مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
30 مرداد 1401

یک مقام بهداشتی: کلرزنی استخرهای شنا مانع انتقال آبله میمونی می‌شود

رییس گروه پیشگیری و درمان بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: به دلیل کلرزنی استخرها و نظارت مستمر بر این امر مهم، امکان انتقال بیماری آبله میمونی در فضای استخر شنا وجود ندارد.

به گزارش روز یکشنبه به نقل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر ناصر امینی با بیان این که علاوه بر کلرسنجی آب استخرها، محل تردد شناگران نیز ضدعفونی می‌شود افزود: تهویه مناسب استخرهای شنا یکی از مهمترین شروط فعال بودن استخرهاست.

وی ادامه داد: راه‌های انتقال بیماری آبله میمونی، تماس مستقیم با خون، مایعات بدن و ضایعات پوستی حیوان و خوردن گوشت خام یا نیم پز حیوان آلوده است.

رییس گروه پیشگیری و درمان بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ایجاد خراش توسط حیوان آلوده، تماس مستقیم با ضایعات پوستی یا مخاطی فرد مبتلا، قطرات تنفسی، از مادر به جنین یا نوزاد و تماس با مواد و یا اشیای آلوده به ترشحات بیماران و انتقال تنفسی در بیماری آبله میمونی وجود دارد ولی به شدت بیماری کرونا نیست.

امینی افزود: علائم بیماری آبله میمونی، تب ، سردرد و خستگی و درد عضلانی است و بثورات جلدی که به طور معمول، یک تا سه روز بعد از ظاهر شدن تب در صورت، کف دست ها، پاها و به میزان کمتر در تنه ظاهر می‌شوند.

وی ادامه داد: از دیگر علائم بیماری آبله میمونی، بزرگ شدن غدد لنفاوی در نواحی زیر بغل، کشاله ران و گردن است که وجه تفاوت آن با آبله معمولی همین التهاب غدد لنفاوی است.

رییس گروه پیشگیری و درمان بیماری‌ها دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این که جوندگانی شامل سنجاب درختی، موش صحرایی و میمون می‌توانند مخزن طبیعی ویروس آبله میمونی باشند گفت: تماس با گوشت، خون یا مایعات و ترشحات بدن حیوانات آلوده و زندگی در مناطق جنگلی دارای حیوانات سنجاب و میمون از جمله مواردی است که می‌تواند ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

امینی افزود: بیماری آبله میمونی در نمونه حیوانی ( میمون ) اولین بار در سال ۱۹۵۸ در دانمارک و در نمونه انسانی در سال ۱۹۷۰ در کنگو مشاهده شده است که دوره نهفته این بیماری معمولا از زمان مواجهه تا شروع بیماری ۶ تا ۱۳ روز است که می‌تواند بین ۵ تا ۲۱ روز هم طول بکشد. این بیماری خود محدود شونده است و بین ۲ تا چهار هفته بعد بهبودی حاصل می شود و کشندگی این بیماری بین ۱ تا ۱۰ درصد گزارش شده است.

وی ادامه داد: در ایام همه گیری کرونا استفاده از ماسک سبب کاهش ابتلا به ویروس کرونا و نیز سبب کاهش ابتلا به ویروس آنفلوآنزا و سرماخوردگی شد و استفاده از ماسک در پیشگیری از ابتلا به آبله میمونی هم بسیار موثر و مورد تاکید است.

رییس گروه پیشگیری و درمان بیماری‌ها دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در کشورهای منطقه خاورمیانه نیز به جز کشور امارات که یک مورد ابتلا به این بیماری در آنجا مشاهده شده بود، در سایر کشورهای منطقه مواردی از ابتلا به این بیماری ثبت و گزارش نشده است.

امینی با بیان این که یکی از مهمترین نکات در ابتلا به بیماری آبله میمونی ارتباط مستمر با فرد بیمار است افزود: در ارتباط اندک و ارتباط غیر پوستی و یا در هنگام عدم تماس با ترشحات آلوده فرد بیمار امکان انتقال بیماری بسیار کاهش می یابد.

وی ادامه داد: از جمله اقدامات دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مبادی ورودی و مرزها برای پیشگیری از ورود و شیوع این بیماری به کشور، بحث کنترل علایم در حال اجراست به این معنا که تمامی افرادی که از طریق مرزها و مبادی ورودی به کشور وارد می‌شوند، مورد تب سنجی قرار می‌گیرند و علائم بیماری در آنان نیز بررسی و کنترل می شود./ایرنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید