مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
1 دی 1402

سهمیه‌بندی جدید جام جهانی باشگاه‌ها/ شانس حضور ایرانی‌ها چقدر است؟

جام جهانی باشگاه‌ها ۲۰۲۵ با فرمت جدید ۳۲ تیمی برگزار می‌شود که در بین باشگاه‌های حاضر در این رقابت‌ها، یک باشگاه ایرانی شانس حضور در این دوره از رقابت‌ها را دارد.

جام جهانی باشگاه‌ها قرار است از سال ۲۰۲۵ (۲۵ خرداد تا ۲۲ تیر ۱۴۰۴) با فرمت جدید برگزار شود که نخستین میزبان آن کشور آمریکاست. بر اساس تصمیمی که فیفا اتخاذ کرده، این رقابت‌ها قرار است که ۳۲ تیم در هشت گروه در این رقابت‌ها حضور داشته باشند و به صورت چهار ساله پیش از شروع فصل جدید رقابت‌های باشگاهی داخلی برگزار شود؛ به عبارتی شبیه به فرمت زمانی جام‌های جهانی.

فیفا در اوایل سال میلادی سهمیه‌بندی این رقابت‌ها را مشخص کرد که طبق آن یوفا با ۱۲ سهمیه،‌ بیشترین تعداد سهمیه را به خود اختصاص داده و پس از آن آمریکای جنوبی با ۶ نماینده حضور دارد. آسیا، آفریقا و کونکاکاف (آمریکای شمالی و مرکزی) با چهار سهمیه، افیانوسیه با یک سهمیه و کشور میزبان با یک سهمیه باقی سهمیه‌های جام جهانی باشگاه‌ها را تشکیل داده‌اند.

نحوه تخصیص سهمیه جام جهانی باشگاه‌ها

یوفا: ۴ قهرمان رقابت‌های قاره‌ای بین سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۴ + ۴ سهمیه از رنکینگ تیم‌های اروپایی

آمریکای جنوبی: ۴ قهرمان رقابت‌های قاره‌ای بین سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۴ + ۲ سهمیه از رنکینگ تیم‌های آمریکای جنوبی

آسیا، آفریقا و کونکاکاف: ۴ قهرمان رقابت‌های قاره‌ای بین سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۴

اقیانوسیه: برترین تیم رنکینگ باشگاهی

این سهمیه‌بندی در هر بازه چهار ساله منتهی به جام جهانی باشگاه‌ها اعمال می‌شود. در این میان اگر تیمی دو مرتبه یا بیشتر قهرمان رقابت‌های قاره‌ای شود، سهمیه‌های باقی‌مانده از طریق رنکینگ باشگاهی تعیین خواهد شد، با این تبصره که اگر قرار باشد دو تیم یا بیشتر از طریق رنکینگ در رقابت‌ها حضور داشته باشند، نباید هیچ دو تیمی از یک کشور باشند.

معیار رنکینگ باشگاهی

رنکینگ باشگاهی براساس عملکرد آنها در رقابت‌های قاره‌ای در بازه چهار ساله منتهی به رقابت‌های جام جهانی باشگاه‌ها تعیین می‌شود. امتیازدهی تعیین شده از سوی فیفا به شکل زیر است:

پیروزی: ۳ امتیاز

مساوی: یک امتیاز

صعود از هر مرحله به مرحله بعد: ۳ امتیاز

البته در این مورد یوفا خودش را تنها برای جام جهانی باشگاه‌های ۲۰۲۵ متمایز کرده است و روش امتیازدهی زیر را اعمال کرده است:

پیروزی: ۲ امتیاز

مساوی: یک امتیاز

صعود از مرحله گروهی: ۴ امتیاز

صعود از یک هشتم نهایی: ۵ امتیاز

صعود از مراحل بعدی: یک امتیاز

سهمیه‌های آسیا در جام جهانی باشگاه‌های ۲۰۲۵

در حال حاضر حضور الهلال عربستان و اوراوا ردز ژاپن به عنوان قهرمانان لیگ قهرمانان آسیا در سال‌های گذشته در این رقابت‌ها مشخص شده است. تیم سوم هم قهرمان فصل ۲۴-۲۰۲۳ لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود اما باید تبصره قهرمانی تیم تکراری را در نظر گرفت. باید این نکته را در نظر گرفت که به دلیل تغییر تقویم لیگ قهرمانان آسیا برای آغاز فصل ۲۴-۲۰۲۳، لیگ قهرمانان ۲۰۲۳ برگزار نشد و به همین دلیل سهمیه چهارم به برترین تیم رنکینگ باشگاهی تعلق می‌گیرد.

در حال حاضر حداقل یک نماینده آسیا از رنکینگ باشگاهی انتخاب می‌شود. رنکینگ به شرح زیر است:

۱. جونبوک موتورز کره جنوبی: ۷۱ امتیاز

۲. اولسان هیوندای کره جنوبی: ۵۹ امتیاز

۳. کاواساکی فرونتاله ژاپن: ۴۸ امتیاز

۴. پوهانگ استیلرز کره جنوبی: ۴۸ امتیاز

۵. النصر عربستان: ۴۶ امتیاز

۶. یوکوهامای ژاپن: ۳۷ امتیاز

با توجه به مواردی که مطرح شد، در حال حاضر فقط سپاهان شانس حضور در جام جهانی باشگاه‌ها را دارد که در صورت قهرمانی در لیگ قهرمانان ۲۴-۲۰۲۳ رقم خواهد خورد تا این تیم دومین تجربه حضورش در این رقابت‌ها را داشته باشد. با این حال تیم‌های ایرانی این شانس را برای دوره بعد خواهند داشت که با عملکرد خوب مداوم در لیگ قهرمانان آسیا در چهار سال آینده در رتبه‌های بالای رنکینگ‌ باشگاهی قرار بگیرند و در سال ۲۰۲۹ در جام جهانی باشگاه‌ها حضور داشته باشند./ایسنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید