مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
1 آبان 1401

90درصد انرژی بادی اوکراین از بین رفته است

منابع اوکراینی تایید کردند در نتیجه حملات روسیه ، نود درصد انرژی بادی و تا 50پنجاه درصد انرژی خورشیدی این کشور دیگر فعال نیست.

به گزارش منابع اوکراینی روز یکشنبه تایید کردند در نتیجه حملات روسیه به این کشور، ۹۰ درصد انرژی بادی و تا ۵۰ درصد  انرژی خورشیدی این کشور از بین رفته‌اند.

به نوشته وبگاه «پراودا» «هرمان هالوشچنکو» وزیر انرژی اوکراین با اذعان به این مسئله اظهار داشت، بیشتر منابع انرژی سبز در جنوب اوکراین قرار داشت، منطقه‌ای که  اینک بیشترین تلفات را متحمل شده است. ۹۰ درصد انرژی بادی و ۴۵ تا ۵۰ درصد انرژی خورشیدی اوکراین نیز از بین رفته است.

هالوشچنکو افزود که در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، اوکراین شاهد رشد سریع انرژی سبز بوده و سهم آن در سیستم انرژی کشور تقریباً ۱۰-۱۱ درصد بوده است. وی گفت، اوکراین یک راهبرد داشت و که پیش‌بینی می‌کرد تا سال ۲۰۳۰، سهم انرژی سبز در اوکراین دستکم ۲۵ درصد باشد.

طی روزهای گذشته، روسیه به زیرساخت‌های انرژی در استان «دنیپروپتروفسک» و شهر «کی‌یف» حمله کرد و برق این مناطق قطع شد. وزیر انرژی اوکراین چندی قبل گفته بود که نزدیک به ۳۰ درصد زیرساخت های انرژی اوکراین مورد اصابت موشک‌های روسی قرار گرفتند.

«کریلو تیموشنکو» معاون دفتر ریاست جمهوری اوکراین روز  شنبه از قطعی برق گسترده در این کشور بر اثر عملیات نظامی ویژه روسیه در منطقه دونباس خبر داد.


نقشه حملات هدفمند علیه زیرساخت‌های انرژی اوکراین

 

تیموشنکو در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: «به دلیل حملات به زیرساخت‌های انرژی، مشترکان در ۹ استان اوکراین بدون برق مانده‌اند؛ امکان بازیابی کامل انرژی وجود ندارد و بیش از ۱.۳ میلیون نفر اکنون بدون برق هستند.»

وی با بیان اینکه شمار اوکراینی‌های فاقد برق در روز شنبه ۲.۷ میلیون نفر بود که این رقم کاهش پیدا کرد، توضیح داد: «اکنون وضعیت در هر منطقه بسیار دشوار است… ما باید در برابر خاموشی مقاومت کنیم.»

«ولودیمر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین نیز پنجشنبه گذشته ضمن اشاره به نابودی سه تاسیسات حوزه انرژی این کشور در جریان حملات روسیه، گفت خسارات جدیدی به زیرساخت‌های حیاتی اوکراین وارد شده است./فارس

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید