مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
19 مهر 1402

زمین لرزه مرگبار هرات افغانستان؛ «از دفن دسته جمعی قربانیان تا آرزوی مرگ بازماندگان»

تازه ترین آماری که از سوی سازمان داکتران بدون مرز منتشر شده نشان می دهد که در این زمین لرزه، دو هزار و 445 نفر کشته و دو هزار 440 نفر دیگر زخمی شده اند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد نیز صبح امروز اعلام کرد که بیش از 90 درصد از قربانیان این زمین لرزه زنان و کودکان هستند.

هنوز عملیات نجات و جستجو در مناطقی که بر اثر زلزله روز شنبه پایان نیافته است و احتمال افزایش آمار تلفات وجود دارد.

در عین حال، صبح امروز استان هرات و شماری دیگر از استان های غرب افغانستان شاهد سه زمین لرزه پیاپی دیگر بود که اولین آن به بزرگی 6.3  بود؛ دقیقا با همان قدرت زمین لرزه ویرانگر روز شنبه.

زمین لرزه روز شنبه، ویرانی گسترده بر جای گذشته است و بر اساس آماری که طالبان ارائه کرده اند بیش از 1983 خانه را در 20 روستا کاملا ویران کرده است.

هنوز از خسارات و تلفات دقیق زمین لرزه های صبح امروز آماری در دست نیست، اما داکتران بدون مرز گفته اند که دستکم 117 زخمی به شفاخانه منتقل شده اند.

«دفن دسته جمعی قربانیان»

همزمان با تداوم تلاش های نجات و جستجو، در روزهای گذشته چندین بار مراسم تدفیق دسته جمعی قرنیان زمین لرزه در هرات برگزار شده است.

دفتر معاونت اقتصادی طالبان روز دوشنبه اعلام کرده بود که یکی از این مراسم های تدفیق دسته جمعی با حضور ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی این گروه برگزار شده است.

وزارت دفاع طالبان در روز های گذشته چندین بار از تدفین دسته جمعی قربانیان این زمین لرزه خبر داده است.

این وزارت دو روز پیش اعلام کرده که نیروهای آن اجساد 300 نفر از قربانیان را پس از تکفین، به خاک سپرده اند.

فصیح الدین فطرت، رئیس ستاد ارتش طالبان نیز در سفر به استان هرات در مراسم تدفین دسته جمعی قربانیان شرکت کرده است.

تصاویر و ویدیوهای متعددی که در شبکه های اجتماعی منتشر نیز نشان می دهد که در موارد مختلف، قربانیان این زمین لرزه به صورت دسته جمعی دفن می شوند.

نهادهای زیر مجموعه سازمان ملل متحد و مسئولان طالبان تا اکنون آمار مشخصی از شمار افرادی که دفن شده اند را اعلام نکرده اند، اما منابع محلی می گویند که هنوز اجساد همه قربانیان دفن نشده است.

نهادهای بین المللی می گویند که عملیات نجات و جستجو هنوز ادامه دارد و ممکن است هنوز اجسادی از زیر آوارها بیرون آورده شود و شمار قربانیان و میزان خسارات افزایش یابد.

«آرزوی مرگ بازماندگان»

زمین لرزه مرگبار استان هرات، به بیش از دو هزار خانواده در شهرستان های زنده جان، گلران، کشک و رباط سنگی، انجیل و کرخ، آسیب رسانده است.

بیشترین تلفات و خسارت به شهرستان «زنده جان» وارد شده است و گفته می شود که «زنده جانی در زنده جان» باقی نمانده است.

در ویدیویی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده، یک پیرد هراتی و از ساکنان این شهرستان می گوید که تمام اعضای خانواده خود را از دست داده است.

او آروزی مرگ می کند و جلو دوربین خبرنگار با گریه و ناله می گوید که «مرا هم بکشید، شمارا به خدا مرا هم بکشید.»

یکی دیگر از بازماندگان این حادثه می گوید که 14 عضو خانواده خود را از دست داده است و دیگر هیچ سرپناه و کسی ندارد.

دکتران بدون مرز نیز در گزارشی که دیروز منتشر کرد، نوشت که 340 نفر از زخمی های این زمین لرزه که پس از درمان از شفاخانه استانی هرات مرخص شده بودند، نمی خواستند این شفاخانه را ترک کنند؛ زیرا دیگر خانه ای برای بازگشت نداشتند.

بیم و هراس و غم و اندوه در یک هفته اخیر تمام هرات را فراگرفته است و بسیاری از خانواده ها هنوز از ترس زمین لرزه شب ها در فضای باز می خوابند.

نیازهای بشردوستانه در مناطق زلزله زده نیز گسترده است و نهادهای امداد رسان خواستار بودجه و کمک های بیشتری هستند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد صبح امروز اعلام کرد که برای رسیدگی به وضعیت کودکان زلزله زده، به صورت فوری به 20 میلیون دلار کمک نیازمند است.

کشورها و نهادهای مختلف داخلی و بین المللی، اعلام کرده اند که کمک های اضطراری ارسال می کنند، اما هنوز شکایت های از عدم رسیدگی به موقع به آسیب دیدگان وجود دارد./شفقنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید