مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
2 اردیبهشت 1403

هشدار هواشناسی به کشاورزان درباره بارش‌های شدید در اغلب استان‌ها

سازمان هواشناسی از فعالیت سامانه بارشی جدید از امروز تا پنجشنبه در اغلب استان‌های کشور خبر داد و با توجه به احتمال وقوع بارش‌های شدید، نسبت به آب‌گرفتگی، سیلاب و خسارت به محصولات کشاورزی هشدار داد.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز (یکشنبه ۲ اردیبهشت) و فردا (دوشنبه ۳ اردیبهشت) در برخی مناطق استان‌های واقع در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، بخش‌هایی از مرکز، برخی مناطق شرق و جنوب شرق کشور، همچنین در استان‌های واقع در دامنه‌های شمالی و جنوبی البرز مرکزی، رگبار، رعد و برق، وزش باد شدید موقتی، در برخی مناطق خیزش گرد و خاک و در مناطق مستعد بارش تگرگ رخ خواهد داد. 

روز سه‌شنبه دامنه بارش‌ها علاوه بر مناطق ذکرشده شمال شرق کشور را نیز در بر می‌گیرد. چهارشنبه بارش‌ها در شمال غرب و غرب ایران پایان می‌یابد، اما در سایر مناطق ذکرشده به همراه سیستان و بلوچستان و برخی مناطق هرمزگان ادامه خواهد داشت. این سامانه بارشی همچنین روز پنجشنبه در شمال شرق، شرق و جنوب شرق کشور فعال خواهد بود. ضمن این که روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در نوار شمالی کشور کاهش نسبی دما روی می‌دهد و در این مدت دریای خزر نیز مواج می‌شود. 

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی به‌همراه ناپایداری‌های همرفتی محلی

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، گرد و خاک، تگرگ و صاعقه

زمان و منطقه اثر: 

یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳: اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، قزوین، زنجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، یزد، مرکزی، ایلام، لرستان، قم، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، اصفهان، شرق فارس، ارتفاعات کرمان، ارتفاعات و دامنه‌های استان‌های تهران، مازندران، سمنان و گیلان. 

دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳: آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، کرمانشاه، کردستان، همدان، زنجان، قزوین، مرکزی، ایلام، لرستان، البرز، تهران، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، بوشهر، یزد، کرمان، هرمزگان، سمنان، قم، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، فارس و خراسان رضوی. 

سه‌شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳: آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمانشاه، شمال کردستان، تهران، البرز، قزوین، قم، همدان، مرکزی، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان، نیمه شمالی فارس، کرمان، شرق و شمال شرق خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان. 

چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳: مازندران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، دامنه و ارتفاعات استان‌های البرز، تهران و گلستان، اصفهان، یزد، کرمان، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، هرمزگان. 

اثر مخاطره: آسیب به محصولات کشاورزی

توصیه: عدم انجام محلول‌پاشی و سم‌پاشی با توجه به وقوع بارش‌ها، عدم انجام آبیاری مزارع به‌دلیل وقوع بارندگی و جهت جلوگیری از خوابیدگی مزارع، زهکشی و پاک‌سازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش‌ها، حفاظت از مزارع صیفی‌جات، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت جهت جلوگیری از خسارت بیماری‌های قارچی، بسته نگه‌داشتن دریچه‌های گلخانه‌ها هنگام کاهش دما و بارش، عدم استفاده از آب باران برای دام‌ها، جلوگیری از نفوذ روان‌آب به داخل سالن‌ها، پاک‌سازی، تنظیم و کنترل دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرها جهت جلوگیری از ورود آب گل‌آلود به استخرها با توجه به وقوع روان‌آب و سیلابی شدن رودخانه‌ها، عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم‌آبی و کاهش غذادهی به‌میزان نصف نرمال به‌دلیل ابرناکی، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات و انتقال دام‌ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها با توجه به وقوع بارش‌ها، عایق‌بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، عدم تردد ماشین‌آلات کشاورزی به‌روی مزارع، احتیاط کلیه کشاورزان و دامداران با توجه به شرایط بارندگی پیشِ‌رو./انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید