مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
12 مرداد 1401

گروسی: ظرفیت برنامه هسته‌ ایران در حال گسترش است

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که «ظرفیت و جاه‌طلبی برنامه هسته‌ای ایران رو به افزایش است.»

به نقل از رویترز، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، همچنین گفت برنامه هسته‌ای ایران «بسیار بسیار سریع پیش می‌رود.»

وی در ادامه گفت که «حرف‌های خوب» از سوی ایران برای قانع‌کردن بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کافی نیستند.

گروسی در این زمینه گفت: وقتی که صحبت از مسائل هسته‌ای باشد، حرف‌های خوب کافی نیستند. شما باید شفافیت داشته باشید و با ما به همکاری بپردازید. ما آماده‌ایم و امیدوارم آنها نیز آماده باشند.

گروسی همچنین در دهمین کنفرانس بازبینی پیمان عدم اشاعه هسته‌ای در نیویورک در بخشی از سخنرانی‌اش به مسئله بازرسی‌های آژانس از برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و گفت: ما به دسترسی مناسب به گستره و عمق این برنامه هسته‌ای نیاز داریم.

گروسی گفت: تنها این موقع است که آژانس «خواهد توانست تضمین لازم و موثق بدهد که هر گونه فعالیت [هسته‌ای] در جمهوری اسلامی ایران در راستای اهداف صلح‌آمیز است.»

محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران اخیرا در حاشیه بازدید از نمایشگاه هم‌افزایی مدیریت ایران با تاکید بر اینکه اساس پذیرش برجام [توافق هسته‌ای] توسط جمهوری اسلامی، رفع اتهام و اعتمادسازی بوده است، گفت: جمهوری اسلامی آن زمان پذیرفت که فعالیت‌های غنی‌سازی را در محدود کند و ظرفیت و سرعت خود را کاهش دهد تا اعتمادسازی اتفاق بیفتد اما آنها پایبند نبودند.

اسلامی تصریح کرد: وقتی که نظارت تشدیدشده را پذیرفتیم برای رفع اتهام بوده است، آن دوربین‌ها برای رفع این اتهام بوده است اما اگر قرار است آن اتهام‌ها پابرجا بماند دلیلی ندارد که دوربین‌ها به جای بماند. این دوربین‌ها به دست خود آژانس جمع شده است.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی هیچ زمانی پنهان‌کاری نداشته است. ما هیچ زمانی غنی‌سازی خارج از چارچوب و بدون هماهنگی با آژانس نداشته‌ایم. ایجاد ظرفیت آب سنگین و همه زیرساخت‌های صنایع اتمی ما با هماهنگی آژانس بوده و تحت نظارت آژانس بوده و الان هم هست. اما این دوربین‌های به اصطلاح برجامی، به توافق برجام مربوط است اگر به توافق برگرشتند همانطور که در برجام با شرح و بسطی، PMD را بستند، دوباره همان کار را بکنند و ما وقتی اطمینان حاصل کردیم که دیگر نمی‌خواهند شیطنتی در آن انجام دهند، ما هم تصمیم‌گیری می‌کنیم./ایسنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید