معصومه معصومیان با بیان اینکه امسال حدود ۶۴۰ هزار دانش آموز در شش پایه دوره ابتدایی مدارس شهر تهران مشغول تحصیل‌اند، گفت: از این تعداد حدود ۱۳۰ هزار دانش آموز در کلاس اول هستند. امسال ما نظام دوری را در تقریبا ۷۰ کلاس درس اول ابتدایی شهر تهران مستقر کردیم و معلم اول ابتدایی تا پایه سوم، همراه این دانش آموزان است و همین معلم در کلاس دوم و سوم ابتدایی به این دانش آموزان آموزش می‌دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این معلمان توانایی تدریس در پایه دوم و سوم ابتدایی را دارند؟ توضیح داد: پایه اول اهمیت خاصی دارد و توصیه کردیم معلمانی برای این طرح انتخاب شوند که مجرب و دوره دیده باشند. در این راستا با معاونین آموزش ابتدایی مناطق ۱۹ گانه شهر تهران جلسه گذاشتیم و تاکید داشتیم معلمان نظام دوری حتما معلمان توانمندی باشند که به تدریس تسلط دارند.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش شهر تهران، تصریح کرد: معلمانی که برای نظام‌دوری انتخاب می‌شوند در پایه ابتدایی صاحب‌نظر هستند و تاکید داشتیم که حتما توانمندی ذاتی بالایی داشته باشند چراکه قرار است این معلمان تا پایه سوم ابتدایی همراه بچه‌ها باشند و اگر خدایی نکرده یک معلم  مقدار تجربه کافی نداشته باشد، این دانش‌آموزان  آسیب می‌بینند. از این جهت برایمان مهم است که این معلمان توانمند و علاقمند به فعالیت‌های پژوهشی باشند.

معصومیان با بیان اینکه این معلمان در پایه اول کاملا توانمندی خود را نشان داده‌اند، ادامه داد: ما همزمان دوره‌های آمادگی برای تدریس پایه دوم را برای این معلمان برگزار می‌کنیم. از سوی دیگر در تابستان نیز برای این معلمان دوره‌های آموزشی پایه دوم و سوم ابتدایی را برگزار خواهیم کرد. این معلمان در گروه‌های آموزشی پایه‌های بعدی هم شرکت می‌کنند. بنابراین معتقدم اگر نظام دوری درست اجرا شود و زیر ساخت‌های لازم را داشته باشیم خروجی بسیار ارزشمندی خواهد داشت. سعی می‌کنیم با پایش های مداوم این اتفاق به درستی رخ دهد.

برگزاری کارگاه های آموزشی برای نو آموزگاران

وی در پاسخ به اینکه آیا برای نوآموزگارانی که از طریق آزمون استخدامی آموزگاری امسال جذب آموزش و پرورش شدند نیز دوره‌های آموزشی در نظر گرفته شده یا خیر؟ گفت: ما آموزش کارگاهی همزمان