مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
5 فروردین 1403

پدیده ای به نام دیوانه عاقل وار

این موضوع که همیشه گمان کنیم تصورمان از دیوانه و عاقل بودن همان چیزی است که باور داریم امروزه گویی ذهن ما را به شوخی گرفته است.

 دیوانه در واقع مرزهای خوب و بد را تشخیص نمی دهد، احساساتش آنچنان شدتی دارد که بیشتر از درونش فواران می کند و سلول به سلول پیکرش هیجاناتش را بروز می‌دهد . ولی گاهی هم سالها هر دوی احساس و هیجان در او می خشکد و از این قسم که می توان بسیار شمرد . و اما عاقل که نامش با خودش است . قوه عاقله او تمیز دهنده انتخاب ، تشخیص ، حرکت ، رشد و توسعه و حتی سکون و سکوت اوست . پس تا اینجا حرف بچه های مدرسه ای را فقط زده ایم و بسیار مبرهن است که عاقل چه شکلی و دیوانه چه شکل است . اما مسئله از اینجا شروع می شود که  دنیای مدرن در عالم دیوانگان و عقلا هم دست برده است.

آخر مدرن و پست مدرن می گویند باید ساختارها را بر هم بریزیم و خلاف قاعده کار کنیم تا بازارمان بچرخد . همینجا عرض کنم که صاحبان اخلاق به خصوص از این پست مدرن دل پر خونی دارند. ‌ خلاصه اینکه ما دیگر نمی توانیم خیلی از روی نشانه های ظاهری عاقل و دیوانه های مدرن را بشناسیم . یکی از مشهودات امروزه ما که ما را به این نکته بینی کشانده است، بروز برخی شخصیت‌های جنجالی در دنیای  مجازی است که بعضاً به عالم واقع به واسطه ، طمع یا اشتباه رسانه ای برخی صاحبان رسانه و یا به هر دلیل دیگری،  اگر نگوییم دیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آید، هم راه می یابند. این دست آدمها همیشه مثل یک بمب حالا از نوع خبری یا حادثه ای عمل می کنند و بالاخره یک جایی خودشان را نشان می دهند و آنچه نباید بشود، می شود.

آقای دوربینی، سازنده دستگاه شکارچی کرونا، تتلو که گفته اند دارد توبه می کند و مادرش برای تتلیته ها پیام مبارک مبارک فرستاده است ، آن یکی که چه قدر شیرین می گوید واقعیه یا کیکه ، آن بنده خدایی که حرف های مردم را با سن و سال قریب به یک قرن بنده خدایی از آن بالا بالاها به شوخی می گرفت و  بسیاری دیگر  و این پدیده آخری که خبر از لوله کشی مسکرات ورزشگاه‌های خارجه دارد  ، همگی ملغمه ای از عقل و دیوانگی را ساخته اند و این جاست که وقتی می گویند به چشمان خودت هم اعتماد نکن باید خیلی خوب باورش  کنیم .

 آری امروز دیگر وقت آن رسیده که دیوانه های  عاقل وار را به رسمیت بشناسیم و به آنها احترام بگذاریم . حالا چه خوشمان بیاید، چه نیاید . این را گفتم تا بعد از این لااقل یک نفر کمتر بگوید جدی می فرمایید ؟

بابک بابادی

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید