مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
17 مهر 1402

نفوذ امنیتی در بدنه فروپاشیده اسراییل/ یک منبع در مقاومت فلسطین: بخشی از ارتش صهیونیست‌ها در طوفان الاقصی با مقاومت همکاری کرد

 

یک مقام آگاه در گروه‌های مقاومت فلسطین اطلاعات جدیدی از نفوذ این گروهها در بدنه ارتش رژیم صهیونیستی در جریان عملیات طوفان الاقصی را در اختیار تسنیم قرار داده است.

 

به گزارش وب‌سایت عربی ارتش رژیم صهیونیستی در یک گزارش ارزیابی از نبرد «طوفان الاقصی» گفته است که بین 800 تا 1000 نیروی فلسطینی در روز شنبه، از 80 نقطه به 20 شهرک و 11 پایگاه نظامی ارتش حمله کردند.

ارتش صهیونیستی در بخش دیگری از این گزارش گفته است که حماس عملیات اخیرش را «از بیش از یک سال قبل» طراحی کرده و آن را به‌شدت مخفی نگه داشته است.

دراین‌باره یک مقام فلسطینی در گروههای مقاومت اسلامی به تسنیم گفته است که بخشی از اطلاعات به‌دست‌آمده از مناطق نفوذ، از طریق برخی نیروهای ارتش اسرائیل به‌دست آمده است و تعدادی از آنها از مدتها قبل با گروههای مقاومت همکاری می‌کردند و در عملیات «طوفان الاقصی» نیز از این اطلاعات برای نفوذ نیروها به شهرک‌ها و به‌خصوص پایگاه‌های نظامی اطراف غزه استفاده شده است.

به‌گفته این مقام مسئول، این همکاری تنها به موضوعات اطلاعاتی محدود نبوده است و مدتهاست که فلسطینی‌ها بخش زیادی از تجهیزات خود را نیز از سربازان و بدنه ارتش اسرائیل تأمین می‌کنند.

به گزارش تسنیم، از مدتها قبل، گزارش‌های متعددی در منابع عبری‌زبان مبنی بر اهمیت حفاظت بیشتر در ارتش منتشر شد که برای مثال به مسئله شیوع اعتیاد میان سربازان ـ خصوصاً نیروهای احتیاط ـ پرداخته شده و گفته شده بود که بسیاری از نیروها حتی اسلحه خود را در قبال پول یا مواد مخدر به فلسطینی‌ها تحویل می‌دهند.

به‌گفته روزنامه صهیونیستی «معاریو»، گروه‌های فلسطینی پس از ساخت دیوار حائل بین اسرائیل و مصر (یکی از 6 دیوار احداث‌شده)، برای تأمین تسلیحات موردنیاز خود به پادگان‌های ارتش اسرائیل روی آوردند.

کانال 13 تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز در 16 دسامبر 2021 از سرقت بیش از یکصدهزار فشنگ از انبار مخصوص اسلحه‌های M16 در پایگاه نظامی تیپ اسکندرونی در شمال فلسطین خبر داد و البته از قول پلیس اسرائیل اعلام کرد که این میزان سرقت بیش از 150هزار فشنگ بوده است.

در سال‌های گذشته گروه‌های فلسطینی ـ به‌خصوص نیروهای ویژه آنها ـ عمدتاً از تجهیزاتی استفاده می‌کنند که در اختیار ارتش و نظامیان صهیونیست نیز قرار دارد.

به گزارش تسنیم، گروه‌های مقاومت برای تجهیز واحدهای خود ـ خصوصاً در کرانه باختری ـ تجهیزات موردنیاز را از 3 مسیر عمده به دست می‌آورند: یکی از طریق پرداخت پول و خرید سلاح از باندهای قاچاق سلاح در اسرائیل و دیگری دستبرد به زاغه‌ها و انبارهای مهمات این رژیم و سومی، همکاری برخی نظامیان اسرائیلی.

تسنیم پیش از این به این موضوع تحت عنوان «ارتش سرّی فلسطینی» پرداخته بود که وظیفه اصلی تهیه سلاح از این انبارها را به‌عهده دارد.

روزنامه «معاریو» در گزارش دیگری در می 2019 نوشته بود که طی یک ماه، 46 سلاح انفرادی از همین مدل M16 از پایگاهی در منطقه الجلیل غربی به‌سرقت رفت که تعداد زیادی از آنها هرگز پیدا نشدند.

برخی از مبارزان فلسطینی و برخی از عاملان عملیات‌های اخیر نیز از همین مدل اسلحه استفاده کرده بودند.

با این حال، سرقت سلاح از انبارهای رژیم صهیونیستی تنها محدود به اسلحه‌های سبک انفرادی نمی‌شود، روزنامه «هاآرتص» در سال 2012 در گزارشی نوشته بود که میان تسلیحات ربوده‌شده از پادگان‌های اسرائیل (به‌ارزش 14 میلیون دلار)، موشک‌های ضدتانک «گیل» نیز بوده است.

این گزارش می‌افزاید سرقت از پایگاه‌های ارتش به‌طرز چشمگیری افزایش یافته است و سارقین در اکثر مواقع به‌راحتی از دروازه‌های امنیتی و تحت کنترل وارد پایگاه‌ها می‌شوند و تجهیزات نظامی، گلوله، اسلحه، ژنراتور و حتی خودروهای نظامی را به‌سرقت می‌برند.

روزنامه «یدیعوت آحارونوت» نیز در دسامبر 2020 در گزارشی نوشته بود که تعداد زیادی از پرسنل گردان 13 تیپ گولانی مستقر در شهرک صهیونیست‌نشین «کیسونیم» به‌دلیل کشف حجم عظیمی از مواد مخدر داخل محل استقرار این گردان اخراج شدند.

به‌گفته منابع اسرائیلی، اعتیاد به مواد مخدر میان پرسنل ارتش رژیم صهیونیستی رو به افزایش است و این مسئله خصوصاً از سال 2009 که ماجرای سرقت سلاح از پایگاه‌های ارتش اسرائیل فاش شد، به یکی از دلایل تبادل سلاح و پول میان فلسطینی‌ها و افسران ارتش اسرائیل تبدیل شده است.

این رخنه امنیتی در بدنه ارتش اسرائیل، بسیاری از فرماندهان ارتش این رژیم را تحت فشار قرار داده است و به‌نظر می‌رسد با پایان نبرد «طوفان الاقصی» باید منتظر برخوردهای شدید و برکناری تعداد زیادی از فرماندهان ارشد نظامی و به‌خصوص امنیتی صهیونیستها باشیم.

با توجه به تقسیم وظایف میان سازمان‌های متعدد اسرائیلی، شاباک (سازمان امنیت داخلی اسرائیل که وظیفه اشراف بر گروههای مقاومت فلسطینی را به‌عهده دارد)، آمان (اطلاعات ارتش) و پلیس بیشترین ضعف را از خود نشان داده‌اند.

با این حال پیکان اصلی انتقادات به‌سمت مقامات ارشدتر، از نخست وزیر تا وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش خواهد بود.

50 سال قبل در جنگ یوم کیپور نیز تبعات غافلگیری اسرائیل از شروع جنگ، موجب سقوط دولت وقت شد و مقصرین سعی کردند همه تقصیرها را متوجه آمان (اطلاعات ارتش) به‌عنوان یکی از مهمترین دستگاه‌های اطلاعی رژیم صهیونیستی کنند.

این درحالی بود که در آن مقطع، دستگاه‌های اطلاعاتی نظیر موساد از وقوع جنگ مطلع بودند اما اهمال مقامات دولتی به‌خصوص نخست وزیر (گلدا مایر) و وزیر دفاع (موشه دایان) و بی‌اعتنایی آنها نسبت به اطلاعات به‌دست‌آمده، موجب غافلگیری شد اما در نبرد طوفان الاقصی حتی دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی نیز (علی‌رغم آنکه ارتش گفته است طراحی فلسطینی‌ها بیش از یک سال طول کشیده است) از آن خبردار نشده بودند.

همکاری بخش زیادی از بدنه نیروهای نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی با گروه‌های مقاومت و نیز دستگاه‌های اطلاعاتی ایران، موجب شده است تا این رژیم در طول سال‌های اخیر دست به حذف بسیاری از آنها بزند.

این رویکرد صهیونیستها موجب افزایش مرگ‌های مشکوک میان افسران، درجه‌داران و سربازان این رژیم شده است که البته به‌دلیل اعمال شدید قانون سانسور در اخبار نظامی، بسیاری از آنها پنهان نگه داشته شدند.

با این حال، نفوذ گروههای مقاومت فلسطینی در بدنه ارتش و دستگاه‌های اطلاعاتی اسرائیل، سران این رژیم را با چالش‌های بزرگ جدیدی مواجه کرده است./تسنیم

 

 

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید