مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
15 دی 1402

اسرائیل طرح خود برای غزه بعد از پایان جنگ را تشریح کرد / وزیر دفاع اسرائیل: حاکمیت فلسطینی‌ها بر این منطقه محدود خواهد شد و اسرائیل امنیت این باریکه را به طور کلی در اختیار خواهد داشت / یک نیروی چندملیتی مسئولیت بازسازی این منطقه را به عهده می‌گیرد

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، پیشنهاد‌هایی را برای اداره غزه بعد از پایان جنگ تشریح کرده است. او گفت که حاکمیت فلسطینی‌ها بر این منطقه محدود خواهد شد. او افزود که حماس دیگر غزه را کنترل نخواهد کرد و اسرائیل امنیت نوار غزه را به طور کلی در اختیار خواهد داشت.
بی بی سی: یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، پیشنهادهایی را برای اداره غزه بعد از پایان جنگ تشریح کرده است.
او گفت که حاکمیت فلسطینی‌ها بر این منطقه محدود خواهد شد.
او افزود که حماس دیگر غزه را کنترل نخواهد کرد و اسرائیل امنیت نوار غزه را به طور کلی در اختیار خواهد داشت.
همزمان با انتشار این طرح نبردها در غزه ادامه یافته است. وزارت بهداشت حماس می‌گوید که در ۲۴ ساعت گذشته ده‌ها نفر کشته شده‌اند.
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، قرار است این هفته به منطقه برگردد. انتظار می‌رود او با مقام‌های فلسطینی در کرانه باختری اشغالی و رهبران اسرائیل گفت‌وگو کند.
این سفر درحالی انجام خواهد شد که در پی ترور صالح العاروری از رهبران ارشد حماس در روز سه‌شنبه در بیروت، پایتخت لبنان، تنش در منطقه بار دیگر بالا گرفته است.شهادت او به اسرائیل نسبت داده شده است.
براساس طرح «چهار گوشه» گالانت، اسرائیل مسئولیت امنیت عمومی غزه را به عهده خواهد گرفت.
یک نیروی چندملیتی مسئولیت بازسازی این منطقه که در بمباران ارتش اسرائیل دچار ویرانی گسترده شده است را به عهده خواهد گرفت.
براساس این طرح مصر در همسایگی غزه هم نقش خواهد داشت، هرچند جزئیات آن مشخص نشده است.
اما این سند می‌افزاید که اداره نوار غزه به عهده فلسطینی‌ها خواهد بود.
گالانت گفت: «ساکنان غزه فلسطینی هستند، بنابراین نهادهای فلسطینی مسئولیت خواهند داشت، با این شرط که هیچ عمل خصمانه یا تهدیدی علیه کشور اسرائیل صورت نگیرد.»
گفت‌وگو از «روز بعد» در غزه به اختلاف نظر عمیقی در اسرائیل منجر شده است.
برخی از اعضای راست افراطی کابینه دولت نخست وزیر، بنیامین نتانیاهو، گفته‌اند که شهروندان فلسطینی را باید تشویق کرد از غزه به تبعید بروند، و در عوض سکونتگاه‌های یهودی در آنجا ایجاد شود. این یک نظر جنجالی است که از سوی سایر کشورهای منطقه و برخی متحدان اسرائیل به عنوان پیشنهادی «افراطی» و «غیرعملی» رد شده است.
درحالی که ممکن است پیشنهادهای گالانت عملی‌تر از برخی نظرات همکاران او در کابینه تلقی شود، احتمالا از سوی رهبران فلسطینی رد خواهد شد. رهبران فلسطینی می‌گویند که اهالی غزه باید بعد از این جنگ ویرانگر کنترل کامل این ناحیه را به دست گیرند.
نتانیاهو تاکنون درباره این موضوع که به نظر او غزه چگونه باید اداره شود با جزئیات زیاد صحبت نکرده است.
او اشاره کرده است که جنگ در غزه ممکن است چندین ماه دیگر طول بکشد، با این قول که حماس به طور کامل خرد خواهد شد.
طرح گالانت همچنین تشریح می‌کند که ارتش اسرائیل چگونه می‌خواهد مرحله بعدی جنگ را پیش ببرد.
او گفت که ارتش (آی‌دی‌اف) رویکردی هدفمندتر را در شمال نوار غزه دنبال خواهد کرد، جایی که عملیات شامل یورش، تخریب تونل‌ها و حملات هوایی و زمینی می‌شود.
او گفت ارتش اسرائیل در جنوب همچنان تلاش خواهد کرد رهبران حماس را ردگیری کند و گروگان‌ها را نجات دهد./انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید