مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
17 مهر 1402

یک زن برنده نوبل اقتصاد شد

آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعلام کرد کلودیا گلدین، مورخ اقتصادی آمریکایی، به دلیل کارش در زمینه بررسی نابرابری دستمزد زنان و مردان، برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۲۳ شد.

این جایزه معتبر که به طور رسمی به عنوان جایزه «بانک مرکزی سوئد» (Sveriges Riksbank) در علوم اقتصادی به یاد آلفرد نوبل شناخته می‌شود، آخرین جایزه از جوایز نوبل امسال بوده و ارزش آن ۱۱ میلیون کرون سوئدی معادل حدود یک میلیون دلار است.

نهاد اهدای جوایز نوبل در بیانیه‌ای اعلام کرد: کلودیا گلدین، برنده جایزه علوم اقتصادی امسال، اولین گزارش جامع از درآمد و مشارکت زنان در بازار کار در طول قرن ها را ارائه کرد. پژوهش او، دلایل تغییر و همچنین منشأ اصلی شکاف جنسیتی باقی مانده را نشان می‌دهد.

جایزه اقتصاد، آخرین بخش نوبل امسال است که جوایزی به اکتشافات واکسن کووید ۱۹، عکس‌های فوری اتمی، نقاط کوانتومی و همچنین یک نمایشنامه‌نویس نروژی تعلق گرفته است.

گلدین در سال ۱۹۹۰ به عنوان اولین زن در دپارتمان اقتصاد دانشگاه هاروارد، مشغول به کار شد و سومین زنی است که برنده جایزه نوبل اقتصاد شده است.

هانس اِلِگرن، دبیر کل آکادمی سلطنتی علوم سوئد گفت: گلدین شگفت زده و بسیار بسیار خوشحال بود.

کتاب گلدین در سال ۱۹۹۰ با عنوان «درک شکاف جنسیتی: تاریخ اقتصادی زنان آمریکایی»، بررسی بسیار تاثیرگذاری در خصوص ریشه‌های نابرابری دستمزدها بود.

بر اساس تجزیه و تحلیل مرکز تحقیقات پیو، زنان در آمریکا در سال میلادی گذشته، به طور متوسط ۸۲ درصد از درآمدی که مردان داشتند را دریافت کردند. در همین حال، طبق داده‌های کمیسیون اروپا، زنان در اروپا، در سال ۲۰۲۱، به طور متوسط ساعتی ۱۳ درصد کمتر از مردان درآمد داشتند.

پژوهش گلدین نشان داد که با وجود پیشرفت در کاهش شکاف در دهه‌های گذشته، شواهد کمی مبنی بر بسته شدن کامل آن به این زودی‌ها وجود دارد.

جایزه اقتصاد، یکی از جوایز اصلی برای علم، ادبیات و صلح نیست که به وصیت آلفرد نوبل ایجاد شدند، بلکه جایزه‌ای است که بعدا توسط بانک مرکزی سوئد در سال ۱۹۶۸ ایجاد و تامین مالی شد. اولین جایزه اقتصاد سال بعد اعطا شد و برندگان گذشته شامل جمعی از اندیشمندان و دانشگاهیان تاثیرگذار مانند فردریش آگوست فون هایک، میلتون فریدمن و اقتصاددان آمریکایی پل کروگمن بودند.

سال میلادی گذشته، سه اقتصاددان آمریکایی شامل بن برنانکی، رئیس سابق فدرال رزرو، به دلیل تحقیقات خود در این خصوص که چطور ساماندهی بانک‌ها و حمایت از وام دهندگان ورشکسته با نقدینگی عمومی، می‌تواند از بحران اقتصادی عمیق‌تر مانند رکود بزرگ دهه ۱۹۳۰ جلوگیری کند، برنده شدند.

بر اساس گزارش رویترز، مانند سایر جوایز نوبل، اکثر جوایز اقتصاد به مردان تعلق گرفته است و پیش از این، فقط دو زن شامل الینور اوستروم در سال ۲۰۰۹ و استر دوفلو در یک دهه بعد، برنده نوبل اقتصاد شده بودند./ایسنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید