مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
17 مرداد 1402

کودتا در نیجر؛ از انتخاب نخست‌وزیر جدید تا آمادگی برای مذاکره با «اکواس»

در حالی که رهبران شورای نظامی در نیجر نخست‌وزیر جدید منصوب کرده‌اند و آمریکا از جزئیات دیدار «دشوار» فرستاده خود با برخی از اعضای این شورا گزارش می‌دهد، نخست‌وزیر برکنار شده نیجر از اعلام آمادگی شورای نظامی برای مذاکره با هیأت اکواس خبر می‌دهد.

فارس: ۲۷ جولای گذشته بود که گروهی از فرماندهان نظامی کشور نیجر تحت عنوان «شورای ملی حفاظت از میهن»، در پخش زنده شبکه تلویزیون ملی (ORTN) اعلام کردند با کودتا قدرت را در دست گرفته‌اند.

این گروه اعلام کرد: «در واکنش به تداوم تنش مستمر اوضاع امنیتی در نیجر و همچنین وضعیت بد اقتصادی و اجتماعی دست به کودتا زده است و رئیس‌جمهور را برکنار و پارلمان را منحل کرده است و قانون اساسی به دلیل بدتر شدن وضعیت امنیتی و بحران اجتماعی و اقتصادی کشور، تعلیق می‌شود».

تمامی تلاشهای میانجیگرانه برای مذاکره با رهبران کودتا برای پایان دادن به بحران ایجاد شده و آزادی رئیس‌جمهور بازوم تا به این لحظه بی‌فایده بوده و ژنرال «عبدالرحمن چیانی» همچنان خود را رهبر جدید این کشور می‌داند و نخست‌وزیر جدیدی را برای کشور انتخاب کرده است. به همین دلیل وضعیت کنونی این کشور آفریقایی نگرانی‌هایی را در مورد آینده آن و منطقه ایجاد کرده است. هرچند که نخست‌وزیر برکناری نیجر، شب گذشته اعلام کرد که کودتاچیان برای گفت‌وگو با جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا اعلام آمادگی کرده است.

رهبران شورای نظامی در نیجر که از هفته پیش «محمد بازوم» رئیس‌جمهور این کشور را برکنار کرده‌اند، امروز (سه‌شنبه، ۸ آگوست)، «لامین زاینی علی محمان»» اقتصاددان و وزیر سابق دارایی را به عنوان نخست‌وزیر جدید در کشور معرفی کردند.

در بیانیه‌ای که در تلویزیون رسمی نیجر منتشر شد، آمده است: «آقای لامین زاین علی محمان» به موجب حکم رئیس شورای ملی حفاظت ملی و رئیس کشور، به عنوان نخست وزیر تعیین می‌شود».

لامین زاینی در حال حاضر در پست نماینده بانک توسعه آفریقا در «جامنا» پایتخت چاد فعالیت دارد و پیش از آن، در ساحل عاج و گابن نیز همین سمت را داشت.

«حمدو محمدو» نخست‌وزیر برکناری نیجر در مصاحبه با شبکه «TV5 Monde» مدعی شد که کودتاچیان از هیأت اکواس خواستند که به نیامی بازگردد. این در حالی است که پنجشنبه پیش، یک هیأت از اکواس در تلاش برای یافتن راهکاری برای حل بحران نیجر به پایتخت این کشور سفر کرده بود اما پس از چند ساعت تلاش بی‌حاصل برای دیدار با اعضای شورای نظامی، این کشور را بدون دیدار با رهبران کودتا، ترک کرد.

نخست‌وزیر برکنار شده نیجر توسط کودتاچیان، شب گذشته توضیح داد: رهبران کودتا از اکواس خواستند که هیأت خود را برای مذاکره به نیامی بازگرداند. این هیأت امشب یا فردا برای ازسرگیری مذاکرات وارد نیجر خواهد شد.

وی در پاسخ به این‌که آیا اکواس به تهدید نظامی خود، جامه عمل خواهد پوشاند گفت: خیر. ما ناامید نشده‌ایم. هدف ما احیای نظام دموکراتیک و پایان بازداشت رئیس‌جمهور بازوم از طریق گفت‌وگو است، نه از طریق مداخله نظامی.

نخست‌وزیر برکنار شده نیجر درباره وضعیت رئیس‌جمهور گفت که آن‌ها با وی در تماسند و در جریان وضعیت او قراردارند و می‌دانند که او به همراه همسر و پسرش در کاخ ریاست جمهوری نگهداری می شود و برق و آب آن‌ها قطع شده است.

وی درباره امکان حل‌وفصل دیپلماتیک بحران موجود گفت: «مذاکره هنوز امکان پذیر است و رئیس جمهور بازوم به آن اطمینان دارد و دارای روحیه‌ای بالاست و امیدوار است که کشورش دموکراسی را از طریق مذاکره و گفت‌وگو از طریق اکواس احیا کند».

محمدو تاکید کرد که کانال‌های ارتباط میان اکواس و کودتاچیان همچنان باز است، اگرچه اولین هیأتی که روز پنجشنبه به نیامی آمده بود، پس از ناکامی در دیدار با رهبران شورای نظامی، چند ساعت بعد، بازگشت.

وی در پاسخ به سوالی درباره کشورهای همسایه‌ای چون چاد و الجزائر که از موضع اکواس حمایت نمی‌کنند، گفت: «این کشورها بخشی از گروه متشکل از 15 کشور نیستند که با هم کلید راه حل بحران در نیجر را در دست دارند. به این معنا که ما نمی‌توانیم به موضع الجزایر یا دیگران تکیه کنیم».

وی ابراز امیدواری کرد که فرانسه نیز از موضع دولت دموکراتیک نیجر حمایت کند و اشاره کرد که ایالات متحده آمریکا هر روز با بازوم در تماس است و بر حمایت از او بازگشت هرچه سریع‌تر او به پستی که از طریق انتخابات به آن دست یافته، تاکید دارد. /انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید