مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
18 اردیبهشت 1403

نائب رئیس حماس: این پیشنهاد سه مرحله، شامل خروج کامل [نظامیان اسرائیل]از غزه، بازگشت آوارگان و تبادل اسراست / در مرحله دوم، توقف عملیات‌های نظامی به صورت دائمی اعلام خواهد شد / یک منبع آگاه در جنبش حماس: مرحله اول شامل آزادی ۳۳  اسرائیلی در ازای ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ فلسطینی است / در ازای آزادی هر کدام از سربازان زن اسرائیلی، ۲۰ فلسطینی محکوم به حبس ابد آزاد خواهند شد

 فارس:  «خلیل الحیه» نائب رئیس جنبش حماس جزئیاتی درباره پیشنهاد توافق آتش‌بس ارائه کرد و گفت: پیشنهادی که قطر و مصر به ما ارائه کردند، سه مرحله است که شامل خروج کامل [نظامیان اسرائیل] از غزه، بازگشت آوارگان و تبادل اسراست».

الحیه با اشاره به اینکه تبادل اسرا نیز در سه مرحله انجام خواهد شد، ادامه داد: این طرح از نظر مراحل اجرایی با هم مرتبط است. در مرحله دوم، توقف عملیاتهای نظامی و خصمانه به صورت دائمی اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر، توپ در زمین اسرائیل است، گفت: در این توافق به اهداف آتش‌بس، بازگشت آوارگان، امدادرسانی و توافق جدی تبادل اسرا دست یافتیم.

این مقام حماس با تأکید بر اینکه در روز نخست از مرحله اول، همه طرفها باید به توقف موقت عملیات نظامی پابیند باشند، تصریح کرد: «بازگشت آوارگان، هیچ محدودیتی نخواهد داشت و این مسئله در توافق، به صورت واضح آمده است».

الحیه ادامه داد: «اسرائیل در مرحله نخست توافق، به مناطق مجاور داخل غزه عقب‌نشینی خواهد کرد. البته ما امتیازهایی دادیم تا اینکه مسیر توقف این جنگ دیوانه‌وار باز شود و تبادل واقعی اسرا صورت گیرد».

وی با اشاره به اینکه هنوز زمانی برای اعلام موافقت اسرائیل، تعیین نشده است، گفت: ما منتظر پاسخ اسرائیل به موافقت با این پیشنهاد هستیم.

العربیه نیز به نقل از یک منبع آگاه در جنبش حماس در خصوص جزئیات توافق پیشنهادی آتش‌بس در غزه نوشت: مرحله نخست آتش‌بس پیشنهادی سه مرحله‌ای که با وقفه 42 روز جنگ آغاز می‌شود شامل آزادی 33  اسرائیلی در ازای 800 الی 1000 فلسطینی است. 

وی افزود: مرحله دوم شامل تکمیل پرونده تبادل اسرا و مرحله سوم تبادل اجساد آغاز روند بازسازی و اسکان آوارگان می‌شود.

این منبع در ادامه گفت: توافق آتش‌بس پیشنهادی همچنین شامل آزادی 20 فلسطینی محکوم به حبس ابد از زندان‌های اسرائیل در ازای آزادی هر کدام از سربازان زن اسرائيلی می‌شود./انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید