‌وگو با عنوان «گام‌های جسورانه به سوی پایداری در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا» در حاشیه نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد ۲۰۲۴ در شهر داووس سوئیس مطرح شد.

ایسنا: عادل بن احمد الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی گفت که کشورش صاحب انرژی هسته‌ای خواهد شد و همانطور که نفت را می‌فروشد، آن را به آژانس انرژی اتمی خواهد فروخت.

این مساله طی یک جلسه گفت‌وگو با عنوان «گام‌های جسورانه به سوی پایداری در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا» در حاشیه نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد ۲۰۲۴ در شهر داووس سوئیس مطرح شد.

وی تاکید کرد که عربستان یک عضو مسؤول جامعه بین‌المللی است و «نه تنها برای پیروی از استانداردها، بلکه برای تعیین آنها و همکاری با سایر کشورها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و مقابله با چالش‌های تغییرات آب و هوایی تلاش می‌کند».

وی افزود: عربستان برای حفظ محیط زیست، حفاظت از سیاره زمین و کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی از جمله اتخاذ رویکرد اقتصاد دایره‌ای برای کربن و جنگل کاری، طراحی مجدد شهرها و بازیافت زباله‌ها رویکردی جامع دارد.

عربستان سعودی یک برنامه هسته‌ای نوظهور را مدیریت می‌کند که قصد دارد آن را گسترش دهد و می‌خواهد آن را به غنی‌سازی اورانیوم، به عنوان بخشی از برنامه‌های خود برای توسعه تولید انرژی پاک و کاهش انتشار کربن گسترش دهد.

پادشاهی عربستان سعودی یک برنامه بلندپروازانه برای ورود به تولید برق از انرژی هسته‌ای ایجاد کرده‌است و به دنبال افزایش حدود ۱۷ گیگاوات انرژی هسته‌ای تا سال ۲۰۴۰ است.

اولین پروژه‌های انرژی هسته‌ای در عربستان سعودی شامل دو رآکتور با ظرفیت ترکیبی ۳.۲ گیگاوات خواهد بود که هدف آن قرار دادن آنها در خطوط تولید طی ۱۰ سال آینده است.

عربستان قصد دارد از منابع غنی اورانیوم خود برای حمایت از اولین نیروگاه هسته‌ای بهره‌مند شود، زیرا عربستان سعودی می‌تواند بیش از ۹۰ هزار تن اورانیوم تولید کند که برای تأمین سوخت نیروگاه‌های هسته‌ای که قصد ساخت آن را دارد، کافی است./انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید