مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
8 شهریور 1402

فقط ۴ درصد مردم طرفدار مداحی ریتم‌دار هستند!

نظرسنجی جدید ایسپا نشان داده است که ۶۶/۷ درصد از مردم مداحی‌های سنتی و ۴/۱ درصد از مردم نیز سبک‌های جدید مداحی همراه با ریتم و موسیقی را می‌پسندند.

پی بردن به معناهایی که در دل سنت‌های یک جامعه نهفته است، چندان آسان نیست اما از رویکردها و باورهای آن حکایت دارد و مراسم سوگواری و عزاداری محرم در فرهنگ ایران نیز از این دست سنت‌هاست.

همه می‌دانیم که رکن اصلی ایام سوگواری حسینی(ع) هیأت‌ها هستند؛ هیأت‌هایی که وجه تمایز آن‌ها در طول قرن‌ها عزاداری، رخدادها، بیان و مدیحه‌سراییِ مبتنی بر شور و شعور حسینی(ع) بوده است. مداحان نیز برای ایجاد یا همراه شدن با این شعور به دستگاه‌های موسیقی ایرانی وارد بودند تا بتوانند مفهوم مدنظر خود را بهتر به مخاطب منتقل کنند؛ ‌ حالا اما خیلی وقت است که مداحی‌هایی استودیویی نیز در کنار مداحی‌های سنتی قرار گرفتند و البته مخاطب خاص خودشان را دارند.

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در جدیدترین نظرسنجی خود از ۱۵۱۳ نفر در این باره نظرسنجی کرده است. ۵۱/۱ درصد جمعیت نمونه را مردان و ۴۸/۹ درصد را زنان تشکیل داده‌اند. میانگین سنی افراد نمونه ۳۹/۸ سال است. همچنین، بر اساس یافته‌ها ۲۵/۱ درصد در گروه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال، ۴۸/۹  درصد در گروه سنی ۳۹ تا۴۰ سال و ۲۵/۹ درصد در گروه سنی ۵۰ سال و بالاتر قرار داشتند.

نگرش مردم درباره سبک‌های مداحی

در ارتباط با سبک‌های مختلف مداحی از پاسخگویان پرسیده شد که «شما از بین سبک‌های مداحی کدام را بیشتر می‌پسندید؟» طبق نتایج ۶۶/۷ درصد از پاسخگویان مداحی‌های سنتی و ۴/۱ درصد نیز سبک‌های جدید مداحی همراه با ریتم و آهنگ را می‌پسندند. ۵/۶ درصد نیز هیچ‌کدام از سبک‌های مداحی را نمی‌پسندند./ایسنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید