مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
31 تیر 1401

برای دومین بار یک زن، رییس جمهور هند شد

به گزارش از هندوستان تایمز، پس از سومین دور شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری هند، «دروپادی مورمو»، از مرز ۵۰ درصد آرا عبور و پیروزی خود را در نبرد ریاست جمهوری در برابر «یاشوانت سینها»، نامزد مخالفان حزب حاکم، با اختلاف زیادی تضمین کرد.

از ۳۲۱۹ رای معتبر شمارش شده تاکنون، مورمو ۲۱۶۱ رای را به دست آورده است در حالی که سینها ۱۰۵۸ رای به دست آورده است.

امروز قرار است هندوستان پانزدهمین رئیس جمهور خود را انتخاب کند رقابت بین دروپادی مورمو، نامزد NDA به رهبری BJP و یاشوانت سینها، نامزد مشترک اپوزیسیون برگزار شد. پیش از نظرسنجی ها حاکی از علاقه مجلس هند به دروپادی مورمو، نامزد حزب حاکم BJP برای رسیدن به بالاترین مقام قانون اساسی کشور بود.

دروپادی مورمو، فرماندار سابق جارکند، اولین رئیس جمهور قبیله ای هند و دومین رئیس جمهور زن این کشور خواهد بود.

همه نمایندگان مجلس نمایندگان و نمایندگان منتخب در سراسر کشور بین ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر در ۳۱ مکان از جمله مجلس پارلمان و ۳۰ مرکز در مجامع قانونگذاری ایالتی، به جانشین رام نات کوویند رأی دادند. از ۷۳۶ انتخاب کننده متشکل از ۷۲۷ نماینده مجلس و ۹ نماینده مجلس نمایندگان که توسط کمیسیون انتخابات اجازه داده شد در مجلس پارلمان رای دهند، ۷۲۸ انتخاب کننده رای خود را به صندوق انداختند. کل مشارکت در مجلس ۹۸.۹۱ درصد بود.

مورمو ۶۴ ساله اولین آدیواسی و دومین زنی است که اولین شهروند کشور و فرمانده عالی نیروهای مسلح هند شد. مورمو برای دو دوره در مجمع اودیشا در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ انتخاب شد و از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ به عنوان وزیر در دولت ائتلافی BJD-BJP ناوین پاتنیک، وزیر ارشد، خدمت کرد. او در سال ۲۰۱۵ به عنوان اولین فرماندار زن جارکند سوگند یاد کرد.

بلافاصله پس از اینکه امتیاز مورمو از نیمه عبور کرد، سینها در توییتر به او بابت این پیروزی تبریک گفت. او نوشت: «من به همشهریانم می‌پیوندم و به دروپادی مورمو به خاطر پیروزی او در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۲ تبریک می‌گویم. هند امیدوار است که به عنوان پانزدهمین رئیس‌جمهور جمهوری، بدون ترس یا لطف به عنوان حافظ قانون اساسی عمل کند./ایرنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید