مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
13 مرداد 1401

هشدار سازمان ملل در باره شرایط بسیار خطرناک نیروگاه هسته ای اوکراین

نهاد هسته ای سازمان ملل متحد ضمن هشدار در باره خروج از کنترل کامل بزرگ ترین نیروگاه هسته ای اروپا در اوکراین ، از روسیه و اوکراین برای فراهم کردن سریع امکان دیدار کارشناسان از این مجتمع به منظور تثبیت وضع آن و جلوگیری از بروز حادثه هسته ای، درخواست اضطراری کرد.

به گزارش روز چهارشنبه؛ رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که شرایط نیروگاه زاپوریژیا در شهر انرهودار در جنوب شرقی اوکراین که در اوایل مارس و اندک زمانی پس از حمله ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) روسیه تحت تسلط نیروهایش قرار گرفت، روز به روز خطرناک تر می شود.

وی افزود: همه اصول ایمنی در این تاسیسات که نزدیک سرزمین های تحت تسلط روسیه واقع شده و جنگ واقعی در آن ادامه دارد، نقض و نادیده گرفته شده و اوضاع آن بسیار جدی و خطرناک است.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا بعداز ظهر دوشنبه به وقت محلی در حاشیه کنفرانس بازنگری ان پی تی در نیویورک، اقدامات روسیه را در اطراف بزرگ ترین نیروگاه اتمی اوکراین، “اوج بی مسئولیتی” دانست و مسکو را متهم کرد که در حملات به نیروهای اوکراینی، از این نیروگاه  به عنوان “سپر هسته ای” استفاده می کند.

بلینکن مدعی شد که اقدامات روسیه فراتر از استفاده از “سپر انسانی” است و این اقدام را “سپر هسته ای” توصیف کرد.

وی افزود: واشنگتن عمیقا از استفاده مسکو از این نیروگاه به عنوان پایگاه نظامی و حمله از اطراف آن به نیروهای اوکراینی نگران است و ادعا کرد: البته اوکراینی ها نمی‌توانند پاسخ دهند تا مبادا حادثه وحشتناکی در نیروگاه هسته ای رخ دهد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. در ۲۳ فوریه (۴ اسفند) و تنها یک روز پیش از آغاز جنگ اوکراین، شورای اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام نخستین بسته تحریمی را علیه روسیه تصویب کرد.

پوتین روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد./ایرنا

 

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید