مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
16 فروردین 1403

۴۲۰۰ متر از دیوار چین

در طول زمان، تغییرات شگرف طبیعی و حتی تغییر کاربرد دست ساخته های بشر، باعث حیرت و البته پندآموزی و عبرت می شود. اگر کمی در لابه لای دانستنی های جذاب امروزی جستجو کنیم،  می بینیم که مثلاً گفته می شود رد دیوار چین از آسمان در روی زمین دیده می شود  حال آنکه اینگونه نیست ولی برای این اثر از هفتگانه های عجیب بشری ، افسانه بافی می کنند تا بر جذابیت انکار ناپذیرش بیفزایند.

ما در تحقیق خود، بنای عجیبی را می یابیم که از بیم  هجوم و تجاوز و غارت همسایگان، از جوار کوهستان های بلند تا دریای زرد کشیده شده و هزاران انسان از گناهکار و بی گناه ، از مجرم و سرباز و کشاورز و عمله و بنا برای آن جان دادند و در آن دفن شدند تا کشور چین در امان بماند. در این ۲۳۰۰ سالی که از عمر این اژدهای هزاران کیلومتری می گذرد، مردم آن دیار هرچند سالها امنیت در برابر تجاوزکاران را نیز تجربه کردند اما در همان سده اول هم بارها به دست مغول و دشمنان دیگر مورد هجوم قرار گرفته و دیوار مستحکم چین کاری از پیش نبرد. اینجا بود که حاکمان  پی بردند ، درست است که  دیوار عریض و طویل و مرتفعی ساخته اند اما در تمام این سالها هیچگاه سرباز نساختند و از محل استبداد و رنجی که به آدمها روا می شد ، اگر دیوار هم فرو نمی ریخت ، با فروخته شدن اندک سربازانی ، همان دری به روی مهاجمان باز می شد که پیکر بی جان و به بند کشیده بسیاری در جرز دیوار چارچوبش دفن شده بود.

پس به خوبی می بینیم که این زیادی مصالح که گفته می شود با آن می شود چند بار به دور زمین سنگ فرش ساخت و اعتبار نیروی انسانی میلیون نفری که آن را احداث کردند، آنچنان که باید موثر واقع نشده و مانع افسانه ای چین با مختصر لنگشی از آدمهایش، به روی مهاجمان باز می شد. و اما آن روز که  امپراطوری مینگ، برای در امان بودن و وحدت و یکپارچگی ملت و سرزمینش خواست تا همه پهنای سرزمینش را با خون و آهن و دیوار حفظ کند، شاید خیلی هم گمان نمی کرد که روزی عده ای جمع شوند و روی آن دوی ماراتن برگزار کنند، ۳۰۰ سیاستمدار از سرتاسر دنیا بیایند و روی دیوار  قدم بزنند ،  توریست ها از برج و بارو هایش بالا روند و بادبادک هوا کنند و عکس یادگاری بگیرند.

 آری بنا کردن دیوار چین شعارش  فداکردن یک نسل برای حفظ نسل‌های بعدی بود اما آنجا که پی بردند امنیت ، رفاه و آسایش  تنها در برج و بارو نیست  واقعیت انکار ناپذیری برای  دنیا  رقم خورد . و آن آنکه خیلی  از آدمها  شاید اگر می توانستند ،  به جای دونده ای که ۲۴۰۰ کیلومتر را برای نخستین بار از طول دیوار طی کرد  و شادی آفرید ،  حتی  ۴۲۰۰ متر از آن  را تصاحب کنند ، چه نقشها که بازی نمی کردند و چه خسارتها که به بار نمی آوردند   ! البته اگر می توانستند .

بابک بابادی

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید