دکتر کوروش اعتماد گفت: تشخیص زودرس برای بیماری هایی انجام می شود که هم بار سلامتی و مالی زیادی را به حوزه سلامت جامعه و مردم تحمیل کنند و هم تشخیص زودرس آنها امکان انجام یک مداخله موثر را فراهم کند.

وی افزود: در بین بیماری های مختلف چند بیماری از جمله دو سرطان شایع روده بزرگ و پستان در دستور کار قرار دارند. در هر دو نوع سرطان، برنامه تشخیص زودرس در کل کشور به صورت رایگان در حال انجام است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اظهار کرد: تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ در مراکز جامع خدمات سلامت با انجام یک تست ساده اولیه توسط همکاران مراقب سلامت از مراجعان بالای ۴۰ سال انجام می شود. در صورت مثبت بودن تست از طریق نظام ارجاع بیمار به بیمارستان های کشور ارجاع می شود.

اعتماد بیان داشت: با توجه به محدود بودن ظرفیت های بیمارستانی در برخی نقاط کشور، تجربه خوبی توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران در حال انجام است که عملا هیچ فردی که مشکوک به سرطان روده بزرگ هست در صف انتظار باقی نمی ماند.

وی با بیان این که خوشبختانه یک سیستم خوب نظام ارجاع برای سرطان های روده بزرگ و پستان در کشور آماده و طراحی شده است، گفت: موفق ترین مداخله برای تشخیص سرطان، برای سرطان روده بزرگ انجام می شود. زیرا اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود و مداخله انجام گیرد، بیمار کامل بهبود می یابد. این نوع تشخیص، پیشگیری و مداخله ای است و شبیه واکسن زدن عمل می کند و فرد در برابر این سرطان بیمه می شود.

وی اضافه کرد: امیدواریم با افزایش استقبال مردم از این برنامه شاهد ارتقای آن باشیم. زیرا یکی از مشکلات ما این است که بسیاری از مردم عزیز کشورمان از این خدمات رایگان اطلاع ندارند.

برنامه غربالگری سرطان پستان

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به این که سالانه حدود ۱۰ هزار مورد جدید سرطان روده بزرگ در کشور داریم که عدد قابل توجهی است، گفت: سرطان بعدی که در برنامه های نظام سلامت کشور مورد توجه قراردارد، سرطان پستان است که بیشترین فراوانی بروز را در بین سرطان ها در کشور با ۱۵ هزار مورد جدید سالانه داراست و بالای ۹۵ درصد از این افراد بانوان هستند.

اعتماد یادآور شد: تشخیص و مداخله برای این سرطان که به صورت رایگان در سطح مراکز بهداشتی انجام می پذیرد به طور موثر از عوارض، ناتوانی های ناشی از بیماری و فوت بیماران جلوگیری کرده و آمار ناشی از این بیماری را کاهش می دهد.

برنامه رایگان تشخیص زودرس دیابت و فشار خون

وی با اعلام این که دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت برای بیماری های دیابت و فشار خون نیز برنامه تشخیص زودرس دارد، ابراز داشت: میزان بیماری دیابت در کشور حدود ۱۰ درصد است و ۷ تا ۸ درصد افراد، دچار پره‌دیابت یا پیش دیابت هستند. اگر در مرحله پیش دیابت مداخله موثر صورت گیرد از ابتلا به دیابتِ یک سوم افراد جلوگیری می شود. خدمات این بخش هم به صورت رایگان انجام می شود ولی محدودیتی در تامین کیت های تشخیص سریع قند وجود داشت که با اقدامات خوبی که در تامین منابع صورت گرفته است، در حال تامین این کیت ها هستیم.