مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
29 بهمن 1402

هواشناسی: گرم‌ترین آذر ۳۳ سال اخیر کشور ثبت شد

رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه بیشترین افزایش دمای کره زمین در عرض های ۲۰ تا ۶۰ درجه رخ داده است که کشور ایران نیز در همین محدوده قرار دارد گفت: امسال گرمترین آذر ۳۳ سال اخیر کشور ثبت شد.

سحر تاج بخش مسلمان در همایش ملی تبیین دستاورد‌های ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش در تهران اظهارکرد: سال ۲۰۲۳ رکورد دما در دنیا اتفاق افتادریال به‌طوری‌که میانگین دمای زمین  برای نخستین بار۱.۵ درجه سانتیگراد گرم‌تر از دمای  انقلاب صنعتی بود.

وی با بیان اینکه در کشور ما نیز روند افزایش دما و کاهش بارش رخ داده است، گفت: دمای کشور در حدود نیم قرن اخیر حدود ۰.۴ درجه در هر دهه افزایش یافته است همچنین امسال گرم‌ترین آذر ایران در ۳۳ سال اخیر تجربه شد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: دمای بعضی از ایستگاه‌های هواشناسی کشور نظیر پارس آباد در شمال غربی‌ترین منطقه کشور به حدود  ۲۰ درجه سلسیوس رسید که این یک رکورد بسیار عجیب برای کشور به شمار می‌رود.

تاج بخش مسلمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: گزارش‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که بیشترین افزایش دما در بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۲ ابتدا در اروپا و بعد در آسیا رخ داده است که نشان می‌دهد آسیا جزو مناطق با بیشترین تاثیرپذیری از گرمایش زمین محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین پیامد‌های افزایش دما و تغییراتی که بین جو و اقیانوس رخ داده، روند افزایش مخاطرات حدی یا فرین  است که در بارش‌های تابستانه سال گذشته پاکستان و ۲۳ استان کشور ما به‌خوبی دیده شد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور در ادامه گفت: از دیگر نمونه‌های رخداد‌های حدی جوی می‌توان به موج گرمایی چین اشاره کرد که به مدت ۷۹ روز این کشور را تحت تاثیر قرار داد و از سال ۱۹۶۱ بی سابقه بود.

تاج بخش مسلمان تصریح کرد: همچنین آتش سوزی‌های بسیار شدید در غرب آلاسکا و غرب آمریکا به دلیل افزایش دما نیز مصادیق دیگر رخداد‌های شدید مربوط به تغییر اقلیم است.

وی با بیان اینکه تغییر اقلیم سبب افزایش شدت طوفان‌های حاره‌ای  در دنیا شده است، افزود: بررسی‌های هیئت بین دولتی تغییر اقلیم نشان می‌دهد که اگرچه ممکن است تعداد رخداد طوفان‌های حاره‌ای افزایش پیدا نکرده، اما شدت آن‌ها افزایش یافته است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: پیش‌بینی‌های بلندمدت هیئت بین دولتی تغییر اقلیم نشان می‌دهد که اگر همچنان روند افزایش دما ادامه یابد، پیامد‌های تغییر اقلیم بیشتر و مخاطره آمیزتر می‌شود./انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید