مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
26 مهر 1402

وزیر خارجه اردن: «کوچاندن ساکنان کرانه باختری اعلان جنگ علیه اردن است»

ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن در سخنانی گفت که جنگ در غزه به سمت بدتر شدن پیش می‌رود و احتمال گسترش یافتن آن وجود دارد.

به نقل از خبرگزاری عمون، او که در نشست اضطراری پارلمان سخنرانی می‌کرد، گفت: «از نظر ما در اردن هرگونه تلاشی برای کوچاندن فلسطینی‌ها از کرانه باختری اعلان جنگ است؛ اگر فلسطینی‌ها امنیت نداشته باشند، هیچ کس در منطقه امنیت نخواهد داشت».

ایمن الصفدی افزود:‌ «کوچاندن غیرنظامیان از سرزمینشان جنایت جنگی است و غزه طبق قانون بین‌الملل یک سرزمین اشغال شده است؛ در قبال اتفاقاتی که در غزه می‌افتد نمی‌تواند سکوت کرد؛ این یک جنایت جنگی است؛ این جنگ هیچ توجیهی ندارند».

او تأکید کرد: «آواره کردن ‌فلسطینی‌ها از سرزمین خود و هرگونه تلاش برای انجام آن یک خط قرمز برای اردن است… هر گونه تلاش برای جابجایی فلسطینی ها از سوی تمام اردن به عنوان اعلام جنگ تلقی می‌شود  و با آن برخورد خواهد شد… این اقدام تهدیدی برای امنیت ملی، کشور و تهدیدی برای مردم ما است».

وزیر خارجه اردن تأکید کرد: «این جنگ جز خرابی و فاجعه هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت، تعداد شهدا و زخمی‌ها در طول 10 روز از قربانیان جنگ سال 2014 در غزه نیز فراتر رفته است».

دولت امان شب گذشته در پی بمباران بیمارستان المعمدانی از جو بایدن خواسته بود که به اردن سفر نکند و از این رو نشست چهارجانبه در این کشور با حضور محمود عباس و السیسی لغو شد.

پیش از این نیز عبدالفتاح السیسی در کنفرانس خبری با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان گفته بود: «کوچاندن فلسطینی‌ها از غزه و کرانه باختری، باعث نابودی راه حل دو کشوری می‌شود. اگر هم اسرائیل بر ایده کوچاندن اصرار دارد، می‌توان فلسطینی‌ها را به صحرای نقب انتقال داد تا رویارویی اسرائیل و گروه‌های فلسطینی‌ها تمام شود.

السیسی گفت: «ایده کوچاندن فلسطینی‌ها به سیناء در مصر به معنای کشاندن مصر به جنگ علیه اسرائیل است»./شفقنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید