بر اساس نتایج آزمون استخدامی مربی امور آموزش معلولان، هزار کاردرمانگر و گفتاردرمانگر جذب وزارت آموزش و پرورش می‌شوند.

امسال وزارت آموزش و پرورش برای اولین بار در ۲۰ سال اخیر، درصدد جذب نیروی توانبخشی متخصص یعنی شغل مربی امور آموزش معلولان یا همان کاردرمانگر و گفتاردرمانگر برای مدارس و مراکز زیر مجموعه سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور است.

با توجه به اینکه اکثر نیروهای توانبخشی زیر مجموعه سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور به سن بازنشستگی رسیده‌ و یا از سیستم خارج شده‌اند و یا در دو سال آینده بازنشسته می شوند، مجوز هزار ردیف استخدامی توسط سازمان اداری و استخدامی برای سازمان آموزش و پرورش استثنایی و مدارس استثنایی و نیز مراکز مشکلات ویژه یادگیری و مراکز جامع سنجش، آموزش، توانبخشی و مداخله به‌هنگام، اخذ شده است.

البته جهاد دانشگاهی و نه وزارت آموزش و پرورش برگزار کننده این آزمون استخدامی است و از همین رو، از روز گذشته فراخوان ثبت‌نام در این آزمون از طریق مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به آدرس https://hrtc.ir منتشر شد.

متقاضیان شرکت در این آزمون از دیروز به مدت دو هفته تا پایان این ماه (جمعه ۳۱ شهریور) مهلت دارند تا در این آزمون ثبت‌نام کنند.

همچنین کارت شرکت در این آزمون دوشنبه ۱۷ مهر منتشر شده و آزمون در یکی از روزهای ۲۰ یا ۲۱ مهر در مراکز استان‌ها برگزار می‌شود. در این راستا تاریخ دقیق برگزاری آزمون هفته اول مهرماه اطلاع رسانی می‌شود.

از نظر توزیع جنسیتی مردان و زنان به یک نسبت می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. درواقع محدودیتی برای جذب زنان و مردان وجود ندارد و ملاک جذب نمره علمی افراد است. پس از اعلام نتایج اولیه آزمون کتبی، سه برابر ظرفیت از بین داوطلبان واجد شرایط که حد نصاب نمره علمی آزمون کتبی را کسب کرده‌اند، به ارزیابی تکمیلی فراخوانده می‌شوند.

آزمون شامل دو بخش ارزیابی کتبی و ارزیابی تکمیلی است

در دفترچه آزمون مربی امور امور معلولان که از طریق مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به آدرس https://hrtc.ir قابل دریافت است، قید شده که این آزمون شامل دو بخش کتبی و ارزیابی تکمیلی است.

۴۰ درصد نمره قبولی در آزمون مربوط به آزمون کتبی و ۶۰ درصد مربوط به ارزیابی تکمیلی می شود و پذیرفته‌شدگان ملزم به گذراندن دوره یک ساله مهارت آموزی شامل مجموعه‌ای از دروس تربیتی، تخصصی و کارورزی (نظری ـ مهارتی) هستند که این دوره در دانشگاه فرهنگیان و بدون دریافت حقوق و مزایا برگزار می‌شود و صدور حکم استخدامی منوط به کسب موفقیت در این دوره است.

در آزمون کتبی، حیطه‌های عمومی، تخصصی و اختصاصی متقاضیان سنجش می‌شود و در ارزیابی تکمیلی صلاحیت‌ها و شایستگی‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای مورد نیاز برای شغل مربی کار درمانگر و گفتاردرمانگر با هدف تعمیق شایستگی‌های معلمی مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرد.